Rovnováha PEH v kostce

0 0 min
Rovnováha PEH v kostce
Vlasy
0 0 min

Obsah

  CO JE PEH?

  Zkratka PEH pochází z prvních písmen tří skupin účinných látek. První z nich jsou bílkoviny (proteiny), což jsou složky, které vyplňují prázdná místa ve vlasu. Druhým jsou změkčovadla (emolienty), tj. všechny mastné látky, které vytvářejí okluzi na povrchu vlasů, a třetí jsou zvlhčovače (humektanty), hydratační přísady. Jedná se o 3 pilíře péče o vlasy, kterými byste se měli řídit, pokud chcete zlepšit jejich stav a dosáhnout nejlepších výsledků.

  ROVNOVÁHA PEH

  Co je PEH v péči o vlasy? Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o stejný poměr tří druhů přísad v péči. Nicméně tomu tak není. Rovnováha každého člověka se může lišit a závisí na mnoha faktorech, včetně pórovitosti vlasů, aktuálních potřeb a tom, co mají rády. Stejné jako u pokožky těla, tak i každý vlas je jiný a pouze testování Vám pomůže určit Vaší rovnováhu PEH.

  KDY SE KOSMETICKÝ PRODUKT STÁVÁ P/E/H

  Vše závisí na složkách obsažených v produktech. Stává se také, že například daný kondicionér může mít stejné množství proteinů jako změkčovadel – v tomto případě se označuje jako kondicionér PE. Existuje mnoho kombinací a je možné, že najdete také produkt PEH, tj. kosmetiku, která spojuje všechny tří skupiny. Připravili jsme pro Vás tabulku s INCI přísadami a jejich rozdělením na bílkoviny, změkčovadla a zvlhčovadla, což (doufáme) usnadní hledání jednotlivých skupin přísad v produktech.

  tabla

  CO SE STANE, KDYŽ BUDE NARUŠENÁ ROVNOVÁHA PEH?

  Vše záleží na tom, která složka dominuje. Vlasy s narušenou rovnováhou PEH se nejčastěji krepatí a lámou, jsou matné, suché, statické nebo naopak – zatížené, mastné a budí dojem, že jsou neumyté. Níže jsme připravili rozpis složek a popsali typické problémy, které mohou naznačovat přebytek nebo nedostatečné množství dané složky.

  bÍlkoviny

  Bílkoviny jsou přirozenými stavebními kameny vlasů. Ty, které poskytuje kosmetika, vyplňují jejich nedostatek a poškození. Jak si asik domyslíte, bílkoviny potřebují zejména poškozené, odbarvené vlasy, ale také vlasy s vysokou pórovitostí, jako jsou kudrnaté vlasy. Díky bílkovinám mohou vlasy s nízkou pórovitostí získat větší objem.

  Nedostatek bílkovin: vlasy elektrizují, jsou matné, bez objemu, omezené vlnění kudrnatých vlasů

  Přebytek bílkovin: neohebné vlasy bez lesku

  Příklady: keratin, elastin, aminokyseliny, hydrolyzované proteiny

  zmĚkČovadla

  Změkčovadla jsou látky, které vytvářejí ochranný film na povrchu vlasů a zabraňují nadměrné ztrátě vlhkosti, takže zajišťují, aby hydratace dodávaná do vlasů příliš rychle neunikla. Změkčovadla jsou řešením problému krepatění a elektrizujících účinků ve vlasech, proto jsou u nich obzvláště oblíbené vlasy s vysokou a střední pórovitostí. Vlasy s nízkou pórovitostí si musí dávat pozor, protože změkčovadla je mohou snadno zatížit.

  Nedostatek změkčovadel: velektrizující, kudrnaté vlasy bez lesku

  Přebytek změkčovadel: mastné, těžké, bez objemu

  Příklady: oleje, máslo, mastné alkoholy, silikony, vosky, parafín

  zvlhČovadla

  Zvlhčovadla jsou skupinou látek s hydratačními vlastnostmi. Všechny typy vlasů potřebují hydrataci, ale jejich míra se velmi liší v závislosti na pórovitosti a počasí. Nejčastěji je mohou používat lidé s vlasy s nízkou pórovitostí a všichni s vyšší pórovitostí by si měli dát pozor. Pokud je venku vlhko, měly by se vlasy se sklonem ke krepatění zvlhčovadlům vyhýbat.

  Nedostatek zvlhčovadel: suché vlasy

  Přebytečné zvlhčovače: kudrnaté, suché, bez lesku

  Příklady: glycerin, med, propolis, aloe, kyselina hyaluronová, močovina

  JAK DOSÁHNOUT ROVNOVÁHY PEH?

  Prvním krokem, a vlastně polovinou úspěchu, je znát pórovitost vlasů. Pokud to ještě nevíte, pomůže Vám náš předchozí příspěvek o pórovitosti vlasů. Stanovení pórovitosti je někdy obtížné a vyžaduje dlouhou dobu, ale pouhé vědomí, že vlasy jsou více nebo méně pórovité Vám pomůže při výběru správné péče.

  Druhým důležitým bodem je výběr složek z daných skupin PEH. Pokud již víte, že Vaše vlasy potřebují změkčovadla, obvykle nestačí použít první lepší, zejména v případě olejů – ne každý olej na vlasy bude fungovat pro všechny typy vlasů. Podobně jako u proteinů mají vlasy s nízkou a střední pórovitostí rády aminokyseliny, keratin a hydrolyzované proteiny, zatímco vlasy s vysokou pórovitostí mají rádi kolagen, elastin a nehydrolyzované proteiny.

  Jakmile budete mít tyto znalosti, je na řadě testování, zkoušení a pozorování. To je jediný způsob, jak poznat a dosáhnout své vlastní rovnováhy PEH, protože se u každého mírně liší.

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments