Čištění citlivé pleti: pečujte o ni šetrně!

3 0 4 min
Čištění citlivé pleti: pečujte o ni šetrně!
Péče o pleť
3 0 4 min

Obsah

  Citlivá pleť je typ pleti, který je náchylnější na jakékoli podráždění, způsobené vnějšími faktory. Reaguje na jakýkoli kontakt s dráždivými látkami nebo „extrémními“ podmínkami, jako například: vysoká nebo nízká teplota, slunce, silný vítr nebo suchý vzduch.

  Citlivá pleť patří mezi nejnáročnější typy pleti se sklonem k podráždění. Vyžaduje speciální péči a jemnost při každodenní péči. Lidé s tímto typem pokožky často pociťují nepříjemné pocity jako je zarudnutí, svědění nebo podráždění v důsledku různých vnějších vlivů.

  Citlivý typ pleti charakterizuje:

  Pokud je Vaše pokožka citlivá, buďte s výběrem kosmetiky opatrní: vyhýbejte se přípravkům s dráždivými složkami, vonným látkám, alkoholem a agresivním pracím prostředkům.

  Citlivá pleť – jak ji správně čistit

  Mytí citlivé pleti může být nelehkou výzvou, ale se správnými znalostmi a pečlivým výběrem produktů lze její zvýšenou citlivost „ovládnout“ a dosáhnout zdravého a zářivého vzhledu.

  Než se pustíte do čištění citlivé pleti, je dobré zjistit, čím se vyznačuje. Citlivá pokožka se jeví jako tenká, což ji činí citlivější na vnější faktory. Reakce na různé složky kosmetiky a jejich nesprávné použití mohou způsobit podráždění, zarudnutí a svědění.

  Čemu je třeba se vyhnout?

  Máte-li citlivou pokožku, věnujte zvláštní pozornost všemu, co ji může negativně ovlivnit.

  Nejlepší aktivní složky pro citlivou pokožku

  Citlivá pokožka může reagovat na různé kosmetické složky nebo faktory prostředí. Proto se vyplatí vyhnout se případným dráždivým složkám a věnovat pozornost přípravkům, které jsou speciálně přidávány do kosmetiky pro citlivou pleť.

  Existuje celý seznam složek, které jsou vhodné zejména pro citlivou pokožku. Ve složení produktů hledejte zejména tyto složky:

  Když už víme, jaké složky v kosmetice hledat – přejděme k samotnému čištění!

  Čištění ve dvou krocích

  Čištění citlivé pokožky je klíčovým a velmi důležitým krokem v každodenní péči, ale mělo by se provádět jemně, abychom předešli podráždění.

  Ráno, po probuzení stačí jemný čistící prostředek nebo i vlažná voda, která pleť připraví na ranní péči. Máte-li tvrdou vodu, používejte filtrovanou nebo minerální vodu.

  Večerní čištění pleti, které je určeno k odstranění nečistot a zbytků dekorativní kosmetiky a make-upu, je o něco náročnější, a proto je dobré provádět jej ve dvou krocích.

  Krok 1: Odličování oleji/másly

  Vyberte si jemný odličovací olej určený pro citlivou pokožku. Může se jednat o směs olejů v tekuté nebo máselné formě. Micelární voda s jemným složením zase dobře poslouží při odstranění silného make-upu z očí či rtů. Vyhýbejte se výrobkům s agresivními složkami, jako jsou silikony, parabeny, alkohol nebo parfemace.

  Krok 2: Čištění jemným gelem, emulzí nebo pěnou

  K čištění citlivé pokožky si vyberte jemný čistící gel nebo čistící pěnu. Ujistěte se, že výrobek neobsahuje škodlivé a dráždivé látky.

  Pleť je vyčištěná, co dál?

  Když jste si jisti, že je vaše pleť důkladně vyčištěná – naneste tonikum, které posílí přirozenou hydrolipidovou bariéru pokožky a dodá pleti správné pH. Tonizace citlivé pleti je důležitým krokem v každodenní péči, který pomáhá udržovat zdravý vzhled pokožky, minimalizuje podráždění a posiluje její přirozenou ochrannou bariéru.

  Vyberte si tonikum speciálně pro citlivou pokožku, která neobsahuje dráždivé látky, mezi které patří parfemace nebo umělá barviva.

  Před pravidelným používáním tonika na celý obličej jej otestujte na malé ploše pokožky, abyste se ujistili, že Vám nezpůsobuje alergie nebo podráždění. Tonikum by se mělo nanášet jemně, nejlépe vlastníma rukama, aby nedošlo k podráždění pokožky. Skvělou formou pro citlivou pleť jsou tonika ve formě mlhy, která se nastříká na obličej a následně jen jemně poplácá rukama. Mlhu lze použít na pleť i během dne, k osvěžení make-upu nebo ke zchlazení pleti v horkém dni. Aktivní látky obsažené v aerosolech udržují správnou úroveň hydratace v pokožce.

  V tonikách se vyplatí hledat látky jako je niacinamid, pupečník asijský či ceramidy – tyto složky pomohou nejen obnovit správné pH, ale mohou být prvním krokem v péči.

  Po použití tonika je vhodné aplikovat pleťové sérum nebo esenci, které obsahuje aktivní složky. Pokud jde o látky jako retinol, kyseliny či vitamín C, vždy je lepší začít s nižšími koncentracemi aby si pokožka na jejich účinky pomalu zvykala.

  Každodenní péči o citlivou pokožku završíme krémem. Během dne používejte krém s vysokým stupněm SPF (na hydratační krém nebo místo něj). Na noc můžete místo krému použít noční masku nebo pleť jemně promasírovat olejem.

  Pokud nepoužíváte tonika s kyselinami, je vhodné 1-2x týdně používat jemné peelingy nebo masky a tak odstraňovat odumřelou pokožku. Je dobré, pokud obsahují jemné kyseliny nebo enzymy a jsou určeny pro citlivou pokožku. Jako doplňkovou péči můžete používat také uklidňující masky, které zvyšují každodenní komfort pro citlivou pleť.

  Péče o citlivou pleť je proces, který vyžaduje pravidelnost a trpělivost. Naslouchejte potřebám Vaší pleti a pravidelně používejte přípravky, které zlepší její stav a z dlouhodobého hlediska přinesou viditelné výsledky a úžasné efekty.

  Pokud potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz. Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou! A v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebookuinstagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.

  Barbara Samborska

  Líbil se vám tento článek?

  3
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments