Krepatění vlasů – co dělat

0 0 4 min
Krepatění vlasů – co dělat
Vlasy
0 0 4 min

Obsah

  Způsoby, jak si vyhladit vlasy

  Suché, krepaté vlasy, které vypadají jako chmýří nebo peříčka létající ve větru, jsou problémem, který trápí mnoho lidí. Pokud je to i Váš problém a říkáte si, co děláte špatně, zda je opravdu nutné se vzdát rozjasňování a barvení navzdory tomu, že se v této verzi milujete? Odpověď je absolutně ne! Možná Vás už nebaví každý den si vlasy žehlit (nemluvě o tom, jak moc je zároveň unavujete…) a neustále usilovat o dokonalý vzhled zdravých vlasů, což se zdá být vzdáleným snem. Pokud chcete zjistit, co Vás může k tomuto cíli přiblížit a dodat Vašim vlasům doslova rozzáření, zvu Vás ke čtení 😉

  Jak zkontrolovat pórovitost vlasů?

  Pokud nevíte, jakou pórovitost mají Vaše vlasy, tak na našem blogu najdete celý příspěvek o pórovitosti vlasů → Zkontrolujte si pórovitost vlasů!

  Udělejte si rychlý test pórovitosti vlasů a zjistěte, zda máte vlasy se střední nebo vysokou pórovitostí, protože dnes bude tento fakt důležitou součástí. Pamatujte, že online testy Vás mohou pouze přiblížit k Vaší pórovitosti. Důležité je pozorovat Vaše vlasy a vědomě posuzovat, co Vám nejlépe vyhovuje

  Proč se vlasy krepatí?

  Pokud se ukázalo, že jste vlastníkem vlasů se střední nebo vysokou pórovitostí – tento příspěvek je pro Vás! Nyní se musíte naučit, jak se o ně správně starat.

  Dobře, ale proč máte krepaté vlasy? Stručně řečeno, vlasy jsou tvořeny kutikuly, tedy plochými keratinovými buňkami, které se překrývají a jsou pokryty tukovou skořápkou tvořenou mimo jiné mastnými kyselinami. Jejich úlohou je pokrýt kůru vlasového stvolu.V závislosti na pórovitosti jsou kutikuly různě otevřené. Vlasy s nízkou pórovitostí jsou hladké a splývavé, protože kutikuly jsou pevně přitisknuty k sobě a z vlasů nevyčnívají. Čím větší je pórovitost, tím více se kutikuly otevírají a struktura vlasů již není hladká, proto jsou vlasy nadýchanější.


  Samozřejmě existují i ​​další faktory, které způsobují, že vlasy vypadají jako ,,seno”.

  Příčiny a řešení

  Existuje mnoho příčin krepatění v závislosti na typu Vaší péče, ale nebojte se! Vždy existuje řešení 😉

  1. Pórovitost vlasů

  Typ pórovitosti Vašich vlasů ovlivňuje krepatění v důsledku vzhledu kutikuly. Čím vyšší porozitost, tím otevřenější kutikula a větší predispozice ke krepatění.

  Řešení: Vědomá péče o vlasy a rovnováha PEH dokáže snížit pórovitost vlasů a tím omezit otevírání vlasových kutikul.

  2. Vysoká teplota

  Vystavením vlasů vysoké teplotě (časté žehlení, mytí v horké vodě, sušení horkým vzduchem) ničíte jejich strukturu, jsou suché a náchylné k drolení. Vysoká teplota také rozšiřuje vlasovou kutikulu a jak již víte, způsobuje krepatění. Nejen, že Vaše vlasy nesnášejí vysoké teploty, Vaše pokožka hlavy může také reagovat suchostí a svěděním.

  Řešení: Vyměňte žehlení vlasů za sušení kartáčem s vlažným vzduchem, který vlasy fouká – budou uhlazené a nespálené. Vlasy umyjte v teplé vodě a nakonec je opláchněte (vyhněte se vlasové pokožce) vlažnou vodou, protože nízká teplota uzavírá kutikuly. Nezapomeňte před sušením vždy použít produkty s tepelnou ochranou!

  3. Rozjasňování vlasů

  Příliš časté rozjasňování vlasů je vystavujete destrukci. Mastná pokožka se navíc zdrsní a vysuší, kutikuly se otevřou a zvýší se pórovitost.

  Řešení: Pokud si chcete vlasy rozjasnit, svěřte se do péče odborníků. A pokud Váš krásný studený odstín zežloutne příliš rychle, podívejte se na fialové (pro blondýnky) nebo modré (pro brunetky) šampony nebo kondicionéry, které odstín ztlumí do chladu a vyhnete se tak příliš častým návštěvám kadeřníka. Při mytí fialovým/modrým přípravkem nezapomeňte na závěr mít bohatou masku pro extra výživu. Pokud jste blondýnka, vybírejte na olejování vlasů bezbarvé oleje, protože žluté oleje je mohou zežloutnout.

  4. Silné tření mokrých vlasů

  Ošetřujte mokré vlasy extrémně jemně. Vyhněte se silnému tření o ručník nebo spánku v mokrých vlasech, protože zde jsou vlasy nejzranitelnější vůči poškození, třepení a drolení.

  Řešení: Mokré vlasy vždy chraňte silikonovým olejem, stylingovým krémem nebo tepelnou ochranou. K rozčesávání mokrých vlasů používejte pouze masku nebo ochranný přípravek. Udělejte to jemně, postupujte od konců nahoru. Vyměňte hrubý ručník za staré bavlněné tričko nebo se zásobte speciálním vlasovým turbanem. Když spíte, svažte si vlasy do volného copu nebo bobu, abyste se netřeli o polštář. Pěknou variantou je i spaní na hedvábném polštářovém povlaku – vyhneme se díky tomu zelektrizovaným, roztřepeným vlasům.

  5. Nerovnováha PEH

  Vsadím se, že tento koncept již znáte a pro ty, kteří to vidí poprvé – vysvětluji. PEH, tedy rovnováha mezi proteiny, změkčovadly a zvlhčovadly, které jsou zodpovědné za rekonstrukci a regeneraci, výživu a hydrataci. Toto je velmi složité téma, proto Vám sem dávám odkaz na Rovnováhu PEH ve zkratce, kde je vše pěkně vysvětleno.

  Vědomá péče o vlasy se v poslední době stala obrovským hitem… což je skvělé! Pokud ale na začátku zavedete příliš mnoho nových produktů, děláte vše podle doporučení, ale Vaše vlasy jsou pořád hodně krepaté – nevzdávejte to! Pravděpodobně příliš často používáte regenerační nebo hydratační masky na vlasy. Je ironií, že čím více hydratujete, tím jsou vlasy více suché a lámavé. Každý vlas je jiný a vyžaduje individuální úpravu, proto své vlasy po umytí vždy sledujte na danou složku – proteiny, zvlhčovadla nebo samotné změkčovadla.

  Řešení:

  Psst. Mám pro Vás tip! Při použití kondicionéru nebo masky na vlasy, kterou aplikujete, byste měli použít hřeben pro lepší aplikaci. Po vysušení budou Vaše vlasy hladké a bez zacuchání.

  Vyplatí se používat změkčovadla?

  Změkčovadla obsažená v olejích obnovují tukovou vrstvu vlasu a vyplňují ztráty v otevřené kutikule. Jsou zodpovědné především za lesklý povrch a hmotnost vlasů (díky tomu nejsou rozlítané na všechny strany). Nejlepším místem, kde tyto produkty zařadit ve Vaší rutinní péči, je poslední krok při mytí vlasů. Díky tomu emolienty uzavřou uvnitř vlasů veškerou péči a hydrataci. Jen se ujistěte, že jste zvolili správný olej, protože některé mají příliš malé částice a mohou být příliš slabé. Špatný výběr způsobí, že proniknou do kutikuly ale vlasy budou ještě více krepaté.
  Podívejte se na složení, protože není olej jako olej. Vlasový olejový přípravek se skládá ze 100% olejů, přičemž olej, který obsahuje silikony, způsobuje okluzivitu a nevyživuje.

  Nicméně pokud se jedná o silikony ráda bych podotkla, že se jedná se o látky, které pokrývají vlasy ochrannou vrstvou, chrání před ztrátou vlhkosti a činí je hladkými a lesklými.

  2 pravidla, která je třeba dodržovat:

  Přípravky na vyhlazování vlasů

  Nyní je čas na osvědčené přípravky, které Vaše vlasy zatíží, aby byly hladké! Jako majitelka rozjasněných vlasů se střední pórovitostí se musím přiznat, že jsem dlouho hledala své svaté grály pro lesklé vlasy. Tak tady jsou!

  Oleje pro olejování vlasů:

  Nejlepší vyhlazující kondicionéry a masky pro vlasy se střední a vysokou pórovitostí:

  Nejlepší produkty na ochranu vlasů:

  Pamatujte, že každý vlas je jiný a má svá pravidla, proto to nevzdávejte a vyzkoušejte různé produkty, metody a ingredience!

  Doufám, že jsem pomohla a místo každodenního používání žehličky si zamilujete olejíček na konečky tak, že si ho dáte i do kabelky! Pokud máte nějaké další otázky, můžete napsat na instagram nebo se spojit se zákaznickou linkou. 🙂

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments