Ochrana pokožky před sluncem

0 0 5 min
Ochrana pokožky před sluncem
SPF filtry
0 0 5 min

Obsah

  Slunce má blahodárný účinek na naše tělo – především syntetizuje vitamín D, který reguluje rovnováhu fosfátů a vápníku, a je také důležité pro fungování celého těla, počínajíc imunitním systémem až po udržení normální hladiny glukózy v krvi. Pravda však je, že neexistuje „bezpečné opalování“ nebo zdravé opálení. Jakýkoliv kontakt se sluncem, i ten nejmenší, způsobuje poškození pokožky a následně:

  – popáleniny;

  – poruchy pigmentu – hyperpigmantace, změna barvy pokožky;

  – zrychlení stárnutí pokožky, výskyt vrásek, ztráta hebkosti, pružnosti, pevnosti a snížení hydratace;

  – rakovinu kůže (proto je důležité pravidelně, jednou ročně, kontrolovat znaménka). 

  Druhy slunečního záření:
  UV záření je rozděleno do tří typů: UVA, UVB a UVC. UVC záření s vlnovou délkou až 290 nm nemá v naší zeměpisné šířce velký dopad na člověka, protože jej většinou absorbuje ozonová vrstva atmosféry naší planety. Zmíním se o dvou nejdůležitějších:
  – UVA záření (vlnová délka 320-400 nm) – tvoří 97% UV záření, které dopadá na naši pokožku. Jeho intenzita nezávisí na denní době a paprsky pronikají mraky, sklem i lidskou pokožku. Proniká do hlubokých vrstev pokožky a vyvolává v ní změny: urychluje stárnutí kožních buněk, vytváří volné radikály, degenerují kolagenová vlákna, což způsobuje, že pokožka ztrácí pružnost a vytvářejí se vrásky. Způsobuje kožní změny, jako jsou pigmentové skvrny nebo sluneční keratózu, které předurčují transformaci na rakovinu kůže;
  – UVB záření (vlnová délka 290-320 nm) – pouze 3% UV paprsků dosáhnou na naši pokožky. Jeho intenzita se liší v závislosti na ročním období a dni a jeho paprsky jsou blokovány mraky a sklem. Je nejsilnější v létě mezi 10:00 a 15:00, zejména za jasného dne. Je to typ záření, který je zodpovědný za spálení sluncem, tvorbu neoplastických změn a stimulaci sekrece melaninu, tj. tvorbu opálení.

  Podívejte se, jak zmírnit spáleniny od slunce.

  Jak se chránit?

  Nejdůležitější je použít UV filtry, tj. chemické sloučeniny, které se používají v kosmetice k ochraně pokožky před škodlivými účinky slunečního záření. UV filtry lze rozdělit na:

  fyzikální nebo minerální – nepropouštějí záření, pracují na principu mikroskopických zrcadel, například oxid titaničitý, oxid zinečnatý. Oba chrání před UVB a částečně proti UVA paprskům. Fyzikální filtry působí na povrchu kůže a odrážejí sluneční paprsky, proto se doporučují pro děti a těhotné ženy a také pro citlivou a atopickou pokožku. Přípravky, které obsahují fyzikální filtry:


  chemické filtry – absorbují sluneční záření. Mezi ně patří: oktokrylen (UVB), silatrisol (ochrana před UVA a UVB), avobenzon (UVA), tinosorb M (filtr nové generace, chrání před UVB a UVA). Na obalu jsou často také označeny jako butylmethoxydibenzoylmethan nebo ethylhexylmethoxycinamát. Mnoho značek nabízí účinné ochranné výrobky, např.

  fyzikální a chemické – výrobky, které obsahují oba filtry:

  O co se jedná s označením SPF a PA ++?

  Sun Protection Factor, nebo zkráceně SPF je faktor, který určuje, jak dlouho můžeme zůstat na slunci po použití daného přípravku (dokud nenastane kožní reakce), ve srovnání se stejným časem na slunci bez jakékoli ochrany kůže. Na lahvičce opalovacího krému SPF představuje faktor ochrany před sluncem, který určuje, jak dlouho můžete zůstat venku během dne a být chráněn před UVB paprsky, které způsobují spálení (za předpokladu, že používáte opalovací krém správně).

  Některé opalovací krémy obsahují na svých produktech označení PA +. Písmena „PA“ následovaná znaménky plus (PA +, PA ++, PA +++ a PA ++++) na etiketě jsou systémem hodnocení vyvinutým v Japonsku, který představuje stupeň ochrany UVA.

  Co znamená hodnocení PA:

  PA + = Určitá ochrana proti UVA záření.

  PA ++ = Mírná ochrana proti UVA záření.

  PA +++ = Vysoká ochrana proti UVA záření.

  PA ++++ = Velmi vysoká ochrana proti UVA záření.

  Upozorňujeme však, že:
   – Ne všechny krémy SPF nás chrání před UVA a UVB zářením zároveň. Vybírejte krémy, které mají na obalu ochranné známky UVA, jak i UVB;

   – Ochranný faktor se velmi snadno stírá – pod vlivem cvičení, pocení a koupání stupeň ochrany před sluncem klesá, proto by se krém nebo sprej měl nanášet na pokožku v silné vrstvě několikrát denně, nejlépe každé 2-3 hodiny. Podle výzkumu se doporučuje aplikovat cca. 2 miligramy kosmetiky na čtvereční centimetr kůže. Pouze pro obličej je to bylo přibližně 1-1,25 gramů. Obvykle kolem 0,8 mg / cm2.

  Jaký SPF bude pro mě nejlepší?

  Vše záleží na naší pleti, stupni slunečního záření, zvyku pokožky opalovat se: čím je pleť jasnější, nebo čím větší je sluneční záření, tím vyšší filtr SPF bychom měli použít. Pokud naše pokožka neměla po celý rok přístup ke slunci, měli bychom si postupně zvykat na sluneční záření, bez ohledu na typ pleti. Nejlepší faktory jsou to SPF 50, tj. blokátory slunce, protože blokují kolem 98% záření. Existuje také index opalovacích krémů PA proti paprskům UVA: PA +, PA ++, PA +++, PA ++++. Čím více plusů vidíte, tím větší ochranu získáte. Používáním krému s těmito dvěma indikátory chráníte pokožku nejen před nemocemi a popáleninami, ale také před stárnutím.

  Tipy:
  – Vyhýbejte se slunečnímu záření, zejména od 11:00 do 15:00. Ujistěte se, že v tuto chvíli jsou děti vždy oblečené a hrají si pouze ve stínu.

  – UVA záření prochází oděvem, zejména jemnými tkaninami. Existuje index, který určuje ochranu proti slunečnímu záření oděvů s ultrafialovým ochranným faktorem (UPF)

  – stojí za to koupit oděv, který poskytne našemu tělu i takovou ochranu.

  – Ochranné filtry aplikujte také na vyčnívající části kůže: nos, uši.

  – Chraňte své oči a používejte sluneční brýle, které mají minimálně filtr UV 400 .

  – Nezapomeňte na rty – chraňte je ochrannou rtěnkou.

  – Pokud užíváte nějaké léky, zeptejte se svého lékaře, jestli neobsahují fotosenzibilizující látky.

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments