Akné na zádech a v dekoltu –⁠ jak s ním bojovat? Doporučené produkty

0 0 7 min
Akné na zádech a v dekoltu –⁠ jak s ním bojovat? Doporučené produkty
Péče o pleť
0 0 7 min

Obsah

  Akné na zádech není nic příjemného a často je důvodem, proč si nechceme oblékat halenky s odhalenými zády nebo se převlékat na pláži či bazéně. Postavte se tomuto problému čelem, užívejte si volné chvíle podle sebe a oblékejte si, co se Vám líbí!

  Jak akné na zádech vypadá?

  Akné na zádech nebo v dekoltu se projevuje různě, tak jako samotné acne vulgaris. Pokožka reaguje nadměrnou sekrecí kožního mazu a objevují se otevřené komedony, známé jako černé tečky a/nebo uzavřené komedony, které vystupují jako podkožní akné nebo bílé pupínky. Uzavřené komedony mohou být základem pro zánětlivé změny. Více o otevřených a uzavřených komedonech se dočtete v tomto článku.

  Akné na zádech a v dekoltu –⁠ jak s ním bojovat?

  Pro začátek doporučujeme navštívit dermatologa. Pouze lékař je schopen určit, zda akné potřebuje dermatologickou léčbu nebo vystačí správná péče doma. Lékař na základě vyšetření určí, jakým způsobem bude nejvhodnější se akné zbavit a najde účinné a rychlé řešení. Odměnou Vám pak bude hladká pokožka! 🙂

  Akné na zádech – příčiny

  Pokud si o tomto tématu chcete přečíst více, určitě se podívejte na náš starší článek:

  Nadměrná sekrece kožního mazu

  Nahromaděním kožního mazu vznikají „tvrdé hrbolky“, které jsou výsledkem ucpaného póru. V těchto místech se hromadí bakterie a ty jsou dále příčinou zánětů. Aktivita mazových žláz je ovlivňována mnoha faktory, např. hormony nebo stresem.

  Hormonální nerovnováha

  Hormony, které mají největší vliv na patogenezi akné jsou androgeny, které jsou zodpovědné za vznik a vývoj mazových a potních žláz, stimulují buněčné dělení v keratinocytech a regulují sekreci kožního mazu. Vyšší koncentrace androgenů je pozorována právě u osob s akné. Proto je důležité při klasifikaci akné navštívit odborníka.

  Stres

  Stresové situace mají za následek vyšší koncentraci kortizolu (stresového hormonu) v krvi. V různých biochemických procesech vede vysoká hladina kortizolu ke zvýšené produkci mazu, a to právě v důsledku zvýšené aktivity mazových žláz. Vysoká hladina kortizolu navíc signalizuje tvorbu pozánětlivých cytokinů, které jsou typické pro pokožku s akné.

  Nezdravá strava

  Mnohé studie potvrzují, že potraviny s vysokým glykemickým indexem zvyšují uvolňování inzulínu, a tím ke zvýšené syntéze androgenů, což má za následek nadprodukci kožního mazu a tvorbu zánětů. Obdobná situace nastává při konzumaci mléčných výrobků. Mléko je produkt s vysokým glykemickým indexem, a proto vede k uvolňování inzulínu s následnou tvorbou androgenů a zvýšenou tvorbou kožního mazu. Konzumace mléčných výrobků také zvyšuje riziko vzniku pupínků a nedokonalostí. Je důležité zmínit, že na aknózní pleť blahodárně působí kysané mléčné výrobky, tedy takové, které obsahují živé kultury – jsou to například přírodní jogurty nebo sýry. Toto však pravidlem – pokud jíte mléčné výrobky a nepozorujete zhoršení stavu Vaší pleti, nemusíte je přestat jíst. 🙂

  Nesprávná péče

  Příliš agresivní mycí látky narušují hydrolipidovou bariéru, což způsobuje nadměrnou sekreci kožního mazu a vzniku pupínků a nedokonalostí. Nulová péče o pokožku dekoltu nebo zad zhoršuje stav této oblasti a způsobuje vznik pupínků a zánětů. Na problematická místa byste neměli nanášet těžké vyživující tělové balzámy a krémy na bázi másel a olejů.

  Genetika

  Pokud někdo z Vašich blízkých v mládí bojoval s akné, je pravděpodobné, že k němu máte sklony i Vy. Přesto není třeba házet flintu do žita! Připomeňte si faktory, které minimalizují riziko vzniku akné a vyhněte se složkám, které je mohou způsobit.

  Jak se zbavit akné na zádech?

  Jizvy po akné na zádech –⁠ jak s nimi bojovat?

  Stává se, že po odeznění akné zůstávají na zádech nevzhledné jizvičky. Často jsou způsobeny mačkáním, škrábáním a zbavováním se akné doma. Proto se tomu raději vyhněte! Pokud se však jizvy přece jen vytvoří, stojí za to navštívit kosmetologa, aby mohl zvolit správnou léčbu. Zde budou účinné kyselinové terapie, ošetření přístroji a domácí péče na míru, která prodlouží účinek ošetření prováděných v salonu. Do domácí pečující rutiny pak můžete zařadit kyselinové peelingy nebo přípravky s retinoidy, které pomohou pokožku pomalu obnovit a snížit viditelnost jizev.

  Skvrny po akné na zádech a v dekoltu

  Neméně problematické jsou pigmentové skvrny po těžších formách akné. Často způsobené minimální nebo žádnou ochranou před UV zářením. Základem v boji proti pigmentovým skvrnám je proto krém s ochranným SPF faktorem! Používání UV filtrů by mělo být automatické, zejména pokud trpíte akné. Na trhu najdete lehké krémy, které nezanechávají mastný film a zároveň dostatečně chrání před skvrnami způsobenými UV zářením. Zkuste do své pečující rutiny zavést také retinoidy a kyseliny, které jemně exfoliují a redukují pigmentové skvrny.

  Účinné produkty proti akné na zádech a v dekoltu

  Péče o pokožku zad, ramen nebo dekoltu se sklonem k akné se může trochu lišit od péče o pokožku obličeje. Základem je dostatečné očištění! Pokožka zad je také hůře přístupná než pokožka obličeje, a proto nejrůznější séra nebo krémy k lokálnímu použití nejsou vhodnou volbou. Používejte přípravky ve spreji, produkty, které můžete nanést a opláchnout ve sprše nebo čisticí tampony s kyselinami.

  Tip naší kosmetoložky Izy: k mytí zad používejte jíl! Rozmíchejte ho ve vodě až do získání husté konzistence, naneste na záda, nechte chvíli působit a poté opláchněte vodou. Jíl je úžasným bojovníkem proti akné!

  Mytí pokožky zad a dekoltu

  Základem dobré péče jsou mycí přípravky. Vyplatí se používat produkty s obsahem kyselin, které důkladně čistí ucpané póry a zároveň zabraňují vzniku zánětů.

  Tonizace pokožky

  Tonikum není povinným krokem, ale rozhodně se vyplatí použít ho právě na pokožku zad. Protože je oblast hůře přístupná, doporučujeme tonika ve spreji. Výborné jsou také hydroláty!

  Čisticí peelingy

  V případě aknózní pokožky jsou vhodné kyseliny! Umožňují exfoliovat odumřelé kožní buňky, předchází vzniku pupínků a zánětů a urychlují hojení již vzniklých nedokonalostí.

  Hydratační balzámy a séra

  Zejména v průběhu intenzivní kúry kyselinami nebo retinoidy nezapomínejte na hydrataci. Pro aknózní pleť vybírejte lehké produkty, které nezatěžují pokožku. Občas jsou dostupné také s nízkým obsahem kyselin, které nedráždí, prodlouží účinky intenzivnějších kyselinových peelingů a předchází vzniku zánětů.

  Doufáme, že tento článek rozvířil veškeré pochybnosti o péči o aknózní pokožku těla. Pokud stále váháte, jaký produkt bude pro Vaši pokožku nejlepší, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou!

  A v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem instagramufacebooku nebo telefonním čísle +420 597 010 522.

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments