Na úvod se sluší poznamenat, že pro přírodní kosmetiku neexistuje jednoznačná právní definice. Obecně se uznává, že se jedná o produkty vyrobené z přírodních surovin. Co to přesně znamená?
Přírodní složka je surovina rostlinného, živočišného nebo minerálního původu, stejně jako získaná z mikroorganismů. Celý proces musí být proveden bez poškození živých organismů a životního prostředí. Za zmínku také stojí, že se můžete setkat s pojmem složka přírodního původu, což už znamená něco jiného. Zde máme co do činění se surovinou, která prošla různými procesy. Díky tomu došlo k úpravě jeho složení oproti původnímu přírodnímu materiálu. Předpokládá se, že takový komponent by si měl zachovat více než 50 % své původní přirozenosti.
Se znalostí výše uvedených pojmů můžeme začít přemýšlet nad problémem kosmetických certifikátů. Certifikační organizace pro přírodní kosmetiku jednají dobrovolně. Certifikáty nejsou povinné a jejich umístění na obal produktu je zpoplatněné. To však umožňuje určitou standardizaci kritérií pro posuzování kosmetiky. To má dopad i na spotřebitele, protože to zvyšuje důvěryhodnost daného kosmetického přípravku.
Takové produkty by měly splňovat několik kritérií, aby daný certifikát získaly. Především musí obsahovat přírodní a organické složky v přiměřeném množství, uznané certifikační organizací. Důležitým aspektem je také ekologický výrobní proces.
Certifikační organizace také dbají na to, aby přírodní kosmetika neobsahovala složky jako:
Jde o dokument vydaný jednou z mála známých organizací v tomto oboru, podle kterého lze danou kosmetiku považovat za přírodní. Takový výrobek musí splňovat řadu požadavků a jako potvrzení je na obalu uvedené „razítko“, což je symbol certifikující organizace.
Takový certifikát je platný po určitou dobu – obvykle rok. Pak je nutná další kontrola. Pokud jsou splněny všechny požadavky, kosmetika může být stále pod křídly dané organizace.
Nemus í;) Jak jsem uvedla výše, je to placená činnost a bohužel dost drahá. Mnoho menších firem zabývajících se přírodní kosmetikou si proto certifikaci nemůže dovolit. Neznamená to ale, že jejich produkty jsou méněcenné. Je také vhodné vědět, že vzhledem k chybějícím právním předpisům týkajících se přírodní kosmetiky, může výrobce uplatňovat vlastní kritéria. V tomto případě se jedná o oblast marketingových prohlášení, která již podléhají obecným právním předpisům. Každé prohlášení podle nich musí být pravdivé a nesmí uvádět potenciální zákazníky v omyl.
Vzhledem k poměrně velké skupině organizací vznikla jedna hlavní zastřešující organizace, která sdružuje takové organizace jako:
Společnost COSMOS byla založená za účelem sjednocení standardů udělování certifikátů. Je to velká pomoc jak pro samotné organizace, tak pro spotřebitele.
Certifikát dle norem COSMOS zaručuje kvalitu kosmetického přípravku. Označením COSMOS ORGANIC nebo COSMOS NATURAL se zatím může pochlubit přes 24 000 produktů v 70 zemích. Více než 10 000 ingrediencí má certifikaci COSMOS CERTIFIED a více než 7 000 surovin má certifikaci COSMOS APPROVED.
Norma COSMOS definuje kritéria, která musí výrobci splnit, aby jejich produkty byly certifikovány přírodní nebo bio formou certifikátu. Za zmínku také stojí, že organizaci řídí mezinárodní a nezávislá nezisková asociace s názvem COSMOS AISBL standard se sídlem v Bruselu. Představenstvo se skládá ze zástupců každé ze zakládajících organizací a radí mu specializované komise, jako je technický a certifikační výbor.
COSMOS bere v úvahu aspekty jako:
Kosmetické produkty jsou od roku 2017 ověřeny podle standardu COSMOS. Logo takového certifikátu má kromě symbolu dané organizace umístěného na obalu (např. Ecocert, BDIH) také slova „COSMOS Natural“ nebo „COSMOS Organic“.
Posláním organizace je propagovat ekologické zemědělství, odpovědné využívání přírodních zdrojů, standardizaci výrobních procesů a také ekologické metody zpracování surovin.
COSMOS Natural:
COSMOS Organic:
Kromě certifikace jménem COSMOS je známá také organizace NaTrue (The International Association for Natural and Organic Cosmetics), založená v roce 2008. Sdružuje výrobce přírodní kosmetiky jako je Dr. Hauschka, Primavera, Weleda, Logona, Laverana. Organizace NaTrue zaměřuje svou činnost především na ingredience kosmetických produktů.
NaTrue kvalifikuje přísady následovně:
Jak je vidět, téma certifikátů přírodní kosmetiky je opravdu rozsáhlé. Doufám, že Vám tato vědomostní pilulka pomůže najít své místo v tomto tématu 🙂
V našem eshopu najdete mnoho přírodních a veganských produktů, od pleťových krémů, přes odličovací přípravky až po kosmetiku pro péči o ruce a rty. Zjistěte více o některých z nich:
Je přírodní a veganská kosmetika. Najdete zde ingredience jako:
Přírodní a veganský produkt, ve kterém najdete ingredience jako:
Je přírodní a veganská pleťová maska, obsahující sílu aktivních složek:
Jedná se o přírodní vaganský produkt, který obsahuje:
Přírodní a veganský hydrolát damašské růže. Má tonizující, osvěžující a antioxidační vlastnosti. Může dobře fungovat jako pleťové tonikum, vlasový aplikátor, přídavek do krému nebo séra a také jako osvěžující mlha na make-up. Má pH kolem 4,5.
Další přírodní a veganská kosmetika na našem seznamu. Najdete v něm:
Jak je vidět, téma kosmetických certifikátů je opravdu rozsáhlé. Doufám, že Vám tento příspěvek pomůže zorientovat se v tomto tématu, ale pokud máte nějaké pochybnosti, obraťte se na nás.
Líbil se vám tento článek?