Jíly – jak je používat? Druhy kosmetických jílů

0 0 4 min
Jíly – jak je používat? Druhy kosmetických jílů
Péče o pleť
0 0 4 min

Obsah

    Jíly – jak je používat? Druhy kosmetických jílů

    Hledáte způsob na čistou pleť bez rozšířených pórů? Nebo potřebujete Vaši pleť zklidnit? V tomto příspěvku se dozvíte vše na téma kosmetických jílů, řekneme si něco o druzích, vlastnostech a možnostech použití, díky čemuž budete moci jejich potenciál využít naplno. Zaručujeme, že poznáte skvělý způsob na rozšíření Vaší pečující rutiny!

    Co je to jíl?

    Jíl je přírodní surovina z křemičito-hlinitých hornin. Jedná se o minerální prášek bohatý na makro- a mikroživiny. Řadíme zde: křemík, hořčík, vápník, draslík, zinek, selen a kobalt. Jíly známe již od starověku! Zpočátku se používaly hlavně v medicíně, ale postupem času si získaly oblibu v kosmetickém průmyslu. Nezapomínejme na tuto úžasnou, často podceňovanou surovinu! 😉

    Jíly – vlastnosti a funkce

    Jaký jíl na jaký druh pleti?

    Přemýšlíte nad tím, zda bude jíl vhodný i pro Váš typ pleti? Nabídka je široká, a proto byste se měli seznámit se všemi druhy, abyste je mohli přizpůsobit Vašim individuálním potřebám. Pro mastnou a aknózní pleť je nejlepší volbou zelený jíl a naopak pro kuperózní pleť s rozšířenými žilkami červený jíl. Pro každý druh jílu jsme připravili krátké povídání. Podívejte se, jaký jíl se hodí právě pro Váš typ pleti!

    Druhy jílů

    Názvy jílů jsou odvozeny od jejich barev, které vznikají přírodní cestou v závislosti na podílu minerálů a prvků obsažených v daném druhu jílu. Například zelený jíl má vysoký podíl nenasyceného (dvojmocného) železa a mědi.

    Bílý jíl

    Bílý jíl neboli bílý kaolin. Nejjemnější mezi jíly, vhodný pro suchou a citlivou pleť. Jemně odstraňuje nečistoty a zároveň nenarušuje přirozenou ochrannou bariéru. Osvěžuje, regeneruje, zklidňuje podráždění a čistí. Zabraňuje také rozvoji zánětů, sjednocuje tón pleti a dodává jí zdravý lesk.

    Zelený jíl

    INCI: Montmorillonite (Green Clay)
    Hloubkově čisticí jíl vhodný zejména pro mastnou, smíšenou a problematickou pleť. Normalizuje práci mazových žláz, zklidňuje podráždění a zmírňuje zánětlivé projevy. Má antibakteriální účinky, redukuje pupínky a bojuje proti akné. Zanechává pokožku svěží a matnou.

    Červený jíl

    Vhodný pro mastnou, normální, smíšenou a kuperózní pleť s rozšířenými žilkami. Regeneruje a posiluje stěny krevních cév, čímž potěší zejména majitelé kuperózní pleti. Čistí, sjednocuje tón pleti a dodává jí lesk. Pomáhá bojovat proti pupínkům a nedokonalostem a má antiseptické účinky.

    Žlutý jíl

    Vhodný pro mastnou, smíšenou, kuperózní a problematickou pleť. Pomáhá také pečovat o pokožku hlavy se seboroickou dermatitidou, při problémech s lupy a nebo jiným podrážděním. Zklidňuje podráždění, čistí a zmatňuje. Navíc má protizánětlivé účinky.

    Růžový jíl

    Vznikl smícháním červeného a bílého jílu. Kombinuje tedy v sobě vlastnosti obou jílů: zklidňuje pokožku, zmírňuje podráždění a začervenání, absorbuje přebytečný kožní maz a snižuje viditelnost rozšířených pórů. Vhodný pro citlivou a kuperózní pleť a pokožku s rosaceou.

    Modrý jíl

    Modrý jíl hydratuje, zklidňuje podráždění a zánětlivé projevy. Bohatý na oxid železitý, oxid křemičitý a oxid hlinitý. Zlepšuje mikrocirkulaci, okysličuje, dodává živiny a urychluje regenerační procesy.

    Jak si vytvořit pleťovou masku z jílu?

    2-3 lžičky jílu smíchejte s trochou vody a vytvořte hustou pastu. K míchání nepoužívejte kovové náčiní, protože deaktivuje účinky jílu. Hotovou masku naneste na pokožku a nechte 10 minut působit. Masku nikdy nenechávejte zaschnout úplně. Během procesu schnutí můžete pokožku navlhčit hydrolátem nebo vodou – nastříkejte na pokožku. Poté opláchněte teplou vodou.

    Proč by jíl neměl na pokožce zaschnout?

    Pokud si chcete dopřát jílovou masku, nikdy nezapomínejte pokožku průběžně navlhčit. Zaschlý jíl totiž může mít nežádoucí účinky. Pleť se začne vysušovat a nepříjemně se stáhne. Dobrým způsobem, jak udržet jíl vlhký je použití hydrolátu, vody nebo přimíchání tzv. aktivátoru do jílové masky, který zabrání vysychání.

    Jíly a kyselina salicylová – řešení na ucpané póry

    Jíl a kyselina salicylová jsou dokonalým řešením na zanesené póry. Tento skvělý způsob nám prozradila naše kosmetoložka Izabela. 🙂 Vystačí, když na problematická místa (obvykle T-zóna) nanesete kyselinu salicylovou, necháte 30-40 minut působit (aby měla kyselina šanci zafungovat) a poté nanesete jíl. Musíme uznat, že se jedná o life hack, ale! Protože vždycky musí být nějaké ale… 😉 Nezapomínejte, že každá pokožka je jiná. Za prvé je třeba zjistit, zda tato kombinace nebude pro Vaši pokožku příliš. Spojení jílu a BHA kyseliny může přinést skvělé výsledky, ale na začátku proveďte test, abyste si byli jisti, že toto „kombo“ nepodráždí Vaši pleť.

    Oleje jako přísada do jílů

    Jílovou masku můžete obohatit o olej, který umocní její účinky. Doporučujeme pár kapek tea tree oleje. Tato kombinace osvěžuje a je ideální pro aknózní pleť. Olej navíc zpomalí zasychání masky, čímž zabrání vysoušení pleti.

    Hotové jílové masky

    Takové masky jsou již obohaceny o složky, které umocňují účinky jílů.

    Jíl na vlasy a pokožku hlavy

    Jíl je vhodný také v péči o vlasy. Můžete ho přidat do šamponu, díky čemuž důkladně odstraníte veškeré nečistoty z vlasů i pokožky hlavy. Díky svým vlastnostem jsou jíly vhodné také jako peeling pro pokožku hlavy. Mají čisticí a detoxikační vlastnosti, regulují sekreci kožního mazu a zklidňují podráždění pokožky hlavy. Jíl najdete také v tuhých šamponech na vlasy.

    Jíl v deodorantech

    Díky tomu, že má jíl absorpční vlastnosti je často dodáván do složení krémových deodorantů. Navíc má výborné dezinfekční vlastnosti, a je proto vhodným řešením pro pokožku ke sklonem k nadměrnému pocení.

    Vidíte sami, jíl dokonalým způsobem obohatí Vaši pečující rutinu. V závislosti na vybraném druhu umí zázraky!
    P.S. Hlavně nezapomínejte na to, že jíl nesmí nikdy zaschnout. 😉

    V případě jakýchkoliv dotazů nám vždycky můžete napsat na instagram nebo se spojit s naší zákaznickou linkou.

    jily-jak-je-pouzivat-druhy-kosmetickych-jilu

    Autor

    Natalia Kątniewska

    Profil ansehen

    Zdravím. V Cosibella jsem lídrem oddělení popisků a překladu. Moje role spočívá nejen v koordinaci, ale také tvořím obsah, který můžete najít na naší stránce. Jsem vystudovaná kosmetoložka, v současné době studuji magisterský obor kosmetické technologie. Ráda zkoumám kosmetické složky a jejich vliv na konkrétní potřeby pleti. Je to fascinující cesta do světa péče o pleť, kde každý den přináší nové výzvy a objevy.

    Líbil se vám tento článek?

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments