Vitamín C v kosmetice

Množství produktů: 274

ÚČINEK

Vitamín C má silný anti-aging a protizánětlivý účinek, podporuje ochranu před UV zářením, utěsňuje krevní cévy, rozjasňuje zbarvení a dodává pleti zdrávy lesk.

TYP PLETI

Kosmetické přípravky s vitamínem C budou obzvlášť vhodné v péči o zralou, matnou pleť, pokožku s nerovnoměrným zbarvením nebo s rozšířenými a popraskanými žilkami.

ZAJÍMAVOST

Mnoho rostlin je bohatých na vitamín C, včetně šípků, rakytníku a malin. Kosmetika obsahující jejich oleje nebo extrakty bude mít také antioxidační účinek.

Jednou z nejběžnějších antioxidačních látek v kosmetologii a kosmetické chemii je vitamín C, často označovaný jako „vitamín mládí“. Ve výrobcích různych značek můžeme najít mnoho forem, které se vyznačují odlišnou trvanlivostí. Velmi účinnou, ale nejméně stabilní formou je čistá kyselina L-askorbová. To znamená, že výrobek má krátkou trvanlivost, ale efekt se objeví rychleji. Deriváty vitamínu C mj. ethylovaná kyselina askorbová, askorbyl glukosid nebo tetrahexyldecyl ascorbate vykazují vysokou stabilitu, lepší propustnost, ale na účinky jejich působení je potřeba čekat déle.

V závislosti na jeho formě se nedoporučuje kombinovat vitamín C s některými látkami v jedné procedůře, např. s kyselinami nebo retinolem. Výhodná kombinace je s kyselinou ferulovou. Tyto látky působí synergicky a poskytují efektivnější výsledky.

Těhotné ženy mohou užívat přípravky s vitamínem C, ale doporučujeme výběr derivátu kyseliny L-askorbové, který nedráždí pokožku. Během rozjasňující kúry je velmi důležité používat krémy s ochranným faktorem.

Chcete se dozvědět více o vitamínu C, který produkt vybrat pro Vaši pokožku a jak jej používat? Podívejte se na náš blog - Vitamín C v pleťové kosmetice.

Počet produktů: 30/274
Vitamín C je v kosmetickém průmyslu známý jako „vitamín mládí“. Jedná se o velmi silný antioxidant, který má anti-age a protizánětlivé vlastnosti. Je nenahraditelný při obnově jasu pokožky, ochraně před sluncem a zesvětlení skvrn způsobených věkem, pozánětlivých projevech akné či skvrn způsobených nadměrným opalováním bez dostatečné ochrany. Univerzální vitamín C je vhodný pro zralou i mladou pleť, která však vyžaduje rozjasnění, například kvůli znečištění měst nebo nesprávné péči. V kosmetických přípravcích najdete vitamín C v mnoha různých formách. Nejméně stabilní, ale zaručující nejrychlejší výsledky je čistá kyselina L-askorbová. Deriváty vitamínu C jako ethylovaná kyselina L-askorbová, askorbyl-glukosid nebo ascorbyl-tetraisopalmitate vykazují vysokou stabilitu a lépe pronikají do pokožky. Nezapomínejte však na to, že kyselina L-askorbová nevyčaruje za krátkou dobu velkolepé efekty.

Kde všude lze vitamín C najít?

Vitamín C se nachází v mnoha rostlinách: citrusech, šípcích a rakytníku. Pokud chcete tuto přísadu zavést do svých každodenních rituálů krásy, hledejte kosmetiku s extrakty z těchto rostlin. Vitamín C najdete v mnoha produktech dostupných v našem obchodě, zejména v antioxidačních a rozjasňujících sérech krémech zesvětlujích zabarvení pleti, koncentrátech proti vráskám, pleťových maskách a exfoliačních produktech.

Kosmetika s vitamínem C  

Vitamin C je jedním z nejpopulárnějších přírodních antioxidantů, které se nacházejí v produktech péče o obličej a tělo. Získává se z citrusových plodů a zelených částí zeleniny. Látka má mnoho důležitých funkcí. Podporuje tvorbu kolagenu potřebného pro správné fungování cév, svalů, dásní a pokožky. Kromě toho podporuje ochranu buněk těla před oxidačním stresem. Konzumace produktů s vitamínem C nezvyšuje jeho hladinu v pokožce. Proto se musí spolu s kosmetikou dodávat i lokálně.   Vitamin C v kosmetice – v jaké formě je dostupný?   Nejběžnější formou vitamínu C je kyselina askorbová. V kosmetice se používá v kombinaci s alkoholy a glykoly, které podporují jeho pronikání přes vrstvu epidermis. Stává se stabilním při nízkém pH - pod 3,5. V této formě však může způsobit podráždění u lidí s citlivou pokožkou. Naštěstí existují i ​​produkty s vitamínem C v jemnější formě, např.:

 • askorbylpalmitát – rozpouští se v tucích a je zcela stabilní. Při aplikaci na pokožku se pomalu rozkládá na kyselinu askorbovou a palmitovou. Ukazuje mírnější působení;
 • askorbyl fosfát hořečnatý (MAP) – je rozpustný ve vodě, takže neproniká hluboko do pokožky. Díky tomu je velmi jemný;
 • glukozyd askorbylu – je to kombinace kyseliny askorbové a glukózy. To mu umožňuje proniknout hluboko do epidermis, ale může dráždit kůži;
 • askorbylfosfát sodný (SAP) – je to nejmírnější forma kyseliny askorbové. Vyniká mezi ostatními tím, že podporuje antibakteriální procesy;
 • askorbyl tetraizopalmitát – proniká velmi hluboko do pokožky a zároveň je jí dobře snášen a lze jej použít i na přecitlivělou pokožku. Je to stálá a stabilní látka.

Formu vitamínu C je třeba vybírat podle potřeb pokožky a stupně její citlivosti.

Formu vitamínu C je třeba vybírat podle potřeb pokožky a stupně její citlivosti?

Vitamin C je běžnou složkou kosmetiky, protože:

 • pomáhá regenerovat epidermální bariéru a chránit ji před ztrátou vlhkosti,
 • podporuje tvorbu ceramidů, čímž pomáhá udržovat pokožku pružnou,
 • podporuje boj proti volným radikálům, díky čemuž pomáhá zastavit proces stárnutí pokožky, který se projevuje vráskami a pigmentovými skvrnami,
 • podporuje inhibici tvorby melaminu, takže podporuje depigmentační procesy.

Z těchto důvodů stojí za zvážení každodenní užívání vitamínu C.

Kosmetika s vitamínem C na Cosibella.cz - jak ji používat?

Produkty s vitamínem C lze užívat po celý rok. Jen si pamatujte, aby:

 • nepoužívat je spolu s kosmetikou s AHA/BHA kyselinami a retinolem - tyto látky mohou pokožku příliš podráždit,
 • nepoužívat čistou kyselinu askorbovou s niacinamidem – tehdy vzniká dráždivá kyselina nikotinová. Navíc, při používání přípravků s vitamínem C se ráno vyplatí sáhnout po přípravcích s UV filtry, které ochrání epidermis před škodlivými vlivy slunce.  

Vyberte si kosmetiku s formou vitamínu C, která je přizpůsobena potřebám Vaší pokožky a uvidíte výsledky.