Jak rozpoznat typ pleti?

0 0 4 min
Jak rozpoznat typ pleti?
Péče o pleť
0 0 4 min

Obsah

  Jak rozpoznat typ pleti? To je často kladená otázka. Během konzultací často slyšíme, že máte asi smíšenou pleť? Proč „asi”? Po dnešním blogovém příspěvku budete moci jasně určit, zda je vaše pokožka suchá, smíšená, normální nebo mastná a k čemu je náchylná.

  Mastná pleť – nadměrné maštění pokožky způsobují nadměrně aktivní mazové žlázy, které produkují zvýšené množství kožního mazu. Způsobuje to během dne lesknutí pokožky. Mastná pleť je obvykle tlustší a má rozšířené póry, zejména v oblasti T-zóny, někdy i na tvářích. Může být vyvolaná hormony nebo léky. Často se snažíme zabránit nechtěnému dojmu mastné a lesklé pokožky za každou cenu – matujeme a pudrujeme pokožku, což může vést k zvýšení tvorby kožního mazu a může navíc podporovat tvorbu uhrů. Mastná pleť obvykle není dostatečně hydratovaná, proto je po umytí často napjatá. Pro normalizaci mazových žláz je důležité zajistit pokožce správnou úroveň hydratace a exfoliovat ji, kdy navíc dobře funguje také tónování a jemné čištění pleti.

  Suchá pleť – toto je typ pleti, který neprodukuje dostatek kožního mazu. Pokožka je matná, napjatá a reaguje mnohem citlivěji na vnější faktory, jako je například vítr či mráz. Má narušený proces rohovatění pokožky a také i odstraňování rohové vrstvy pokožky. Pokožka se obvykle stává sušší se zvyšováním věku, ale může být také suchá v důsledku neregulovaných hormonů štítné žlázy či cukrovky. V péči o tento typ pleti je důležité obnovit hydrolipidovou vrstvu pokožky, která je obvykle poškozena a neplní svoji funkci.

  Smíšená pleť – kombinace mastné a suché pokožky. Často se projevuje nadprodukcí kožního mazu v T-zóně a vyznačuje se matnými a suchými tvářemi.

  Normální pleť – nejčastěji se vyskytuje u dětí a zřídka u dospělých. Jedná se o nejžádanější typ pleti. Charakterizuje ji hladký povrch, neviditelné mazové žlázy, jednotný tón a dostatečná úroveň hydratace. Její hydrolipidová vrstva je v dobrém stavu.

  Pleť s křehkými kapilárami – tento typ pleti je zcela běžný. Charakterizují ji rozšířené, viditelné a popraskané žilky. Nejčastěji se objevují na tvářích a kolem nosu. Mezi faktory, které mohou způsobit praskání kapilár patří: kosmetické procedury, při kterých dochází k intenzivnějšímu tlaku na pokožku, silnějšímu tření nebo při kterých byly použity vysoce dráždivé látky.

  Pleť se sklonem k akné – v současné době je tento typ stále častější. Samozřejmě existuje mnoho typů akné a díky tomu může dojít k různým změnám v jejím průběhu. Mohou to být pustuly, uhry, pupínky nebo zánětlivé uzly.

  Jiné nedokonalosti, které ovlivňují vzhled pleti, se mohou objevit v jednotlivých zónách nebo mohou být viditelné na celém povrchu pokožky:

  Přesná klasifikace typu pleti není snadný úkol. Zmíněné charakteristiky nejsou obvykle přiřazené pouze k jednomu typu pleti. Některé z nich jsou pro daný typ specifičtější. Neznamená to však, že se nemohou objevit v jiných typech pleti. Například černé tečky. I když se obvykle objevují u smíšené, mastné pleti a pokožce se sklonem k akné, mohou se objevit také u osoby, která má pleť suchou. Doufáme, že už víte, jak lépe rozpoznat typ pleti. V případě pochybností nám napište zprávu na info@cosibella.cz a my Vás zbavíme všech Vašich pochybností.

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments