Vliv stravy na kvalitu pokožky

0 0 4 min
Vliv stravy na kvalitu pokožky
Kosmetika
0 0 4 min

Obsah

  V dnešní době se stále častěji hovoří o nejrůznějších dietách. Díváme se na naše tělo z historického hlediska, což je velmi správné. Naše tělo se totiž neskládá ze samostatných částí, ale ze vzájemně fungující soustavy. Z toho důvodu je velmi důležitým aspektem strava, kterou tělu poskytujeme. 

  Stále častěji se s nemocemi pokožky potýkají dospělí lidé. Už dlouhou dobu neplatí, že akné se objevuje pouze u teenagerů. Naopak. Je to problém, který se běžně vyskytuje u mladých, jak i starších osob.
   
  Důvody výskytu akné
  Důležitou roli, při tomto onemocnění, hraje genetické podloží. Na základě výzkumu se ukázalo, že pokud se oba rodiče potýkali s tímto problémem, je 50% šance, že se projeví i na pokožce jejich dítěte. Dalším důvodem výskytu mohou být hormony: vysoká hladina volných androgenů a nízká hodnota estrogenu nebo nadměrné vylučování hormonů ze štítné žlázy. Kromě toho je zde také možnost výskytu bakterií Cutibacterium acnes. 

  Je v tomto případě důležitá správná strava?
  Dieta, v širokém slova smyslu, je vždy klíčová. Je to podstatný aspekt, který má vliv na náš hormonální systém, složení a množství produkovaného kožního tuku, záněty a také mikroflóru. 

  Dieta antiakné
  Co nejčastěji slýcháme ohledně diety, když máme problém s akné? Zaprvé: Vyvaruj se mléku! Je velká spousta výzkumů, které potvrzují negativní vliv mléčných produktů na výslednou kvalitu pokožky. Důvody můžeme vidět v tom, že mléčné bílkoviny zvyšují hladinu inzulínu aIGF-1, které mohou podpořit produkci kožního mazu. Je důležité myslet rovněž na fakt, že plnotučné mléko je pro pleť’ citlivější než mléko polotučné. 

  Zadruhé: Přestaň jíst sladké a hlavně čokoládu!  Začněme sladkostmi. V tomto případě je největším problém jejich vysoký glykemický index (což znamená, že po jejich konzumaci se velmi rychle zvedne obsah inzulinu v krvi). Můžeme narazit na spoustu výzkumů, které přímo ukazují na produkty s vysokých IG spojené s výskytem akné. Z toho vyplývá, že dieta s nízkým obsahem IG může blahodárně působit na záněty a akné. Nicméně nejedná se pouze o sladké produkty(s cukrem v hlavní roli), které mají tento indikátor vysoký. Důležité je rovněž omezit konzumaci slazených džusů nebo produktů z bílé mouky.

  Často se také setkáváme s názorem: ,,Přestaň jíst takové množství tuku”. Prvně si ale musíme udělat pořádek v tom, o jaké tuky se jedná. Produkty obohacené o NNKT např. omega-3 mastné kyseliny jsou velmi důležité v antiakné dietě. Byly provedeny výzkumy, že osoby s jídelníčkem bohatým o tyto tuky, už po 10-ti týdnech sledují sníženou produkci akné až o 50 %. Musíme si ale dávat pozor na TRANS tuky a mastné tuky, které nacházíme ve fast foodech, cukrovinkách, hotových jídlech ze supermarketu, atd. 

  Existují ale i méně populární suroviny, které mohou podpořit produkci akné. Jedním z nich je sůl. Má vlastnosti způsobující zápal a jeho omezení může blahodárným způsobem působit na pleť. Měli bychom si rovněž dát pozor v případě, že používáme doplňky stravy s vitamínem B12 nebo jódem a sledovat, jaký účinek to má na naší plet’.  

  Z toho všeho už víme, že bychom se měli zaměřit na dietu s nízkou glykemickou hodnotou, omezit sůl, produkty uměle zpracované a cukrovinky. O co ale máme svůj jídelníček posílit?

  Důležitým prvkem je zinek. Skvěle působí na pleť né jenom na základě kosmetických produktů, které používáme, ale měl by být také součástí naší stravy. Můžeme ho najít v rajčatech, petrželi, luštěninách, žampionech, hlívě ústřičné, vnitřnostech, masu, rybách a mořských plodech.

  Existují hypotézy, že vitamín D může pomoci v boji proti akné. Průzkum ukázal, že již malé množství tohoto doplňku stravy (1000 IU/d) léčí akné a zabraňuje tvorbě nových ložisek. Pamatujme na to, že na naší zeměpisné šířce bychom měli používat doplňky stravy s vitamínem D od října do dubna.

  Shrnutí:
  Pokud máme dlouhodobě problémy s akné, ja velmi přínosné změnit své stravovací návyky. Vhodné je se zaměřit na potraviny s nízkým glykemickým obsahem, častěji konzumovat ryby, omega 3-mastné kyseliny a produkty s obsahem zinku. Pomocné mohou být také doplňky stravy s vitamínem D. Na druhou strany bychom měli omezit mléčnou bílkovinu, cukr a sůl.

  Pamatujme na to, že akné je komplikovaný problém. Dieta může být součástí více procesů, které vykonáváme, abychom docílili krásné a zdravé pleti. Pravidelně kontrolujte výsledky krve, hlavně hormonů a používejte správné kosmetické přípravky. Pokud tyto způsoby v ničem nepomohou, je potřeba se zkontaktovat s lékařem.  

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments