Aknózní pleť vyžaduje jemnou, ale účinnou péči, která pleť nebude příliš zatěžovat. Pomocí správných technik, složek a produktů, můžete být zase o krok blíže k tomu, aby vaše pleť byla zdravější a spokojenější. Pojďme se na tento typ podívat trochu blíže a objasnit si některé nejasnosti.
Pleť se sklonem k akné poznáte podle nadměrné tvorby kožního mazu, která vede k tvorbě černých teček, pupínků, hnisavých puchýřků a v pokročilejších případech i cyst. Pro účinný boj s akné je zásadní porozumět příčinám akné, které mohou být různé, od genetických přes hormonální až po ty, které souvisejí s nezdravým životním stylem a nevhodnou péčí o pleť.
Na vzniku akné se podílí mnoho faktorů a není vždy jednoduché určit, který faktor je u vás právě ten klíčový. Často to bývá více faktorů najednou. Obecně lze říct, že na vzniku se podílí hormonální změny, genetické predispozice, životní styl, stres nebo také nevhodná péče o pleť. Každá pleť je individuální, a proto je třeba k ní také tak přistupovat.
Základem by mělo být jemné čištění pleti, bez mechanického drhnutí obličeje. Vhodné je také vyhnout se složkám, které pleť mohou podráždit a naopak sáhnout po takových produktech, které nenaruší hydrolipidovou bariéru pleti. Hledejte takové produkty, které obsahují protizánětlivé, antibakteriální složky a složky, které pomáhají regulovat tvorbu kožního mazu.
Pokud se vydáte hledat produkty právě pro aknózní pleť, věnujte pozornost složkám, jako jsou kyselina azealová a salicylová, niacinamid, aloe vera, tea tree olej a tolik v korejské kosmetice často používaný a oblíbený pupečník asijský (Centella asiatica).
V produktech, které jsou určeny pro čištění aknózní pleti, mohou být přítomny i další AHA a PHA kyseliny, například kyselina mandlová nebo glukonolakton. Pokud se je rozhodnete vyzkoušet, doporučujeme začít pomalu a zařadit je do čištění aknózní pleti pomalu, například 2x- týdně. Postupně můžete četnost používání produktu navýšit. Nezapomeňte, že ani jedna složka by pleť neměla dráždit a způsobovat nepříjemné pocity.
Aknózní pleť, stejně jako kterákoliv jiná, také vyžaduje čištění. Možná vás to překvapí, ale hloubkové čištění pleti s akné lze rozdělit na dvě fáze. Nemusí to však být žádná věda, každá z fází si klade za cíl tak trochu něco jiného a obě fáze dohromady mohou přinést tolik žádné výsledky. Pojďme si je trochu rozebrat více.
V první fázi je důležité se zaměřit na to, aby se pleť zbavila veškerého make-upu a mastnoty. Za den se totiž na pleti může nahromadit spoustu nečistot a zbytků líčidel, které, pokud nejsou odstraněny, mohou být příčinou ucpaných vývodů mazových žláz.
Pokud jde o produkty, které k čištění aknózní pleti můžete použít, máte na výběr opravdu velké množství: odličovací balzámy, čistící oleje nebo micelární vody. Může vás to překvapit, ale právě produkty na olejové bázi jsou pro aknózní pleť vhodné, jelikož už nepotřebujete odličovací tampón nebo další mechanické pomůcky na čištění pleti, které by mohly aknózní pleť nepříjemně podráždit – a přesně to aknózní pleť potřebuje.
Druhá fáze se zaměřuje na to, aby se pleť očistila hloubkově a aby se případně odblokovaly vývody mazových žláz. Tento krok můžete provádět jak ráno, tak večer. Ráno je důležité z pleti odstranit kosmetické produkty, které jste na pleť aplikovali před tím, než jste šli spát a večer tento krok doplní dvoufázové čištění pleti.
Čistit pleť s akné v této fázi můžete třeba pomocí mycích pěn, jemných čistích gelů nebo mycích emulzí. V této fázi nezapomínejte ani na krk, linii vlasů a oblast kolem uší. S mytím nespěchejte, na pleť příliš netlačte a jemně ji masírujte pomocí krouživých pohybů. Po důkladném očištění v druhé fázi nezapomeňte kosmetický produkt smýt vlažnou vodou. Horká voda vaší pleti užitek nepřinese, právě naopak.
Peeling neboli exfoliace je důležitou součástí péče o každou pleť, včetně té, kterou trápí akné. Pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a může pomoci odblokovat vývody mazových žláz. Nezapomeňte, že ne každý typ peelingu je však vhodný. Vyhněte se mechanickým peelingům (tedy takovým, které obsahují zrníčka nebo podobné složky, které „drhnou” pleť) a sáhněte raději po kyselinových a enzymatických produktech, které jsou pro vaši pleť daleko vhodnější a šetrnější. K aknózní pleti je třeba přistupovat jemně a u peelingů to platí dvojnásob.
Použití tonika není nutným krokem, pokud v předchozích krocích používáte takové produkty, které nenaruší přirozené pH vaší pleti. Tonikum však může právě narušené pH na pleti obnovit, což je důležité pro to, aby nebyla narušena přirozená hydrolipidová bariéra. Vybírejte však takové tonizační produkty, která obsahují jemné složky a jsou vhodná pro aknózní pleť. Mnoho tonik obsahují také protizánětlivé složky, které mohou zabraňovat vzniku dalších pupínků a nedoonalostí. Samotný produkt by měl vaši pleť zklidnit, hydratovat, v žádném případě ne dráždit.
Klikněte níže a zjistěte, které produkty na čištění aknózní pleti doporučují naši kosmetologové.
Doufám, že vám tento článek trochu objasnil některé pochyby nebo otázky, které vás možná někdy už v souvislosti s aknózní pleti napadly. Čistit pleť s akné nemusí být žádná věda. Stačí dodržovat určitá pravidla, především pleť sledovat a přizpůsobit péči tak, aby vyhovovala vašim potřebám. A pokud máte stále otázky, neváhejte nás kontaktovat. Budeme se na vás těšit třeba na: objednavky@cosibella.cz. Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou! Můžete nás kontaktovat třeba na facebooku, instagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.
Líbil se vám tento článek?