Veganská kosmetika, přírodní kosmetika, kosmetika netestovaná na zvířatech a less waste

0 0 5 min
Veganská kosmetika, přírodní kosmetika, kosmetika netestovaná na zvířatech a less waste
Kosmetika
0 0 5 min

Obsah

  Neustále se dozvídáme více a více o kosmetice a aktivních složkách, které obsahují. Na mnoha etiketách se objevují informace typu „veganská kosmetika”, „přírodní kosmetika”, „neobsahuje živočišné složky” nebo „netestováno na zvířatech”… i když v krému přece není žádné maso!  Co to v praxi znamená? A co vše musíte o nich vědět?

  Veganská kosmetika – co to znamená?

  Veganská kosmetika by se dala popsat takto: kosmetika, která ve svém složení nemá prvky, které pocházejí od zvířat, tedymléko a jeho deriváty (např. mléčný protein), keratin, med a mateří kašičku, lanolin, šnečí sliz, karmín, zvířecí tuky, hedvábí a kolagen. Znamená to, že tyto složky nemohly být použity ani ve výrobním procesu.

  Co složení veganské kosmetiky obsahuje?

  Veganská kosmetika se zakládá na rostlinných výtažcích a spoustě dalších aktivních prvků. Může to být například máslo shea, výtažek z listů zeleného čaje, výtažek z damašské růže a další rostlinné složky. Nabídka veganské kosmetiky je velice široká. Polskou veganskou kosmetiku nabízí například značka Sensum Mare, Alkmie, Annabelle Minerals, Anwen nebo také BasicLab.

  Jak poznat veganské produkty?

  Pokud chcete do své každodenní péče o pleť a vlasy zařadit produkty, které neobsahují živočišné složky, na obalech hledejte označení jako je: V-Label, Vegan Society, Viva!, a také mnoho jiných znaků nebo informací typu „produkt je vhodný pro vegany”. Získáte jistotu, že daný produkt neobsahuje živočišné složky.

  Nejpopulárnější zootonické složky v kosmetice

  Lanolin a jeho deriváty – získává se z ovčí vlny: Lanolin, Isopropyl Lanolate,Lanolin Cera/ Lanolin Oil/ Lanolin Wax/ Cera Lanae/ Lanae Cera,Lanolin Alcohol, Hydrogenated Lanolin Alcohol,Lanolin Linoleate, Lanolin Acid, Sodium Laneth Sulfate, Laneth-10  nebo v názvech také jako „lanolin”, „lana”, „laneth” a „lanolate”. Cholesterol – nejčastěji vyráběn z lanolinu

  Med a produkty získávány od včel:Beeswax, Cera Alba, Cera Flava,Mel, Miel, Honey Extract.

  Barviva:Carmine (CI 75470)karmín, košenila(karmínově červená je veganská).

  Bílkoviny a proteiny:Keratin, Hydrolyzed Keratin keratin  (veganskou variantou je fytokeratin).

  Elastin, Hydrolyzed Elastinelastin.

  Silk, Hydrolyzed Silk – hedvábí
  Serica, Serica Powder, Silk Powder– práškové hedvábí (v pudrech, minerálních make-upech).

  Collagen, Hydrolyzed Collagen-< kolagenAtelocollagen (kolagen mořského původu)
  Sodium chondroitin sulfate

  Mléko a mléčné produkty:
  Milk Extract, Milk Protein, PEG-2 Milk Solids, Lac, Lac Powder, Lactis Lipida, Milk Lipids, Lactis Proteinum, Lactobionic Acid, Lactoglobulin
  Sine Adipe Lac– mléko v prášku
  Sodium C8-16 Isoalkylsuccinyl Lactoglobulin Sulfonate
  ((a jiné lac, lacto, lactisy)

  Pozor:Lactic Acid –  kyselina mléčná (a její deriváty, tedy další laktáty) je veganská!

  Hydrolyzed Caseinkasein
  Yogurt, Yogurt Powderjogurt
  Colostrum– výtažek z kravského mléka, který je odebrán během prvních pěti dnů po porodu.

  Vejce:
  Hydrolyzed Egg Protein, Hydrolyzed Egg Shell Membrane, Ovum, Ovum Powder, Ovum Oil (Egg Powder, Egg Oil), Dreid Egg Yolk, Egg Yolk Extract

  Další:
  Sodium Tallowate, Tallow– mýdlo živočišného původu
  Chitosan– vyráběn z chitinu (vnitřní kosti členovců)

  Přírodní kosmetika – co to znamená?

  Nejjednodušeji řečeno, je přírodní kosmetika taková, která má nejméně 95% přírodní složení. Existuje však rozdíl mezi přírodními složkami a složkami, které mají přírodní původ. Ty první jsou získávány výhradně z rostlin, zvířat nebo mikroorganismů prostřednictvím fyzikálních procesů, fermantace a dalších tradičních metod. O chemické modifikaci zde nemůže být řeč. Ty druhé musí být minimálně 50% přírodního původu, včetně třeba molekulární hmotnosti.

  Přírodní veganská kosmetika – je to vůbec možné?

  Samozřejmě! Pokud se například pleťový krém skládá z 96% složek přírodního původu a zároveň neobsahuje zootonické složky, splňuje nároky jak na veganskou kosmetiku, tak na kosmetiku přírodní.

  Ekologie – od čeho začít?

  O tom, že je ekologie důležité téma nikdo nepochybuje, nicméně spousta z nás přesně neví, o co vlastně jde. Uvědomujeme si, že naše činnost škodí planetě a chtěli bychom tomu zabránit. Jak? Podělím se s vámi o určité změny, které jsme v Cosibelle zavedli a také doporučím značky, které jsou ekologické, fungují v procesu less/zero waste. Nezapomeňte, že i malé změny jsou důležité a je lepší změnit jednu věc, než neudělat nic.

  Ekologická firma

  V Cosibelle jsme přestali u balení a posílání balíků používat plast. Plastovou izolepu jsme nahradili papírovou izolepou a naše balíčky plníme výplňovým materiálem skropakem, který je biologicky odbouratelný. Ten chrání vaši kosmetiku a po vhození do vody kouzelně zmizí (jednoduše se rozpustí, což je to úžasné)! Za zmínku také stojí to, že balíky, ve kterých je kosmetika doručována do skladu, jsou opětovně používány, takže nic nepřijde nazmar!

  Vytvořili jsme ECOsi kancelář! V kanceláři máme džbánek na filtrování vody a třídíme odpad. Máme také ekologický papír, propisky a sešity, které mohou používat všichni zaměstnanci. Zavedli jsme také místo pro sběr elektroodpadu a plastových víček.

  Ekologické balení kosmetiky

  Důležitým prvkem každé kosmetiky je její balení, která má nejen hezky vypadat, ale také má na starost mikrobiologickou čistotu daného kosmetického produktu, tedy zabraňuje vzniku mikroorganismů. Produkt tak může sloužit co nejdéle. Mnoho balení je vytvořeno z plastu, některé z nich se dají recyklovat, nicméně spousta z nich končí na hromadě plastového odpadu, který tak ničí naší planetu 🙁 Seznámím vás s tím, co výrobci kosmetiky dělají proto, aby se tomu vyhnuli a jaké alternativní obaly nebo etikety používají, aby minimalizovali využití plastu.

  Jak používat kosmetiku ekologicky?

  Třídění kosmetického odpadu

  Zapomínat nesmíme ani na třídění kosmetického odpadu. Plastové nebo kovové prvky kosmetiky patří do žlutého kontejneru, veškeré skleněné prvky, které nelze vrátit – do zeleného kontejneru a papírové balení, etikety nebo letáčky – do modrého.

  SkinTra – Polská ekologická kosmetická značka

  Jak určitě už víte, máme vlastní kosmetickou značku. Všechna balení kosmetiky SkinTra jsou vyrobena ze skla a etikety jsou z papíru, takže jsme omezili používání plastu na nezbytné minimum. Nepoužíváme také další krabičky na kosmetiku, takže můžeme omezovat vznik odpadu. Nesmíme také zapomenout na naši spolupráci s nadací Las na Zawsze. Znamená to, že každý zakoupený kosmetický produkt zaručuje výsadbu 0,5m² lesa.

  Kosmetika less waste – co to vlastně je?

  Jedná se o produkty, které jsou vyrobeny v souladu s filozofií less waste. Ta spočívá v minimálním vytváření odpadu. Jak složení produktů, tak jejich balení by mělo generovat co nejméně odpadu a nejlépe odpad žádný 🙂 Není to tak snadné, nicméně i malé krůčky a malé změny v činnosti jsou pro naši planetu více než dobré 🙂

  Less waste je také životní styl. Zmínit lze například opětovné využití obalů po produktech. Příklad: prázdnou nádobku po krému lze využít jako nádobu k uchovávání drobných předmětů nebo jako svícen.

  Produkty netestované na zvířatech – povoluje EU testování?

  Kosmetické produkty, které nebyly testovány na zvířatech, jsou z anglického výrazu označovány jako cruelty-free, tedy v doslovném překladu – bez krutosti. Jedná se o produkty, které nejsou v žádné fázi testovány na zvířatech. Testem nesmí projít žádný hotový produkt a dokonce ani dodavatelům složek není umožněno, aby takové testy vyžadovaly od dalších subjektů.

  V Evropské Unii platí od 11. března 2013 celkový zákaz testování kosmetiky a s ní souvisejících složek na zvířatech a prodej produktů, které byly takto testovány. Každý kosmetický přípravek, který se dostane do oběhu v Evropské Unii, prochází přísnou bezpečnostní kontrolou – jedná se především o velice důkladnou analýzu toxických složek. Bez toho není v současnosti možné legálně a bezpečně uvést unijní trh kosmetický produkt.

  Z hlediska evropského práva označení „netestováno na zvířatech” nebo cruelty free může být v Evropské Unii považováno jako zavádějící. V souladu se současným zákazem testování na zvířatech v Evropské unii je prohlášení „netestování na zvířatech“ prohlášením o základním souladu s požadavky zákona. Pomocí takového označení se firma snaží zapůsobit něčím, co musí dodržovat všichni. V souladu s požadavky nařízení 655/2013/WE by taková prohlášení neměla být používána. Při nákupu kosmetiky vyrobené v Evropské unii má tedy spotřebitel záruku, že výrobek nebyl testován na zvířatech.

  Evropská Unie patří mezi první, kteří zakázali testovat na zvířatech hotové kosmetické produkty a složky. Úcta ke zvířatům je nesmírně důležitý fakt, který nepodléhá diskuzi. Tento zákaz je také úspěšně aplikován dalšími zeměmi. V současné době platí už v asi 40 zemích, mj. v Norsku, Turecku, Indii, Izraeli, na Novém Zélandu a Tchaj-wanu a samozřejmé v celé Evropské Unii. Existují však oblasti, kde se stále na zvířatech testuje jak kosmetika, tak jednotlivé složky. Tak se produkt dostane do oběhu. Děje se tak například v Číně.

  Značky prodávané v Číně

  V Číně jsou testy prováděny státními laboratořemi a analyzováno je jak výsledné složení tak jednotlivé složky. Požadavek na testování kosmetiky na zvířatech v této zemi vzniká kvůli nedostatečnému přijetí schválených alternativních metod čínskými úřady. Je nutné zdůraznit, že Čína pomalu začíná měnit svůj přístup a postupně začíná akceptovat i jiné způsoby. Zhodnocení bezpečnosti kosmetických produktů se opírá o podrobnou a přísnou analýzu toxikologických složek – další testování hotových produktů na zvířatech naprosto postrádá smysl. Firmy, které prodávají své produkty na čínském trhu, mohou mít různé strategie. Část z nich vyvíjí speciální receptury určené pro dané trhy, které jsou odlišné od EU trhu, a tyto produkty jsou čínskými úřady testovány za zvířatech. Některé firmy vyrábějí kosmetiku, která splňuje evropské požadavky a na zvířatech v Evropě není testována, nicméně následují další kroky testování v Číně, aby mohly být zařazeny na čínský trh.

  Doufáme, že je téma zase o něco trochu jasnější. Pokud máte jakékoliv otázky, můžete nás kdykoliv kontaktovat.>. A vždycky se hodí mít v kosmetické taštičce produkt, který zmírní a urychlí hojení zánětů. Pokud stále potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz

  V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebookuinstagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments