Kyselina salicylová je beta-hydroxykyselina (BHA), organická sloučenina, která byla jako složka extrahována z vrbové kůry jako složka. Vyskytuje se v obrovském množství rostlin a zajišťuje jejich správný růst a vývoj. Proč je tedy kyselina salicylová jednou z nejvyhledávanějších kyselin mezi spotřebiteli?
Velký rozdíl, který ovlivňuje působení této kyseliny, spočívá v tom, že má lipofilní molekulu, takže se dobře rozpouští v tucích a alkoholu a je špatně rozpustná ve vodě. To znamená, že má mnohem větší schopnost proniknout do mazové vrstvy na pokožce a dostat se do tzv. pórů, tj. ústí mazových žláz, a vyčistit je. Lze říci, že je nejlepší antibakteriální složkou, která našla své uplatnění zejména v péči o aknózní, smíšenou a mastnou pleť s problémy s černými tečkami.
Kromě toho může kyselina salicylová v kosmetických produktech plnit roli konzervantu. 🙂
Pokud máte mastnou, smíšenou pleť a neustále bojujete s černými tečkami, ale nevidíte žádný efekt, tato složka by mohla být pro vás konečně to pravé. Jak jsem už psala dříve, kyselina salicylová je nejlepším pomocníkem v boji s černými tečkami. Pokud se jich chcete zbavit, BHA by měla patřit mezi úplně první možnosti, po kterých sáhnete. Stejně tak by měla fungovat na lupy – BHA kyselina je složka, která si s nimi skvěle poradí.
První kontraindikací použití kyseliny salicylové, o které se pravděpodobně dočtete všude, je alergie na salicyláty. Ta se může projevit i při vnějším kontaktu s touto složkou. Pokud je vaše pokožka velmi podrážděná, suchá a citlivá, musíte se této látce také vyhnout. V tomto případě můžete vyzkoušet mírnější derivát.
Podstupujte léčbu retinoidy? I v tomto případě se vzdejte kyseliny salicylové, protože obě složky mají vysoký dráždivý potenciál a dohromady mohou způsobit více škody, než si myslíte. Relativní kontraindikací jsou niacinamid a kyselina askorbová. V tomto případě je jednoduše nekombinujte společně ve stejné péči. Místo toho můžete niacinamid používat ráno a kyselinu BHA večer.
Pokusím se odpovědět na některé otázky, které vás mohou při používání kyseliny salicylové napadnout. Používání kosmetiky s kyselinou salicylovou má mnoho výhod, ale protože se nicméně jedná o silnou účinnou látku, je třeba mít na paměti základní pravidla, např. používat opalovací krém s SPF a nepřehánět to s množstvím nebo četností, aby se snížilo riziko podráždění.
Možná jste už v Cosibella lyšeli o slavné kombinaci jílu a kyseliny salicylové. Používání této kombinace začala mezi kosmetology Izabela, fanynka všech kyselin. Je třeba přiznat, že jde o life hack, který funguje, ale! Vždy se objeví nějaký ale. 😉 Nezapomeňte, že každá pleť je jiná. V tomto případě se zamyslete nad tím, zda používání takových kombinací nebude pro vaší pleť možná už příliš. Kombinace jílu a BHA kyseliny přináší skvělé výsledky, pro začátek však doporučujeme provést zkoušku a zjistit, zda takové „combo” vaši pleť nepodráždí.
Vše záleží na vaší pleti. Pokud máte mastnou, smíšenou nebo aknózní pleť, může se u vás osvědčit kyselina salicylová v toniku během každodenní večerní péče o pleť. Pokud je však vaše pleť spíše citlivější, stačí používat přibližně dvakrát týdně.
V koncentracích, ve kterých se kyselina salicylová objevuje v kosmetice pro domácí péči, musíte na účinky počkat několik týdnů, ale ujišťuji vás, že to stojí za to! Po několika týdnech je pleť hladší, pečlivě očištěná a póry jsou méně viditelné.
… kwas salicylowy nie uwrażliwia skóry na promieniowanie słoneczne? Jednak jego działanie złuszczające może powodować ścieńczenie naskórka, a w konsekwencji tego, również powstawanie przebarwień i poparzeń. Dlatego mimo wszystko zalecamy stosowanie fotoprotekcji podczas kuracji kwasem BHA.
Najlepiej stosować się do zaleceń producenta. W końcu wszystko zależne jest też od jego stężenia i tego, czy gra główną rolę w danym kosmetyku, czy jest może jednym z wielu substancji zawartych w produkcie. Jeśli zdecydujesz się na któryś z poniższych produktów, po prostu przeczytajcie jego opis – dzięki temu dowiesz się, jak go dokładnie stosować.
Pokud však toužíte po přírodní a organické kosmetice, sérum této britské značky vás osloví. Obsahuje extrakt z vrby bílé, která je zdrojem antibakteriální kyseliny salicylové. Kromě toho sérum obsahuje zklidňující šťávu z aloe a seboregulační balzám copaiba, a oleje andiroba a acai, které obnovují hydrolipidovou bariéru. Sérum si oblíbí ti, kdo mají smíšenou a mastnou pleť a to, kteří ocení, když se produkt velmi rychle dostane do pleti a nezanechává na pokožce nepříjemnou vrstvu.
Vůně: lehká, osvěžující, připomíná les
Textura: vodová, jemně gelová
Efekt: není na kůži cítit, nelepí se.
Balení: skleněná lahvička s pumpičkou
Pro ty, kteří nemohou používat samotnou kyselinu salicylovou, mám další tip. Korejská značka COSRX vytvořila produkt proti černým tečkám na bázi zklidňující vody z kůry bílé vrby. Místo kyseliny salicylové zde najdete její derivát, betain salicylát 4 %, který má antiepidermální, seboregulační a antibakteriální účinek. Dále zde najdete protizánětlivý niacinamid a hydratační aminokyselinu (arginin), zklidňující panthenol a hyaluronát sodný. Pokud se setkáváte s dráždivými účinky kyseliny salicylové, tato betain salicylátová pleťová voda odvede skvělou práci, po jejím použití byste neměli pociťovat žádné podráždění.
Vůně: bez vůně
Textura: lehká, vodnatá (jako tonikum)
Efekt: není na kůži patrný, zcela se vstřebává
Balení: lahvička s dávkovačem
Nyní něco od polské značky Bandi – krémová kúra proti akné. Jedná se k skvělou volbu pro ty, kteří hledají smývatelný produkt s 1,5% kyselinou salicylovou se silnými antibakteriálními účinky. Krém navíc obsahuje čisticí jíl a glukonolakton, panthenol a alantoin, které pleť zklidňují, zvláčňují a hydratují. Maska obsahuje také terpinen-4-ol, který redukuje nedokonalosti a zabraňuje jejich vzniku. Budu upřímná a řeknu, že ačkoli nejsem příznivcem krémových výrobků, tento mě naprosto dostal. Pokud se obáváte suchosti, rovnou vám řeknu – tento krém proti akné je naopak velmi výživný a zanechává pleť jemnou, hydratovanou a zmatněnou – co víc si přát?
Vůně: jemně patrný tea tree olej
Textura: krémová, výživující
Efekt: měkká, hydratovaná a matná pleť
Balení: air-less
Kyselinu salicylovou najdete také v sérech od značky Nacomi. Toto gelové sérum obsahuje kyselinu salicylovou ve správné koncentraci, maximálně 2 % v produktu díky čemuž má silný protizánětlivý a antibakteriální účinek. Kromě BHA sérum obsahuje také niacinamid, který rozjasňuje pigmentové skvrny, a aktivní uhlí, které pohlcuje kožní maz. Díky tomu má sérum černou barvu, ale při roztírání je tento účinek mnohem méně intenzivní. Řekla bych, že působí lehce šedivým dojmem, ale to by nás nemělo trápit – vždyť toto sérum s kyselinou salicylovou používáme při večerní péči.
Vůně: velmi jemná, prakticky nerozpoznatelná, lehce lékárenská
Textura: gelová v černé barvě
Efekt: nerozpoznatelný na pleti
Balení: air-less
Produkt s 2% BHA kyselinou této kanadské značky je známý všem. Spousta z vás si ho oblíbila pro jeho tekutou formu, lehkost a fakt, že se jedná o produkt ve formě tonika. Obsahuje kyselinu salicylovou v maximální koncentraci, která ve vyšších koncentracích působí proti akné a pomáhá v boji proti černým tečkám. Kromě kyseliny BHA obsahuje exfoliační tekutina také skvělou hydratační složku, skvalan. Na začátku se vyplatí používat jej 1-2krát týdně.
Vůně: bez vůně
Textura: tekoucí, vodnatá
Efekt: nerozpoznatelný na plet
Balení: lahvička s pipetou
Můj extra tip: Při večerní péči používám kosmetiku s kyselinou salicylovou a ráno vždy používám krém s SPF, abych předešla případným pigmentovým skvrnám.
Jak sami vidíte, kosmetických produktů s kyselinou salicylovou existuje poměrně spousta, nicméně každý se od sebe liší pokud jde o počet dalších aktivních složek v samotném produktu. Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou! A v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebooku, instagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.
Líbil se vám tento článek?