Čištění citlivé pleti: pečujte o ni šetrně!


Tento text přečtete za 4 minuty.

Čištění citlivé pleti: pečujte o ni šetrně!

Čištění citlivé pleti: pečujte o ni šetrně! małe

Citlivá pleť je typ pleti, který je náchylnější na jakékoli podráždění, způsobené vnějšími faktory. Reaguje na jakýkoli kontakt s dráždivými látkami nebo „extrémními“ podmínkami, jako například: vysoká nebo nízká teplota, slunce, silný vítr nebo suchý vzduch.

Citlivá pleť patří mezi nejnáročnější typy pleti se sklonem k podráždění. Vyžaduje speciální péči a jemnost při každodenní péči. Lidé s tímto typem pokožky často pociťují nepříjemné pocity jako je zarudnutí, svědění nebo podráždění v důsledku různých vnějších vlivů.

Citlivý typ pleti charakterizuje:
 • jemnost - citlivá pleť je tenčí a jemnější než ostatní typy pleti, proto může být náchylnější k poškození jako je popraskání žilek na obličeji, zarudnutí nebo akné,
 • sklon k podráždění - lidé s citlivou pletí častěji pociťují podráždění, zarudnutí, pálení, svědění nebo pocit pnutí pokožky v reakci na různé faktory,
 • vysoká reaktivita - citlivá pokožka vykazuje zvýšenou reakci na různé podněty jako jsou změny teploty a vlhkosti vzduchu, UV záření, silný vítr, cigaretový kouř či různé kosmetické přípravky,
 • sklon k alergickým reakcím - lidé s citlivou pokožkou jsou náchylnější ke kožním alergiím, které mohou být způsobeny složkami v kosmetice, parfémech, pracích prostředcích nebo jiných chemických látkách,
 • suchost - citlivá pleť je často náchylnější k dehydrataci, ta může způsobit zhrubnutí pokožky, svědění a pálení,
 • zarudnutí - citlivá pokožka více reaguje na stres, změny teploty, složky potravin (například koření, alkohol), a to zarudnutím, zejména kolem tváří a nosu.
Pokud je Vaše pokožka citlivá, buďte s výběrem kosmetiky opatrní: vyhýbejte se přípravkům s dráždivými složkami, vonným látkám, alkoholem a agresivním pracím prostředkům.

Citlivá pleť – jak ji správně čistit

Mytí citlivé pleti může být nelehkou výzvou, ale se správnými znalostmi a pečlivým výběrem produktů lze její zvýšenou citlivost „ovládnout“ a dosáhnout zdravého a zářivého vzhledu.

Než se pustíte do čištění citlivé pleti, je dobré zjistit, čím se vyznačuje. Citlivá pokožka se jeví jako tenká, což ji činí citlivější na vnější faktory. Reakce na různé složky kosmetiky a jejich nesprávné použití mohou způsobit podráždění, zarudnutí a svědění.

Čemu je třeba se vyhnout?

Máte-li citlivou pokožku, věnujte zvláštní pozornost všemu, co ji může negativně ovlivnit.
 • Je třeba vyhnout se agresivním mýdlům a gelům na čištění pleti s obsahem silných mycích látek a vonných složek, které mohou způsobit podráždění pokožky. Volte jemné hypoalergenní čisticí přípravky bez parfemace a obsahu dráždivých látek, které pleť jemně a šetrně zbaví nečistot.
 • Vyhněte se silnému tření nebo drhnutí pokožky, protože můžete poškodit její jemnou strukturu. Nepoužívejte žádné produkty obsahující abrazivní částice, zbavte se čisticích kartáčků na obličej a nepoužívejte ani kosmetické tampony.ycia twarzy, unikaj także stosowania płatków kosmetycznych.
 • Při mytí citlivé pokožky používejte vlažnou vodu – ne horkou. Horká voda může vést k rozšíření cév a ke zvýšení podráždění pokožky. Vlažná voda pomůže účinně odstranit nečistoty, aniž by způsobovala další problémy.
 • S aplikací hydratačních přípravků po umytí pleti chvíli počkejte – tonika, esence, krémy. Po vyčištění citlivé pleti je důležité pleť ihned hydratovat. Pokožka, kterou po umytí neošetříme hydratační kosmetikou, rychleji ztrácí vodu. Dobře hydratovaná pokožka bude odolnější vůči vnějším faktorům a tím se sníží riziko podráždění.
 • Příliš časté čištění není pro pleť dobré. Dvakrát denně (ráno a večer) je dostatečná frekvence pro citlivou pleť. Nadměrné čištění narušuje fungování hydrolipidové bariéry pokožky.
 • K testování nových produktů by se mělo přistupovat mimořádně opatrně. Před použitím nového přípravku na celý obličej se doporučuje provést test snášenlivosti, například za uchem nebo na vnitřní straně předloktí. Díky tomu minimalizujeme riziko alergických reakcí na obličeji.

Nejlepší aktivní složky pro citlivou pokožku

Citlivá pokožka může reagovat na různé kosmetické složky nebo faktory prostředí. Proto se vyplatí vyhnout se případným dráždivým složkám a věnovat pozornost přípravkům, které jsou speciálně přidávány do kosmetiky pro citlivou pleť.

Existuje celý seznam složek, které jsou vhodné zejména pro citlivou pokožku. Ve složení produktů hledejte zejména tyto složky:
 • panthenol (vitamín B5): zklidňuje a podporuje proces hojení pokožky,
 • kyselina hyaluronová: poskytuje intenzivní a hloubkovou hydrataci. Dbejte však na to, aby přípravek neobsahoval vysokou koncentraci, která by mohla pokožku podráždit,
 • ceramidy: pomáhají obnovovat ochrannou bariéru pokožky a chrání ji před vnějšími faktory,
 • rostlinné extrakty: některé rostlinné extrakty, jako jsou heřmánky, měsíček a zelený čaj, mohou uklidnit podráždění a podpořit zdravý vzhled pokožky.
Když už víme, jaké složky v kosmetice hledat – přejděme k samotnému čištění!

Čištění ve dvou krocích

Čištění citlivé pokožky je klíčovým a velmi důležitým krokem v každodenní péči, ale mělo by se provádět jemně, abychom předešli podráždění.

Ráno, po probuzení stačí jemný čistící prostředek nebo i vlažná voda, která pleť připraví na ranní péči. Máte-li tvrdou vodu, používejte filtrovanou nebo minerální vodu.

Večerní čištění pleti, které je určeno k odstranění nečistot a zbytků dekorativní kosmetiky a make-upu, je o něco náročnější, a proto je dobré provádět jej ve dvou krocích.

Krok 1: Odličování oleji/másly

Vyberte si jemný odličovací olej určený pro citlivou pokožku. Může se jednat o směs olejů v tekuté nebo máselné formě. Micelární voda s jemným složením zase dobře poslouží při odstranění silného make-upu z očí či rtů. Vyhýbejte se výrobkům s agresivními složkami, jako jsou silikony, parabeny, alkohol nebo parfemace.

Krok 2: Čištění jemným gelem, emulzí nebo pěnou

K čištění citlivé pokožky si vyberte jemný čistící gel nebo pěnu. Ujistěte se, že výrobek neobsahuje škodlivé a dráždivé látky.

Pleť je vyčištěná, co dál?

Když jste si jisti, že je vaše pleť důkladně vyčištěná – naneste tonikum, které posílí přirozenou hydrolipidovou bariéru pokožky a dodá pleti správné pH. Tonizace citlivé pleti je důležitým krokem v každodenní péči, který pomáhá udržovat zdravý vzhled pokožky, minimalizuje podráždění a posiluje její přirozenou ochrannou bariéru.

Vyberte si tonikum speciálně pro citlivou pokožku, která neobsahuje dráždivé látky, mezi které patří parfemace nebo umělá barviva.

Před pravidelným používáním tonika na celý obličej jej otestujte na malé ploše pokožky, abyste se ujistili, že Vám nezpůsobuje alergie nebo podráždění. Tonikum by se mělo nanášet jemně, nejlépe vlastníma rukama, aby nedošlo k podráždění pokožky. Skvělou formou pro citlivou pleť jsou tonika ve formě mlhy, která se nastříká na obličej a následně jen jemně poplácá rukama. Mlhu lze použít na pleť i během dne, k osvěžení make-upu nebo ke zchlazení pleti v horkém dni. Aktivní látky obsažené v aerosolech udržují správnou úroveň hydratace v pokožce.

V tonikách se vyplatí hledat látky jako je niacinamid, pupečník asijský či ceramidy – tyto složky pomohou nejen obnovit správné pH, ale mohou být prvním krokem v péči.

Po použití tonika je vhodné aplikovat pleťové sérum nebo esenci, které obsahuje aktivní složky. Pokud jde o látky jako retinol, kyseliny či vitamín C, vždy je lepší začít s nižšími koncentracemi aby si pokožka na jejich účinky pomalu zvykala.

Každodenní péči o citlivou pokožku završíme krémem. Během dne používejte krém s vysokým stupněm SPF (na hydratační krém nebo místo něj). Na noc můžete místo krému použít noční masku nebo pleť jemně promasírovat olejem.

Pokud nepoužíváte tonika s kyselinami, je vhodné 1-2x týdně používat jemné peelingy nebo masky a tak odstraňovat odumřelou pokožku. Je dobré, pokud obsahují jemné kyseliny nebo enzymy a jsou určeny pro citlivou pokožku. Jako doplňkovou péči můžete používat také uklidňující masky, které zvyšují každodenní komfort pro citlivou pleť.

Péče o citlivou pleť je proces, který vyžaduje pravidelnost a trpělivost. Naslouchejte potřebám Vaší pleti a pravidelně používejte přípravky, které zlepší její stav a z dlouhodobého hlediska přinesou viditelné výsledky a úžasné efekty.

Pokud potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz. Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou! A v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebooku, instagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.
Barbara Samborska


Zobrazit další příspěvky z Září  2023
pixel