Mastné vlasy a jak tomu zabránit?

0 0 5 min
Mastné vlasy a jak tomu zabránit?
Vlasy
0 0 5 min

Obsah

  Pokud tento článek čtete, pravděpodobně bojujete s problémem mastných vlasů, respektive s problémem pokožky hlavy. Proč tedy mluvíme o vlasech? Kožní maz při dotyku nebo kartáčování přechází z pokožky hlavy do vlasů. Důkazy potvrzují, že každý, kdo hledá informace, píše „mastné vlasy“, nikoli mastná pokožka hlavy.

  Znáte tu situaci, když si ráno umyjete pokožku hlavy a večer už vidíte, že jsou vlasy mastné a hrudkovité? Pokud ano, jste na správném místě. Co dělat pokud Vás tento problém trápí? Během chvilky zjistíte, proč se Vám vlasy a pokožka hlavy tak rychle mastí a jak tento problém vyřešit.

  Čtěte dál a zjistěte, jaký je recept na zdravé a lesklé vlasy, které zůstanou déle svěží!

  Proč se vlasy tak rychle mastí?

  Důvodů může být mnoho. Mohou to být chyby během péče, včetně mytí vlasů, problémy uvnitř těla, např. narušená hormonální rovnováha. Dalším důvodem může být užívání léků a zdravotní problémy. Zde jsme se zaměřili hlavně na chyby během péče ale níže v textu najdete také pár informací o hormonech.

  Nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit:

  Dalšími důvody, které způsobují nadměrné maštění a nejsou na Vás závislé, jsou všechny souběžné onemocnění. Hormonální nerovnováha může také udělat své.

  Mastné vlasy a:

  Jak bojovat proti mastným vlasům?

  Prvním krokem je identifikovat příčinu. Pokud je mastná pokožka výsledkem hormonů, je jejich regulace zásadní. Pokud jsou problémem chyby v péči popsané výše – odstraňte je! Začněte pravidelně exfoliovat pokožku hlavy, používejte správný šampon a myjte pokožku dvatkát.

  Je možné zpomalit proces maštění? Mohu to nějak zastavit?

  Pokud si myslíte, že dlouhodobým udržováním mastných vlasů se budou méně mastit, pak se velmi mýlíte. Nemluvě o tom, jak bohatou hostinu tam pořádáte pro nezvané hosty, tedy jakékoli mikroby, kteří jen čekají, až budou mít něco k jídlu. Lůj, mrtvá kůže a prach jsou pro ně dokonalými živinami. Tím, že udržujete špínu na pokožce, si hodně ubližujete. Situace může vést dokonce k různým kožním onemocněním.

  Mytí pokožky hlavy jednou týdně, i když vidíte, že to potřebuje častěji, může narušit mikroflóru pokožky hlavy. V takových případech často nestačí jeden peeling kůže a je hotovo. Někdy bude nutné navštívit trichologa.

  Mastné vlasy a lupy – větší problém, než si myslíte…

  Oba tyto problémy mají více společného, ​​než byste si mohli myslet. Mastnota není hlavní příčinou lupů, ale může ji zhoršit a zvýšit riziko jejího vzniku, wzejména přechod z neošetřených suchých na mastné lupy. Důvodem je, že přebytečný kožní maz podporuje rozmnožování houby Malassezia zodpovědné za lupy.

  Pokud bojujete s lupy nebo jste k nim náchylní, ujistěte se, že si pravidelně čistíte pokožku hlavy. Odstranění zbytkového kožního mazu je stejně důležité jako antifungální a keratolytická aktivita.

  Mastné vlasy pouze u kořínků nebo na jednom místě?

  Mastné vlasy mohou pro každého vypadat trochu jinak. Nejčastějším problémem jsou vlasy u kořene, protože jsou nejblíže pokožce. Pokud Vaše vlasy vypadají v jedné oblasti mastné, je to pravděpodobně proto, že se jich dotýkáte příliš často. Nejrychleji se proto mastí ofina a vlasy kolem tváře, protože je často upravujete. Důvodem zde není pouze pokožka hlavy, ale špína a pot z rukou.

  Zajímavé je, že pórovitost vlasů zde také hraje roli. Nevíte, jakou máte pórovitost? Podívejte se na náš příspěvek a budete vědět! Pokud mají Vaše vlasy vysokou pórovitost, je pravděpodobné, že jsou kořeny mastné, a níže normální a konečky jsou dokonce náchylné k vysušení. Na druhou stranu střední a nízko pórovité vlasy jsou obvykle mastné po celé délce, protože takové vlasy jsou hladké a jejich šupinky jsou k sobě pevně přilnuté, což usnadňuje přemístění kožního mazu.

  Dalším faktorem je také kudrnatost vlasů: při česání rovných vlasů, pohybujeme kožním mazem po vlasech. Vlnité a kudrnaté vlasy se obvykle tak často nečešou, takže nemusí být nutně mastné po celé délce.

  Jsou domácí způsoby jak zamezit maštění?

  Ačkoli může být mnoho domácích nápadů na prodloužení svěžesti Vašich vlasů, nedoporučujeme Vám tento způsob myšlení. Za prvé, tyto metody Vám nenahradí dobrý peeling pokožky hlavy a správný šampon. Oblíbený sodový peeling podráždí Vaši pokožku hlavy rychleji, než odstraní krystalizační vrstvu. Pokud však pod pojmem „domácí způsoby“ myslíte hliněnou masku na pokožku hlavy nebo používání hydrolátů – můžete tyto způsoby používat,ale nezapomínejte na důkladné mytí a peeling.

  Problém mastných vlasů u dětí a mladistvých

  Mastné vlasy jsou problémem, který se týká nejen dospělých, ale také dětí a mladistvých. Nejčastější příčinou je puberta, která může začít kolem 10–12 let věku, a s tím spojená zvýšená aktivita mazových žláz. Co dělat pro mastné vlasy u dítěte? Ano, ve skutečnosti u starších dětí lze již použít většinu metod doporučených pro dospělé. V první řadě je nejdůležitější vybrat správný šampon a mýt si vlasy tak často, jak potřebujete. Nápomocné mohou být i kaučuky a bylinky, zde ale pozor, protože dětská pokožka je jemnější, proto dbejte na to, aby výrobce umožnil používání takovýchto přípravků i mladším lidem.

  Doufáme, že najdete příčinu nadměrných mastných vlasů, nebo spíše pokožky hlavy. Pokud ne tak se nestyďte nás kontaktovat a my Vám rádi poradíme a vybereme správnou kosmetiku.

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments