Jak se starat o kudrnaté vlasy? Průvodce péče o vlnité a kudrnaté vlasy krok za krokem

0 0 10 min
Jak se starat o kudrnaté vlasy? Průvodce péče o vlnité a kudrnaté vlasy krok za krokem
Vlasy
0 0 10 min

Obsah

  Jste šťastnou majitelkou vlnitých vlasů? Pokud ano, určitě víte, jak mohou být vlny a kudrny problematické. Kudrnaté vlasy jsou krásné, ale správná péče je opravdovou výzvou. Často totiž řešíte nadměrné krepatění a lámání, suchost nebo zacuchávání vlasů. A co víc – styling kudrnatých vlasů může trvat hodiny, ale výsledný efekt ne vždy odpovídá vynaloženému úsilí.

  Ale není třeba zoufat: přicházíme s pomocí. Změňte způsob vnímání svých kudrnatých vlasů, poznejte účinné strategie a přečtěte si naše rady, které vám pomůžou pochopit a zamilovat si své výjimečné vlnité vlasy. Tak co, jdeme na to? Dovolte vašim vlasům zazářit a zaujmout svou přirozenou strukturou!

  Kudrnaté vlasy – charakteristika

  Kudrnaté vlasy jsou záhadné, neobvykle pružné a neopakovatelné – mají však mnoho podob v závislosti na majiteli takových vlasů. Přirozeně zvlněné a plné objemu nebo se sklonem ke krepatění a nepoddajné? Poznejte tajemství vlnitých vlasů a přečtěte si, co je činí tak neobvyklými.

  Proč se kudrnaté vlasy… kroutí?

  Kudrnaté vlasy jsou jedinečné stejně jako otisky prstů – neexistují dva identické. Ale proč se tak vlní? Vše začíná od buněk v naší pokožce hlavy, které vytváří vlasy. Buňky produkují keratin – stavební bílkovinu našich vlasů takovým způsobem, že vytváří kudrny a vlny.

  Geny, které dědíme od rodičů mají také vliv na to, jak moc budou naše vlasy zvlněné. Rozhodují o tvaru a velikosti našich vlasových folikul, které přímo ovlivňují vzhled našich vlasů. Nerozhodují však pouze geny. Na vzhled našich vlasů mají vliv také tyto faktory: zdravotní stav, počasí, klima nebo stravovací návyky.

  Je také zajímavé, že v případě kudrnatých vlasů se může každý vlas kroutit jiným způsobem. Můžeme mít volné vlny, malé prstýnkové kudrny nebo něco mezi. A to všechno znamená, že úprava takových vlasů je opravdovou výzvou. Existuje mnoho metod – nezapomínejte ale, že to, co fungovalo vaší kamarádce nemusí přinést požadované výsledky vám. Přizpůsobte proto péči přesně pro potřeby vašich vlasů.

  Kudrny a vlny – čím se liší? Jak rozpoznat typ kudrnatých vlasů?

  Ve světě kudrnatých vlasů jsou kudrny a vlny dvě různé kategorie, i když na první pohled vypadají podobně. Jak kudrny, tak i vlny vytvářejí objem a přirozeně nás odlišují, ale jejich struktura a péče o ně je diametrálně odlišná.

  Vlny jsou na škále kudrnatosti typem 2, charakterizují se jemným, volným zakroucením a připomínají tvar písmene „S“. Mají tendenci být hrubší a těžší než kudrny, což způsobuje, že vlasy rychle plihnou. V případě vln budete možná muset sáhnout po přípravcích, které dodají vlasům objem. Díky tomu si zachovají svůj tvar a nebudou klesat pod vlastní tíhou.

  Kudrny neboli typ 3 jsou jasně tvarované, pružné spirály. V porovnání s vlnami jsou lehčí a jemnější, ale mají sklon k vysoušení a lámání. Péče o ně vyžaduje dostatečnou hydrataci a ochranu před poškozením.

  Abyste pochopili, co přesně vaše vlasy potřebují, nejdříve určete jejich typ. Díky tomu budete moci vybrat vhodné přípravky a pečující techniky, které vám zajistí výjimečné a krásné vlasy a promění náročný styling v příjemnou a nenáročnou rutinu. Nejste si jisti typem vašich vlasů? Podívejte se na naši infografiku, kde jsme vše stručně shrnuli.

  Emolienty

  Suché vlasy, slabé vlny a další typické problémy kudrnatých vlasů

  Péče o kudrnaté vlasy může být složitější než v případě jiných typů vlasů a to z důvodu specifických problémů, které se objevují spolu se zvlněnou strukturou vlasu. Pochopit, odkud tyto problémy pramení je klíčem k úspěšnému řešení.

  Suchá pokožka hlavy a suché konečky vlasů jsou častým problémem vlnitých vlasů. Dochází k tomu z toho důvodu, že se přirozený maz vylučovaný vlasovou pokožkou obtížně dostává do konečků kudrnatých vlasů, což vede k vysoušení.

  Pórovitá struktura vlasu je dalším původcem problému: vlny nejsou tak odolné vůči mechanickému poškození, což může vést k nadměrnému lámání a vzniku poškození. Z tohoto důvodu také hůře vážou vodu, což způsobuje ztrátu tvaru vln. Otevřená folikula vlasu je pak zdrojem nadměrného krepatění.

  Každý z těchto problémů – suchost, lámavost, nevýrazný tvar vln nebo krepatění – má svůj původ v nedostatečné hydrataci. Nesprávně hydratované vlasy mohou problémy ještě zhoršovat a způsobovat, že namísto krásných vlnitých vlasů a ojedinělého účesu budeme mít na hlavě jen suchou slámu. 🙁 Při výběru produktů do své pečující rutiny pamatujte na to, že správná hydratace není pouhým doplňkem, ale naprostým základem péče o kudrnaté vlasy.

  Vědomá péče o kudrnaté vlasy krok za krokem

  A teď to vyzkoušet v praxi! Pochopit specifika kudrnatých vlasů je důležité, ale nyní je třeba tyto znalosti převést do praxe. Pokud se tedy ptáte, jak pečovat o kudrnaté vlasy, přinášíme pár základních rad.

  Jak mýt zvlněné vlasy?

  Péče o vlnité a kudrnaté vlasy vždy začíná mytím, proto na důležitost tohoto kroku nezapomínejte. Přečtěte si pár základních pravidel pro mytí zvlněných vlasů:

  Jak hydratovat kudrnaté a vlnité vlasy?

  Hydratace zvlněných vlasů je absolutně klíčová pro zachování jejich zdravého vzhledu. Zároveň se vyhnete problémům se suchými, lámavými nebo matnými vlasy bez lesku. Přečtěte si pár rad, jak správně hydratovat vlnité a kudrnaté vlasy.

  Jak sušit zvlněné vlasy?

  Péče o vlnité vlasy je specifická – jsou totiž často náchylnější na poškození a způsob sušení je klíčový. Jak postupovat, abyste vlasům zajistili zdravý vzhled a krásné vlny? Užitečné tipy:

  Jak na vlnité vlasy a jejich styling?

  Posledním, ale neméně důležitým krokem péče o zvlněné vlasy je jejich styling. Díky tomu účinně zkrotíte neposedné vlasy, dodáte jim objem a ochráníte je před vnějšími vlivy jako vlhkost nebo vítr. Představujeme několik tipů, které vám pomohou upravit kudrnaté vlasy.

  Nezapomínejte, že každé vlasy jsou jiné a může chvíli trvat, než si najdete ten správný stylingový způsob.

  Můžou se kudrnaté vlasy česat?

  Ano, ale správným způsobem. Česání kudrnatých vlasů se velmi liší od česání těch rovných. Nesprávný způsob často vede k poškození a výsledkem jsou rozcuchané a krepaté vlasy. Kudrnaté vlasy se nejlépe rozčesávají mokré, kdy jsou méně náchylné k poškození.

  Je to velmi snadné: na umyté vlasy naneste kondicionér (který minimalizuje tření) a jemně „rozčešte“ vlasy prsty. Nepoužívejte kartáče na vlasy. Pokud potřebujete vlasy důkladněji rozplést, zvolte hřeben s řídkými zuby nebo speciální hřebeny pro vlnité vlasy. Vlasy češte jemně – začněte u kořínků a postupně se přesouvejte směrem nahoru. Díky tomu zabráníte trhání a lámání vlasů.

  Jaké produkty pro kudrnaté vlasy vybrat?

  Jaké produkty pro kudrnaté vlasy vybrat?

  Přípravky na kudrnaté vlasy – to jsou opravdu speciální produkty. Obsahují veškeré potřebné látky, které vlasy dostatečně hydratují a zafixují tvar vln po celý den. Proto pokud toužíte po krásném, upraveném účesu, pořiďte si takové přípravky i domů. Tyto produkty se vyplatí mít ve své kosmetické taštičce, pokud máte vlnité nebo kudrnaté vlasy:

  Kondicionéry zachovávající rovnováhu PEH

  PEH – to jsou proteiny, emolienty a humektanty. Rovnováha těchto složek je základ každé péče o vlasy. Ostatně i to už jste si přečetli v našem článku. 🙂 Proteiny (např. keratin, hedvábí nebo rostlinné proteiny) posilují strukturu vlasu, emolienty (změkčující látky, např. oleje nebo másla) dodávají vlasům lesk a změkčují je a humektanty (zvlhčující látky, např. glycerin nebo aloe vera) přitahují molekuly vody z vnějšího prostředí. Pokud chcete zachovat rovnováhu těchto látek ve své péči o vlasy, doporučujeme pořídit si několik kondicionérů s různým obsahem a střídavě je aplikovat.

  Bezoplachové kondicionéry

  Tento přípravek můžete aplikovat do mokrých vlasů během stylingu nebo na suché vlasy a ponechat až do následného mytí vlasů. Díky bezoplachovým kondicionérům získají kudrnaté vlasy dodatečnou ochranu před ztrátou vlhkosti a vznikem mechanického poškození. Obsažené PEH složky zlepšují pružnost a elasticitu zvlněných vlasů.

  Krémy pro fixaci vln a kudrn

  Tento typ přípravků pomáhá „zkrotit“ přirozené zakroucení vlasů, díky čemuž lépe definuje tvar vln a zabraňuje krepatění vlasů. Tyto krémy jsou ideální zejména v případě, pokud máte zvlněné vlasy, které nedrží tvar. Krém aplikujte na mokré vlasy během stylingu, po bezoplachovém kondicionéru (pokud ho používáte) a před stylingovým gelem.

  Stylingové gely pro kudrnaté a vlnité vlasy

  Stylingové gely jsou nezbytné, pokud chcete zafixovat tvar vln po celý den. Aplikujte ho na mokré vlasy, promačkejte a nechte uschnout. Po tomto kroku se na vlasech často vytvoří „tvrdá krusta“ – nemusíte se ale bát. Pomáhá chránit vlasy před ztrátou vlhkosti během sušení. Jakmile budou vlasy suché, bez problému ji „rozbijete“ jemným promačkáním vlasů.

  Masky na vlasy

  Masky zajišťují vlasům intenzivní hydrataci a výživu. Používejte masku alespoň 1x týdně. Pokud si vlasy myjete každý den, používejte ji jednou za 2-3 umytí, abyste vlasům zajistili vše, co potřebují.

  Vlasové oleje

  Oleje působí jako silné emolienty, které uzavírají vlhkost ve struktuře vlasu. Můžete je přidat do krémů nebo kondicionérů, nebo je nanášet na suché vlasy – díky tomu zabráníte ztrátě vlhkosti. Oleje jsou výborné také na konečky vlasů, protože zabraňují jejich třepení.

  Doufáme, že teď už víte, jak pečovat o vlnité vlasy. Jak vidíte, volba vhodných pečujících přípravků a stylingových technik je klíčová pro zachování krásných a zdravých vlasů. Díky pravidelné pečující rutině budou vaše kudrnaté vlasy zdravé, dokonale pružné a krásně lesklé!

  Pokud stále potřebujete více informací, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz A v případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebookuinstagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments