Suché, krepaté vlasy, které někdy připomínají lví hřívu jsou pro mnoho z nás nežádoucí. Někdo se potýká s krepatými vlasy téměř po celý život, někdo tráví každý den žehlením (a vlasy si tak ničí ještě více) a někdo už to vzdá úplně. Pokud to vy vzdát nechcete, čtěte dál. Sametově hladké a zářivé vlasy můžete mít i vy.
Vlasy rozlítané do všech směrů, připomínající lví hřívu, kterou by si nepořídil ani samotný král zvířat. Nadýchané, ale často také suché a zničené. Ovšem někdy působí zničeným dojmem, aniž by zničené opravdu byly! Můžete mít zdravé vlasy, ale mohou působit poškozeně. Mají výrazně porézní strukturu, která způsobuje, že vlasy jsou křehké a těžko poddajné. Tento problém se nejčastěji týká vlasů střední a vysoké poréznosti.
Příčin může být spousta. Nejčastěji se jedná o samotnou strukturu vlasu. Pokud nevíte, jaký typ vlasů máte, doporučujeme si udělat test, kde to zjistíte – a vůbec to není těžké! Ke krepatění vlasů často také přispívá vlhké počasí, vysoké teploty během stylingu (fénování, kulmování, žehlení) nebo odbarvování vlasů. Pokud si odbarvujete vlasy na blond, možná problém krepatých vlasů dobře znáte.
A v neposlední řadě může být na vině také nevyváženost PEH a nevhodná péče o vlasy – aneb můžete používat ty nejkvalitnější a nejlepší produkty, nicméně pokud nejsou vhodné pro vaše vlasy, zázraky na nich bohužel nevykouzlí.
Začít můžete úplně jednoduše, a to rovnou během mytí samotných vlasů. Zkuste se vyvarovat příliš horké vody, vlasy oplachujte vlažnou vodou a poté je jemně vysušte ručníkem. Nedrhněte! Pokud ve své péči o vlasy ještě nepoužíváte oleje, nyní je ten nejlepší čas začít. Právě oleje jsou často přesně tím produktem, po kterém krepaté vlasy volají. Po aplikaci si často překvapěně můžete všimnout, že vlasy se téměř okamžitě promění a krepatost mizí. A za to může právě olej. Nezapomeňte na pravidelnost. Jednou týdně ani měsíčně nestačí. Nemusíte vlasy olejovat každý den, všímejte si, jak na olej reagují a podle toho upravte četnost aplikace.
Tip: Vyzkoušejte hedvábný povlak na polštář. Ačkoliv se to nezdá, mnohdy může i takové maličkost mít vliv právě na kvalitu a kondici vlasů. A nejen to! Jemný a hladký povrch ložního povlečení má pozitivní vliv i na vaši pleť.
Na trhu existuje velké množství přípravků, které vám v boji proti krepatým vlasům pomohou. Pojďme si je trošku rozebrat. Možná zjistíte, že některé už máte doma, jen je nepoužíváte, nebo objevíte zajímavé produkty, do kterých se zamilujete vy i vaše vlasy,
Změkčující látky obsažené v olejích pomáhají obnovit tukovou kutikulu vlasů a vyplňují mezery způsobené roztřepenými šupinkami. Jsou klíčové pro dosažení lesklého looku a přidání objemu. Nejlepší čas na jejich použití v rámci péče o vlasy je na konci mycí rutiny, kdy olej uzavře všechny ostatní ingredience a zamezí ztrátě vlhkosti.
Nezapomeňte však vybrat správný olej – některé obsahují příliš malé molekuly, které mohou být nedostatečně silné, aby uzavřely kutikulu, což by mohlo mít opačný efekt. Takové oleje mohou dokonce proniknout mezi šupiny a ještě je více roztáhnout, což způsobí, že vlasy budou mastné, slepené a nebudou vypadat pěkně.
Všímejte si složení produktů, protože ne všechny oleje jsou stejné. Některé přípravky jsou složeny výhradně z olejů, (neobsahují už téměř žádné další složky kromě oleje samotného), zatímco jiné obsahují silikony, které mají spíše okluzivní účinky než vyživující – vlas sice může vypadat leskle a „zdravě”, ale ve skutečnosti je pouze hezky obalen – samotný olej ho nemá šanci vyživit, pokud je ho v produktu málo.
Pozor! Neznamená to, že silikon automaticky patří mezi špatné složky. Silikon na vlasech vytváří ochranný film a samotný vlas chrání před ztrátou vlhkosti. Silikony můžete samozřejmě používat, doporučuji se však nespoléhat pouze na ně. Mohou fungovat skvěle například ve formě séra na vlasové konečky.
Ať už používáte kondicionéry (během každého mytí vlasů) nebo masky (například každé druhé mytí), všímejte si – jako vždy – složení. Vlasy se střední a vysokou porézností ocení oleje i v kondicionérech a maskách. Mohou to dále být ceramidy, které fungují jako stavební cement, dále aloe vera, keratin, hedvábí, bambucké máslo (shea), pšeničné bílkoviny nebo zajímavé rostlinné výtažky. Zkoušejte a všímejte si, které složky vašim vlasům prospějí.
Kyselé produkty, pomáhají proti krepatění tím, že obnovují správnou rovnováhu pH vlasů. Vlasová kutikula (vnější vrstva vlasu) je přirozeně mírně kyselá, a když pH vlasů klesne, kutikula se uzavře, což znamená, že vlasy jsou hladší, méně náchylné k poškození a ztrátě vlhkosti. To pomáhá eliminovat nežádoucí krepatění. Kyselé produkty tedy nejen zpevňují vlasy, ale také zajišťují, že zůstanou vyživené, hydratované a lesklé, čímž minimalizují krepatění.
Zajímavým a praktickým tipem mohou být vlasová tonika na octové bázi, které můžete používat rovnou během mytí vlasů ve sprše/vaně nebo je používat ve formě spreje po umytí vlasů.
Krepaté vlasy nemusí být navždy. Vždy se snažte si všímat, jak vaše vlasy reagují a co jim prospívá. Pro každé vlasy existují produkty, které jim mohou vrátit zpět jejich přirozenou krásu a zdraví. A pokud oceníte rady (nejen) na téma vlasy, můžete nám napsat facebooku, instagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.
Líbil se vám tento článek?