Aknózní pleť je výzvou a neustálým bojem. Mnoho lidí to možná neví, ale samotné akné je diagnostikováno jako jedno z nejčastějších kožních onemocnění a jako u každého onemocnění – je třeba začít s léčbou. Péče o aknózní pleť má léčbu podpořit, nikoli nahradit.
Níže uvedu nejdůležitější informace o akné, jeho příčinách a příznacích a ukážu vám produkty, které mohou vaši pleť zlepšit. Nezapomeňte však, že acne vulgaris je nemoc a příčin může být opravdu mnoho a ani používání té nejlepší kosmetiky na světě nenahradí léčbu, pokud je problém uvnitř těla.
Pro aknózní pleť je typický výskyt uzavřených komedonů a otevřených zánětů v podobě papul, uzlíků nebo pupínků. Bohužel v důsledku toho po zhojení zanícených lézí zůstávají na kůži pozánětlivé pigmentové skvrny a jizvy po akné.
Je třeba vědět, že acne vulgaris se vyskytuje v různých typech. Mimo jiné rozlišujeme komedonální, pustulózní, papulózní, papulopustulózní, hnisavé, shlukovité nebo invertované akné. Počet druhů může být závratný, a proto se vyplatí poradit se s odborníkem, který problém účinně řeší.
Geneze tohoto problému je poměrně složitá. Onemocnění může mít mnoho různých příčin, ale mezi hlavní patří:
Aknózní pleť a správná péče o ni má svá pravidla. V každém přípravku, který používáte na obličej (v péči o pleť i v make-upu), mohou být jak bezpečné látky, které podporují pleť v boji proti akné, tak i látky komedogenní – ucpávající, zvyšující zánět.
Tento seznam samozřejmě není ideální pro každého – každá pleť má své vlastní potřeby a to, že něco fungovalo u kamarádky nebo kolegyně, neznamená, že výrobek bude skvěle fungovat i u vás. Existují však látky, které mají tendenci dobře fungovat pro tento typ pleti, stejně jako ty, které aknózní pleť nemá ráda.
Jsou spojenci aknózní pleti, smíšené pleti a pleti s pigmentovými skvrnami. Vitamin B3 je známý svými protizánětlivými účinky a zklidněním již vzniklých ložisek akné. Mezi nejlepší kyseliny pro pleť se sklonem k akné patří kyselina mandlová, kyselina glykolová, kyselina mléčná, kyselina pyrohroznová a kyselina salicylová – jedná se o nejúčinnější složky s exfoliačními, antibakteriálními a skvrny rozjasňujícími vlastnostmi. Retinol je zase silnou složkou proti stárnutí, ale má také seboreguluační a rozjasňující účinky, navíc dokáže zplošťovat jizvy po akné.
Jinak známé jako rostlinné výtažky, např. z vrby bílé, smilu písečného, břečťanu, rozmarýnu, aloe vera, zeleného a černého čaje, šalvěje, levandule, ženšenu… a seznam by mohl pokračovat. Mají protizánětlivý účinek a regulují vylučování kožního mazu. Můžete je hledat v kosmetických přípravcích a také používat hydroláty, které jsou skvělé pro každodenní péči o aknózní pleť.
Získávají se z čerstvých/sušených rostlin. Jejich samotné použití na pleť může být riskantní, ale jsou to skvělé poloprodukty, které najdete v mnoha kosmetických přípravcích. U aknózní pleti si nejvíce oblíbíte esenciální oleje mimo jiné z čajovníku, levandule, cedru, eukalyptu, bobkového listu, rozmarýnu nebo máty peprné.
Nepostradatelná kosmetická složka, která redukuje nadbytečný maz, má antibakteriální účinek, urychluje hojení zánětů a rozjasňuje pleť a v kombinaci s kyselinou salicylovou čistí vývody mazových žláz. Můžete si ji koupit jako poloprodukt smíchat ji s vodou/hydrolátem a přidat kapku esenciálního oleje podle sebe nebo si koupit hotovou jílovou masku.
Nezapomeňte, že nic není černobílé – přítomnost komedogenní složky v produktu ještě neznamená, že bude produkt nevhodný a horší projevy akné. Vše záleží na složení kosmetického přípravku, proto neposuzujte složení na základě „to určitě nebude fungovat, protože to má takový a takový olej na 10. místě ve složení“.
Má hygroskopické vlastnosti, tj. váže vodu, ve vyšších koncentracích (nad 15 %) může vytáhnout vodu z hlubších vrstev pokožky a vysušit ji. Kromě toho má vysokou viskozitu, snadno na něm ulpívají nečistoty ze vzduchu. To vytváří ideální prostředí pro tvorbu černých teček. Důležité je, že se nejedná o složku, která by výrobek vylučovala, a zároveň stojí za to jí věnovat pozornost, protože takto reagují pouze některé typy pleti.
Jakékoli vysušující alkoholy s vysokým obsahem ve složení také nejsou žádoucí skupinou kosmetických složek, protože vysušují a dráždí pokožku. Kosmetika obsahující alkohol není sama o sobě špatná, klíčový je obsah alkoholu.
Další složky, na které je třeba dávat pozor, jsou ty, které mají lubrikační účinky a vytvářejí ochrannou bariéru na pokožce, jako např.:
Jedná se o poměrně „těžké“ látky, které sice pomáhají hydratovat pleť, ale v případě pleti se sklonem k akné mohou blokovat mazové žlázy – a nový zánět je na světě.
Jak jsem již zmínil, jedná se o poměrně individuální záležitost. Chtěla jsem vám však poskytnout vzorový plán péče o pleť s návrhem kosmetických přípravků, které jsou přizpůsobeny pleti s problémy s akné.
Správná ranní péče o pleť bude mít pozitivní vliv nejen na vaši pleť, ale také na vaši hlavu. Budete mít pocit klidu a oceníte čas, který jste si na sebe udělali, což vám umožní hned začít den lépe. Nemusí to být nic složitého – vaše pleť vám za péči poděkuje také, dokonce i za tu základní.😊.
Někteří lidé si myslí, že stačí, když si ráno umyjí obličej pouze vodou. Pokud se v tomto směru cítíte jistí – směle do toho. Já se však rozhoduji pro smytí zbytků přípravků péče o pleť, nečistot a přebytečného kožního mazu vyprodukovaného přes noc a připravuji pleť na další kroky péče o pleť.
Není to nutný krok, ale o to příjemnější 😊. Obnovte fyziologické pH pleti, k tomuto kroku můžete použít tonikum nebo hydrolát, který by měl mít mírně kyselé pH mezi 3,5 a 5,0. Raději se vyhněte produktům, které mají příliš dlouhé složení a pokud se pro nějaký rozhodnete, ověřte si předem seznam složek.
Normalizující sérum reguluje činnost mazových žláz a při pravidelném používání snižuje sekreci mazu. Nezapomeňte, že normalizační sérum není matující sérum. Matující přípravky blokují únik kožního mazu na povrch pleti, což paradoxně může přispívat k tvorbě černých teček.
Dobrou volbou jsou také jemná séra s vitaminem c nebo pupečníkem asijským, která mají zklidňující účinek. Vítaná je také kyselina hyaluronová, která se postará o hydrataci pleti.
Denní krém by měl mít lehkou texturu, rychle se vstřebávat a zanechávat pleť příjemně hydratovanou. Pokud se však rozhodnete pro ochranu před slunečním zářením, není tento krok nutný.
Krém s ochranným faktorem SPF je nezbytným krokem při péči o problematickou pleť. Omezením expozice UV záření minimalizujeme riziko vzniku pozánětlivých pigmentových skvrn. Navíc je to skvělá prevence proti stárnutí pleti. Jak jsem již zmínila, pokud je hydratační krém a opalovací krém pro vaši pleť příliš mnoho vrstev, pak se vyplatí ponechat pouze krém s SPF, který má také pečující účinky.
Nepovinný krok. Nejlepší je lehký make-up, ale víme, že ne vždy pokryje to, co je potřeba. Je důležité ho nosit co nejkratší dobu a důkladně ho smýt. Pokud se večer nechystáte ven, smyjte make-up po příchodu domů. Pokud dáváte přednost minerálním podkladovým krémům, je to u pleti se sklonem k akné další plus. Minerální podkladové báze obsahují složky, které vykazují antibakteriální vlastnosti, jsou lehké a neblokují vývody mazových žláz.
Této části se vyplatí věnovat více času a odhodlání a určitě se dočkáte výsledků. Pokožka rozhodně potřebuje po dlouhém dni vyčistit a odpočinout si, a také tím, že spíme, naše pokožka intenzivněji vstřebává složky z produktů, které na ni nanášíme. Neberte tedy tento krok na lehkou váhu, nechoďte spát nalíčená a každý den si na to udělejte alespoň chvilku, už kvůli relaxaci 😉 .
Povinný krok v péči o problematickou pleť. Bez smytí make-upu, nečistot a přebytečného kožního mazu nebude pleť schopna dobře vstřebávat produkty péče o pleť. Nedostatečné mytí může také přispět k tvorbě černých teček. Nejlepší je zvolit dvoufázové mytí, kdy první fází je mytí olejem nebo micelární vodou a následné smytí zbytků oleje a nečistot jemným čisticím gelem. Tímto způsobem můžete používat jemné čisticí prostředky a důkladně vyčistit pleť, aniž byste poškodili hydrolipidovou vrstvu.
Můžete bezpečně používat správné gely na čištění pleti z ranní péče. Pokud však hledáte další tipy, mám je samozřejmě připravené 😊.
Stejně jako u ranní péče je cílem obnovit pH pleti, navíc u pleti se sklonem k akné je snížení pH pleti velmi prospěšné a zde, pokud nejsou kontraindikace, vyzkoušejte tonika s kyselinami. Ty odlupují odumřelé kožní buňky a pomáhají regulovat činnost mazových žláz – a tím snižují produkci kožního mazu. Pamatujte však, že ne každý kosmetický přípravek s kyselinou by se měl používat každý den. Na začátku kúry je zavádějte postupně.
Samozřejmě existují i jiná tonika, která lze bezpečně používat denně. Mně se výborně osvědčil výtažek ze srdcovky nebo Centella Asiatica. Mají zklidňující účinek a snižují zarudnutí, což je v péči o aknózní pleť důležité.
Podporuje hojení zánětů a hydratuje pokožku. Měla by mít lehkou texturu. Pokud při tonizaci nepoužíváte kyseliny, můžete ve večerní péči o pleť vyzkoušet sérum s obsahem retinoidů nebo glykolové, salicylové, azalové nebo jakékoliv jiné, které má vaše pleť ráda. To pomůže při exfoliaci pleti – nezapomeňte však, že přílišná exfoliace může zhoršit produkci kožního mazu.
A zde se můžete rozhodnout pro šetrnější varianty. Skvěle fungují ty, které obsahují rostlinné výtažky, jako je zelený čaj nebo pupečník asijský.
Hydratovaná pleť je zdravá pleť 😊. Můžete použít stejný krém jako ráno, nebo ho můžete obohatit olejem, aby byl výživnější. Mezi oleje, které budou dobře fungovat, patří konopný olej, olej z tamanu, olej z lískových oříšků, z perily křovité, olej z malinových semínek a olej z jahodových semínek.
Na trhu najdete také hydratační krémy s kyselinami, které pomáhají vyrovnávat léze akné a odlupovat odumřelou kůži. Důležité je, aby se jednalo o produkty s výživnou, ale lehkou texturou.
Frekvence používání peelingu je individuální záležitostí v závislosti na typu přípravku a stavu pleti. Podzimní/zimní období je pro používání kyselin bezpečnější, ale se správnou ochranou před sluncem se jich nemusíte vzdávat ani v těchto teplých měsících.
Hledáte ověřené produkty? Pak si nezapomeňte prohlédnout produkty určené na nedokonalosti, které doporučují naši kosmetologové:
Možná to vypadá složitě, ale nebojte!😊 Jakmile zjistíte příčinu svého problému s akné a vyberete správnou kosmetiku, stane se každodenní péče o pleť dokonce i zábavou, na kterou se budete těšit! Nezapomeňte však, že kosmetika je především podpora, a pokud příčina tohoto stavu leží v těle, je nutné navštívit dermatologa a zahájit vhodnou léčbu. V takovém případě se může ukázat, že samotná změna péče o pleť je neúčinná.
Téma péče o aknózní pleť je velmi široké a plné odchylek. Především by měla být individuálně přizpůsobena aktuálnímu stavu pleti. V případě dotazů nebo pochybností vřele doporučuji kontaktovat naše kosmetology, rádi vám pomohou zvolit individuální pečující plán, který bude přesně na míru vaší pleti. Můžete nám napsat facebooku, instagramu nebo náš kontaktovat na telefonním čísle +420 597 010 522.
Líbil se vám tento článek?