Jak rozpoznat typ pleti?

Jak rozpoznat typ pleti?

Jak rozpoznat typ pleti? małe

Jak rozpoznat typ pleti? To je často kladená otázka. Během konzultací často slyšíme, že máte asi smíšenou pleť? Proč "asi"? Po dnešním blogovém příspěvku budete moci jasně určit, zda je vaše pokožka suchá, smíšená, normální nebo mastná a k čemu je náchylná.

Mastná pleť - nadměrné maštění pokožky způsobují nadměrně aktivní mazové žlázy, které produkují zvýšené množství kožního mazu. Způsobuje to během dne lesknutí pokožky. Mastná pleť je obvykle tlustší a má rozšířené póry, zejména v oblasti T-zóny, někdy i na tvářích. Může být vyvolaná hormony nebo léky. Často se snažíme zabránit nechtěnému dojmu mastné a lesklé pokožky za každou cenu - matujeme a pudrujeme pokožku, což může vést k zvýšení tvorby kožního mazu a může navíc podporovat tvorbu uhrů. Mastná pleť obvykle není dostatečně hydratovaná, proto je po umytí často napjatá. Pro normalizaci mazových žláz je důležité zajistit pokožce správnou úroveň hydratace a exfoliovat ji, kdy navíc dobře funguje také tónování a jemné čištění pleti.

Suchá pleť - toto je typ pleti, který neprodukuje dostatek kožního mazu. Pokožka je matná, napjatá a reaguje mnohem citlivěji na vnější faktory, jako je například vítr či mráz. Má narušený proces rohovatění pokožky a také i odstraňování rohové vrstvy pokožky. Pokožka se obvykle stává sušší se zvyšováním věku, ale může být také suchá v důsledku neregulovaných hormonů štítné žlázy či cukrovky. V péči o tento typ pleti je důležité obnovit hydrolipidovou vrstvu pokožky, která je obvykle poškozena a neplní svoji funkci.

Smíšená pleť - kombinace mastné a suché pokožky. Často se projevuje nadprodukcí kožního mazu v T-zóně a vyznačuje se matnými a suchými tvářemi.

Normální pleť - nejčastěji se vyskytuje u dětí a zřídka u dospělých. Jedná se o nejžádanější typ pleti. Charakterizuje ji hladký povrch, neviditelné mazové žlázy, jednotný tón a dostatečná úroveň hydratace. Její hydrolipidová vrstva je v dobrém stavu.

Pleť s křehkými kapilárami - tento typ pleti je zcela běžný. Charakterizují ji rozšířené, viditelné a popraskané žilky. Nejčastěji se objevují na tvářích a kolem nosu. Mezi faktory, které mohou způsobit praskání kapilár patří: kosmetické procedury, při kterých dochází k intenzivnějšímu tlaku na pokožku, silnějšímu tření nebo při kterých byly použity vysoce dráždivé látky.

Pleť se sklonem k akné - v současné době je tento typ stále častější. Samozřejmě existuje mnoho typů akné a díky tomu může dojít k různým změnám v jejím průběhu. Mohou to být pustuly, uhry, pupínky nebo zánětlivé uzly.

Jiné nedokonalosti, které ovlivňují vzhled pleti, se mohou objevit v jednotlivých zónách nebo mohou být viditelné na celém povrchu pokožky:
  • zbarvení pokožky - jedná se o tmavé skvrny na kůži, které mohou vzniknout v důsledku různých faktorů, jako jsou například mechanická poranění, zánět a UV záření, zejména v kombinaci s neregulovaným hormony. Pokud má vaše pokožka sklon ke změně zbarvení, doporučujeme celoročně používat ochranu před slunečním zářením. Zabráníte tím tvorbě novému zbarvení a už existujicí zbarvení neztmavne
  • rozšířené žilky (kapiláry/pavoučí žíly) - drobná síť rozšířených žilek, která se nachází přímo pod povrchem kůže. Ve zvýšeném množství se vyskytují u pleti s křehkými kapilárami a v průběhu růžovky
  • citlivost - některé pokožky jsou citlivější na vnější faktory, jako je například tření či změny teplot a reaguji na ně zarudnutím
  • zavřené komedony (bílé hlavičky) - změny, které se nejčastěji vyskytují v průběhu akné, ale mohou se vyskytovat také u smíšené nebo dokonce i u suché pleti. Důvodem jejich vzniku je obvykle abnormální rohovatění pokožky, kdy se maz nemůže volně dostat na povrch kůže, ale hromadí se ve vývodech mazových žláz. Jejich tvorbu může také ovlivnit použití nevhodné kosmetiky pro váš typ pleti a také kosmetické přísady s vysokým komedogenním potenciálem. Pupínky se nejčastěji vyskytují na tvářích, bradě a na čele
  • otevřené komedony (černé tečky) - charakteristické změny, které se nejčastěji vyskytují na nose a tvářích. Jedná se o směs mazu, mikroorganismů a nečistot nalezených v mazových žlázách, která způsobuje jejich nadměrné rozšíření
  • dehydratace - jedná se o periodické vysušení pokožky, které se projevuje loupáním a drsností kůže. Může se vyskytnout v důsledku povětrnostních podmínek, jako je mráz či vítr, nebo může být způsobena nesprávnou péčí, například po nesprávném použití kosmetiky s obsahem kyselin nebo retinolů


Přesná klasifikace typu pleti není snadný úkol. Zmíněné charakteristiky nejsou obvykle přiřazené pouze k jednomu typu pleti. Některé z nich jsou pro daný typ specifičtější. Neznamená to však, že se nemohou objevit v jiných typech pleti. Například černé tečky. I když se obvykle objevují u smíšené, mastné pleti a pokožce se sklonem k akné, mohou se objevit také u osoby, která má pleť suchou. Doufáme, že už víte, jak lépe rozpoznat typ pleti. V případě pochybností nám napište zprávu na info@cosibella.cz a my Vás zbavíme všech Vašich pochybností.


Marta Keller
Kosmetolog
Zobrazit další příspěvky z Červen  2020
pixel