Ve světě kosmetiky existuje mnoho složek, které slibují zlepšení stavu vaší pleti, ale jen málo z nich funguje tak účinně jako AHA a BHA kyseliny. Tyto účinné složky, které se často vyskytují v přírodě, vám dokážou nabídnout řešení široké škály problémů s pletí – od akné až po vrásky. Přestože jsou oblíbené a téma jejich používání se zejména v podzimním období vrací jako bumerang, stále vyvolávají otázky. Zajímá vás, co přesně tyto kyseliny jsou a proč si ve světě krásy získaly takové uznání? Doufám, že vám dnešní příspěvek pomůže tyto znalosti systematizovat a ukáže se jako užitečný „download” pro vaše kyselinové dobrodružství.
Hydroxykyseliny jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny v ovoci, živých organismech nebo potravinách. Lze je také získat chemickou syntézou nebo biotechnologickými metodami. Název je odvozen od přítomnosti dvou chemických skupin v jejich molekule – hydroxylové skupiny a skupiny kyseliny. Další termín, se kterým se můžete setkat pro tuto skupinu látek, je ovocné kyseliny.
První podskupinou jsou alfa-hydroxykyseliny (AHA). Jsou rozpustné ve vodě, což jim dává schopnost působit pouze na úrovni rohové vrstvy – nejsou schopny prolomit hydrolipidovou bariéru a proniknout do hlubších vrstev pokožky. Účinek přípravků s obsahem AHA sahá od hydratace přes redukci vrásek až po hloubkovou chemickou exfoliaci pokožky.
Rozlišují se následující alfa-hydroxykyseliny:
Přirozeně se vyskytuje v cukrové třtině. Má nejmenší molekulu, takže dobře proniká do pokožky, ale zároveň může být jejím prostřednictvím dráždivý. Během používání na to nezapomínejte. Tato kyselina má exfoliační účinek, kromě toho stimuluje obnovu buněk a vyrovnává strukturu a barevný tón pleti. Bude vám vyhovovat, pokud je vaše pleť mastná, se sklonem k akné, s pigmentovými skvrnami, jizvami po akné nebo jemnými vráskami.
Produkty, ve kterých najdete kyselinu glykolovou:
Nachází se v hořkých mandlích. Její molekula je mnohem větší než její předchůdkyně, takže dráždivý potenciál této kyseliny je mnohem slabší. Kromě exfoliace vykazuje antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhá také snižovat pigmentové skvrny a normalizuje vylučování kožního mazu. Je určena především pro mastnou, smíšenou nebo problematickou pleť. Můžete ji používat i v létě.
Produkty, ve kterých najdete kyselinu mandlovou:
Jedná se o kyselinu, která je obsažena v nakládaných okurkách nebo kyselém mléce (kyška). V nízkých koncentracích (do 10 %) má hydratační, keratoplastický, tj. změkčující účinek, a ve vyšších koncentracích exfoliační (keratolytický) účinek. Kromě toho pomáhá redukovat léze akné a pigmentové skvrny a zlepšuje pevnost pleti. Je to ta správná kyselina pro vás, pokud máte citlivou, suchou nebo zralou pleť.
Produkty, ve které najdete kyselinu mléčnou:
Můžete ho najít v citronech nebo ananasu. Kromě peelingových účinků pomáhá při zmírňování hyperpigmentace. Může také působit jako regulátor pH.
Jak název napovídá, nachází se v jablkách. Má keratolytické a rozjasňující účinky.
Kyselina se přirozeně vyskytuje v hroznech i ve víně. Sjednocuje barevný tón pleti.
Produkty, ve kterých můžete najít kyselinu vinnou:
Nachází se mimo jiné v kvašeném ovoci nebo octu. Má malou molekulu, normalizuje vylučování kožního mazu, působí antibakteriálně a protizánětlivě. Doporučuje se pro mastnou, smíšenou, problematickou nebo pleť s pigmentovými skvrnami.
Má normalizační účinek na mazové žlázy, redukuje léze akné a působí protizánětlivě. Kromě toho poskytuje pleti antioxidační ochranu a pomáhá snižovat pigmentové skvrny tím, že vyrovnává tón pleti.
Produkty, ve kterých najdete kyselinu šikomovou:
Beta-hydroxykyseliny (BHA) jsou v tomto seznamu na druhém místě. Z této skupiny se v kosmetice používá kyselina salicylová.
Přirozeně se s ním setkáte mimo jiné v extraktu z kůry vrby bílé. Jedná se o lipofilní neboli „tukomilnou” sloučeninu, takže má lepší schopnost pronikat do hydrolipidové vrstvy pokožky. Díky tomu může kyselina působit v ústí vlasového a mazového aparátu (běžně označovaných jako „póry”) a čistit je. Je proto mimořádně účinná při problémech s černými tečkami a nadměrnou tvorbou kožního mazu. Kromě toho má antibakteriální, protizánětlivý a exfoliační účinek, což může být užitečné, pokud se potýkáte s aktivními lézemi akné nebo pozánětlivými pigmentovými skvrnami. Pokud jste alergičtí na salicyláty, nepoužívejte ji.
Produkty, ve kterých najdete kyselinu salicylovou:
Když už mluvíme o hydroxykyselinách, je třeba zmínit také polyhydroxyalkanoáty (PHA). Jedná se o relativně novou generaci kyselin, které se svým účinkem podobají AHA. Na rozdíl od nich jsou však k pleti mnohem šetrnější, nezpůsobují olupování ani zarudnutí a lze je používat i v létě. Tento šetrný účinek je způsoben větší velikostí molekul ve srovnání s alfa hydroxykyselinami (více o velikosti molekul viz níže :)).
Hlavní vlastnosti polyhydroxykyselin jsou:
PHA jsou tedy skvělé, pokud máte citlivou pleť, cévní pleť nebo rosaceu. Mezi jejich zástupce patří dvě sloučeniny:
1. Glukonolakton (INCI Gluconolactone)
2. Kyselina laktobionová (INCI Lactobionic Acid)
V kosmetických produktech najdete i mnoho dalších kyselin, které jsou prospěšné při různých kožních problémech. Myslím, že stojí za to je zde zmínit.
Jedná se o poměrně mírnou kyselinu. Často se používá u lidí s růžovkou, protože účinně redukuje zarudnutí a zánět, aniž by dráždila pokožku. Je také skvělá na černé tečky, skvrny od akné nebo nadprodukci kožního mazu. Můžete ji úspěšně používat po celý rok.
Produkty, ve kterých najdete kyselinu azelaovou:
Je účinným bojovníkem proti pigmentovým skvrnám. Zesvětluje stávající, ale také zabraňuje tvorbě nových. Kromě toho vykazuje antioxidační vlastnosti.
Produkty, ve kterých najdete kyselinu fytovou:
Je antioxidantem, zpomaluje proces stárnutí, redukuje pigmentové skvrny, sjednocuje tón pleti a má jemný exfoliační účinek.
Silný antioxidant, který zpomaluje proces stárnutí. Zesvětluje také pigmentové skvrny a rozjasňuje pleť. Často se také používá v kombinaci s vitamínem C, protože jej stabilizuje v kosmetickém produktu.
Produkty, ve kterých najdete kyselinu ferulovou:
Velmi dobrá složka proti stárnutí. Kromě toho vykazuje protizánětlivé účinky a účinky snižující množství volných radikálů.
Jak vidíte, spektrum působení kyselých látek je opravdu široké, takže si určitě najdete něco pro sebe. Účinnost kyselin však závisí na několika faktorech a vůbec nejde o koncentraci!
Nezapomeňte, že většina kyselin se v létě nedoporučuje (ty, které můžete používat, jsou v příspěvku zvýrazněny) kvůli jejich fotosenzibilizujícím vlastnostem (zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření). To může mít za následek podráždění pokožky, spálení od slunce nebo vznik pigmentových skvrn. A po tom určitě nikdo z nás netouží. Klíčovým a základním pravidlem při ošetření kyselinami je proto používání opalovacího krému s vysokou ochranou!
Myslím, že je pochopitelné rozlišovat produkty na ty pro domácí použití a ty pro ošetření pod vedením odborníka. Ne každý kosmetický přípravek je bezpečné používat doma bez dostatečných znalostí a ne každý kožní problém lze vyřešit svépomocí. Tehdy přichází na pomoc ošetření v kosmetických salonech. Kyseliny nejsou žádná legrace. Někdy je lepší svěřit se do rukou znalé a kompetentní osoby, než si uškodit, koneckonců vaším cílem je jistě krásná a zdravá pleť!
Objevování tajemství fungování AHA a BHA kyselin v kosmetice je jen začátkem fascinující cesty světem pokročilé péče o pleť. Nyní, když už víte, jak mohou ovlivnit vaši pleť, udělejte další krok a vyzkoušejte je přímo v praxi. Tyto pozoruhodné složky, přestože jsou pouhým okem neviditelné, vám otevřou nové možnosti péče o pleť. Ať už potřebuje osvěžit, vyčistit nebo intenzivně hydratovat, produkty s kyselinami jsou pro ni výzvou.
Pokud potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz. Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou! A v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebooku, instagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.
Líbil se vám tento článek?