Jsme si téměř jisti, že úkol šamponů je Vám dobře znám, ale abychom tyto znalosti systematizovali, rozhodli jsme se uvést
3 základní vlastnosti každého šamponu.
Jedná se o:
1. KROK – SPRÁVNÝ VÝBĚR ŠAMPONU
Klíčem k úspěchu je samozřejmě výběr správného šamponu pro Vaší pokožku hlavy. V další části příspěvku jsme pro Vás vytvořili rozdělení nejlepších šamponů podle typu pokožky hlavy a jejího problému.
2. KROK – DŮKLADNÉ NAMOČENÍ VLASŮ
V první řadě je potřeba důkladné rozčesání (neplatí pro kudrnaté vlasy). Za druhé je musíme pořádně namočit. Pěna se totiž tvoří v kombinaci s vodou, takže pamatujte, abyste nevymačkali přebytečnou vodu poté, co navlhnou.
3. KROKY – MYTÍ VLASŮ
Poslouchejte, možná budete překvapeni, kvůli toho co píšeme, možná ne, ale … neexistuje žádné pravidlo, pokud jde o frekvenci mytí pokožky hlavy. Nejsme toho názoru, že si pokožku umývám jen jednou nebo jen dvakrát. Zvolte si vlastní metodu, protože svou pokožku hlavy a šampon znáte jako nikdo jiný! Pokud Vám stačí jednou umýt pokožku hlavy, udělejte to. Pokud naopak máte potřebu umýt si hlavu podruhé, udělejte to!
Například: jedna z nás (Karina) si myje pokožku hlavy pouze jednou, zatímco druhá (Agata) cítí potřebu umýt ji dvakrát. Vidíte? Tady opravdu neplatí žádné pravidlo … 🙂 Na mytí samozřejmě existují různé názory a téma „vlasů“ začíná být v módě, ale je vidět, že v tomto případě jsou názory rozdílné.
Další věc je ředění šamponu. Pokud to chcete udělat, nic Vám nebrání. Pamatujte však, že ředění šamponu znamená snížení koncentrace všech složek obsažených v šamponu. V případě šamponu, který je na Vás příliš silný, může být ředění šamponu prospěšné, ale (podle nás) ředění jemného šamponu není nutné.
Další věc, o které bychom chtěli diskutovat, je nalití šamponu přímo na pokožku hlavy – to opravdu nedělejme. Do prohlubně mokré ruky nanesme správné množství šamponu, jemně napěňme a otevřenou rukou umyjme pokožku hlavy. Pamatujte však, že se nesmíte soustředit na velmi silnou masáž, protože ta povzbudí mazové žlázy a druhý den zjistíme, že šampon je na prd, protože máme vlasy opět mastné… 😉 Můžeme tedy masírovat, ale velmi jemně a otevřenýma rukama.
4. KROK – OPLACHOVÁNÍ ŠAMPONU A DRUHÉ MYTÍ
Šampon samozřejmě opláchněte vlažnou vodou (tuto vodu používáme v každé fázi mytí vlasů). Můžete opakovat tento krok 2 až 4 krát znovu, pokud cítíte tuto potřebu.
5. KROK – NADMĚRNÉ VYSUŠENÍ VLASŮ
První věcí, kterou musíme zdůraznit… NEDRHNĚTE SI VLASY RUČNÍKEM.
Mokré vlasy jsou extrémně náchylné k mechanickému poškození a takové tření je jednoduše zničí. Můžete použít staré tričko místo osušky. Tato možnost je velmi šetrná. Bavlněné tričko velmi rychle odvede přebytečnou vodu z Vašich vlasů a nepoškodí je. Z takové blůzy můžete udělat turban nebo vypustit přebytečnou vodu přes vykroucení.
Nakonec si pamatujte, že nedoporučujeme spát v mokrých / vlhkých vlasech. Pokud si vlasy sušíte fénem, měli byste použít chladný nebo letní vzduch.
Zjistěte více o funkcích šamponů na vlasy.
Nejprve zjistěte, co může být příčinou svědění.
Mohou to být:
Jak vidíte, důvodů může být mnoho a některé pro Vás mohou být překvapením. Některé může diagnostikovat pouze lékař nebo tricholog. Rádi bychom se však zaměřili na poslední bod, kterým je nevhodný výběr šamponu. V takovém případě je dobré šampon vyměnit, abyste zjistili, zda se problém vyřešil. Pokud ne, pak pro Vás máme tip – může to být čistící složka v šamponech, tedy Cocamidopropyl Betaine. Přestože se jedná o jemnou látku a máme ji osobně rádi, existují lidé, kteří si všimli svědění při používání šamponů s touto přísadou.
Zdůrazňujeme, že šampon by měl být aplikován na pokožku hlavy a během mytí byste se měli soustředit právě na ní. To právě pokožka potřebuje očistit od nečistot a přebytečného kožního mazu, a vlasy se umyjí pěnou, která po nich během mytí stéká. Nanesením šamponu přímo na vlasy je můžete vysušit a jejich třením je můžete poškodit a zamotat.
Výjimkou jsou chladivé barevné šampony s modrými nebo purpurovými barvivy. Jsou totiž určené k použití na obarvené prameny.
Sylveco – Mycí balzám na vlasy s betulinem
Čistící složky: Coco -Glucoside, Decyl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine
Aktivní látky: medový extrakt, bambucké máslo, panthenol, jojobový olej, kyselina mléčná, rozmarýnový olej
Pěnící síla: střední
Vůně: jemná, rozmarýnová
Pokud je Vaše pokožka velmi citlivá a neustále se bouří, doporučujeme jiný, jemný šampon. Je to skvělá volba pro lidi, kteří mají velmi jemnou a podrážděnou pokožku hlavy, ale z různých důvodů ji musí každý den mýt (např. kvůli nadměrné mastnotě). Produkt obsahuje velmi jemné, neiontové čisticí prostředky (první dvě) a jedno amfoterní (třetí). Obsahuje také mnoho zvlhčovadel, tj. hydratační přísady, jako je med, panthenol nebo kyselina mléčná. Protizánětlivý a regulační účinek na kožní maz zajišťuje rozmarýnový olej. Šampon je řídký, tekutý a má mléčnou barvu. Můžete si myslet, že se díky své tekuté konzistenci nebude dobře pěnit, ale dělá to dobře! Jemně čistí pokožku, hydratuje a vlasy jsou po umytí lesklé a jemné.
Khadi – Ayurvedic Elixir Shampoo – Lavender Sensitive – Jemný šampon pro citlivou pokožku hlavy
Čistící složky: kokosový glukosid, lauryl glukosid, kaprylylový / kaprylový glukosid, ovocný extrakt Sapindus Mukurossi
Aktivní látky indické mýdlové ořechy Reeth, shikakai a jemné výtažky z ibišku
Pěnící síla: střední
Vůně: jemná, bylinná z nádechem Earl Grey
Ideální šampon pro ty z Vás, kteří bojují s citlivou pokožkou hlavy a zároveň s nedostatkem objemu. Je jemný, ale dobře čistí a díky obsahu bylin jemně odráží vlasy u kořínků. Mírné čistící složky a indický extrakt z ořechu Reetha jemně odstraňují nečistoty z pokožky hlavy. Šampon byl také obohacen o indické shikakai a sarsaparillu, které zklidňují podráždění a záněty. Osloví také lidi, jejichž pokožka hlavy nemá ráda Cocamidopropyl Betaine – tuto složku zde nenajdete.
Mawawo – Prebiotic Shampoo for Sensitive Scalp from Birth on – Šampon pro citlivou pokožku hlavy od 1. dne života
Čistící složky: kokosoamphoacetát sodný, kokosylisethionát sodný, lauryl sarkosinát sodný, laurylmethylisethionát sodný
Aktivní látky: inulin, arginin, panthenol, alantoin
Pěnící síla: středně-vysoká
Vůně: bez
Tento šampon byl pro mě (Karina) skutečným překvapením! Vlasy se mi docela rychle mastí, takže když jsem přemýšlela, který šampon si vybrat, narazila jsem na tento. Zprvu jsem byla velmi skeptická… Ukázalo se však, že šampon je SKVĚLÝ! Šetrně myje a zanechává vlasy po dlouhou dobu svěží. Obsahuje hydratační a uklidňující látky, jako je alantoin, inulin a panthenol, a neobsahuje kokamidopropylbetain. Co víc si přát? Věřím, že sedne téměř každému, a navíc ho může používat celá rodina. Určitě vyzkoušejte jak tento šampon, tak celou značku Mawawo, protože ve vlasových produkt se schovává nejedno překvapení… 😉
Pharmaceris – H Sebopurin – Pokročilý šampon s normalizujícím účinkem
Mycí složky: Sodium Myreth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine
Účinné látky: extrakt z lopuchu, extrakt z biotinu, pšeničné proteiny, betain, panthenol a niacinamid
Síla pěnění: střední
Vůně: velmi příjemná, svěží
Pokročilý šampon pro pokožku hlavy se sklonem k seboroické dermatitidě nebo lupům. Dobře pění, zanechává pokožku čistou a prodlužuje svěžest vlasů. Byl obohacen o extrakt z lopuchu, který osvěžuje vlasy, extrakt z biotinu a pšeničné proteiny, které mají protizánětlivé vlastnosti, posilují a zabraňují nadměrné mastnotě. Betain, panthenol a niacinamid hydratují, zklidňují a regulují sekreci mazu. Šampon je ideálním řešením pro velmi rychle se mastící vlasy.
Vianek – Šampon proti lupům
Čistící složky: Decyl Glucoside, Coco-glucoside, Cocamidopropyl Betaine
Aktivní látky: extrakt z kořene kozlíku lékařského, extrakt z echinacey purpurové, panthenol, kyselina salicylová
Pěnící síla: nízká
Vůně: tvelmi jemná a lehká svěží
Šampon má přírodní složení a za čištění jsou zodpovědné jemné čistící složky. Hlavní účinnou látkou je extrakt z kozlíku lékařského, který má vlastnosti proti lupům, a extrakt z Echinacea, který zklidňuje kožní problémy a podporuje regeneraci. Za zmínku stojí také kyselina salicylová, která hraje velmi důležitou roli, protože pomáhá omezit nadměrné exfoliaci pokožky hlavy. Šampon proti lupům je jemný, takže jej můžete používat každý den bez obav z nadměrného vysušení.
Čisticí vlastnosti jsou často založené na SLS nebo SLES. Tento typ šamponu může být pro některé lidi při každodenním používání příliš silný, ale doporučuje se ho používat jednou týdně, aby se odstranily nánosy některých látek obsažených v kosmetice, které se hromadí na pokožce hlavy a vlasy mohou zatížit , způsobit „krvácení“ a ucpat vlasové folikuly. Zvláště stojí za zvážení, pokud používáte silikonové kondicionéry nebo stylingové přípravky, jako jsou pěny, krémy a podobně. V této kategorii Vám chceme doporučit produkt, bez kterého si svůj život nedokážeme představit.
Anwen – Wake It Up – Kávový šampon s enzymy
Čistící složky: Sodium Laureth Sulfate, Coco -Glucoside
Aktivní látky: močovina, kofein, kávový extrakt, Bacillus Ferment
Pěnící síla: vysoká
Vůně: delikátní aroma kávy
Vlasy čistí velmi dobře, i když není až tak agresivní. Močovina v něm obsažená hydratuje a zjemňuje pokožku hlavy, kofein stimuluje krevní oběh a kávový extrakt má antibakteriální vlastnosti. Co je na tom skvělé, je dodatečný peelingový efekt, díky obsahu Bacillus Ferment, který rozpouští odumřelé kožní buňky, které se hromadí na naší pokožce hlavy. Jedná se tedy o produkt 2 v 1 (šampon a peeling), který odvádí skvělou práci a šetří čas i peníze. My jsme se zamilovali! A Vy?
Doufáme, že Vám tento příspěvek pomohl systematizovat Vaše znalosti o šamponech. Pokud si ale stále nebude jistí, můžete nasat na instagram nebo se spojit se zákaznickou linkou. 🙂
Líbil se vám tento článek?