Mastné vlasy a jak tomu zabránit?

Mastné vlasy a jak tomu zabránit?

Mastné vlasy a jak tomu zabránit?  małe

MASTNÉ VLASY A JAK TOMU ZABRÁNIT?


Pokud tento článek čtete, pravděpodobně bojujete s problémem mastných vlasů, respektive s problémem pokožky hlavy. Proč tedy mluvíme o vlasech? Kožní maz při dotyku nebo kartáčování přechází z pokožky hlavy do vlasů. Důkazy potvrzují, že každý, kdo hledá informace, píše „mastné vlasy“, nikoli mastná pokožka hlavy.

Znáte tu situaci, když si ráno umyjete pokožku hlavy a večer už vidíte, že jsou vlasy mastné a hrudkovité? Pokud ano, jste na správném místě. Co dělat pokud Vás tento problém trápí? Během chvilky zjistíte, proč se Vám vlasy a pokožka hlavy tak rychle mastí a jak tento problém vyřešit.

Čtěte dál a zjistěte, jaký je recept na zdravé a lesklé vlasy, které zůstanou déle svěží!

Proč se vlasy tak rychle mastí?

Důvodů může být mnoho. Mohou to být chyby během péče, včetně mytí vlasů, problémy uvnitř těla, např. narušená hormonální rovnováha. Dalším důvodem může být užívání léků a zdravotní problémy. Zde jsme se zaměřili hlavně na chyby během péče ale níže v textu najdete také pár informací o hormonech.

Nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit:
  • nemyjete důkladně pokožku hlavy - mytí pokožky hlavy je nejdůležitějším krokem v péči o vlasy. Zde rostou nové vlasy a určitě Vám záleží na zdravé pokožce hlavy. Pokud to uděláte rychle a ledabyle, je to špatně. Základem je důkladné očištění pokožky a celých vlasů,
  • pokožku hlavy si myjete pouze jednou - né každému vyhovuje pouze jedno umytí pokožky hlavy, zvláště pokud používáte jemný šampon. V tomto případě se na pokožce hlavy může nahromadit vrstva krystalizace, která v kombinaci s kožním mazem způsobuje nadměrné maštění,
  • používáte špatný šampon - možná je problém způsoben Vaším šamponem. Někdy je příliš jemný nebo špatně přizpůsobený Vaší pokožce. Naše rada zní: vyzkoušejte několik druhů silnějších a mírnějších šamponu a uvidíte, po kterém je pokožka nejčistší,
  • vlasy myjete z řídka - (více informace naleznete níže). Zkrátka - pokud si vlasy necháte mastné, můžete je nadměrně mastit. Vždy si umyjte vlasy, když to potřebují,
  • neexfoliujete pokožku hlavy - o něčem takovém slyšíte poprvé? Pravidelný peeling je nezbytným krokem, pokud si chcete zachovat zdravou a svěží pokožku hlavy. Více informací na našem instagramu.

Dalšími důvody, které způsobují nadměrné maštění a nejsou na Vás závislé, jsou všechny souběžné onemocnění. Hormonální nerovnováha může také udělat své.

Mastné vlasy a:

  • hormony - nezapomeňte zkontrolovat, zda nadměrné vylučování kožního mazu není vinou hormonů. Pokud nejsou regulovány, mohou způsobit velký nepořádek. Kromě toho, že si na obličeji a pokožce hlavy všimnete nadměrné produkce kožního mazu, může Vás také potkat nadměrné vypadávání vlasů a celkové zhoršení stavu pokožky,
  • štítná žláza - problémy tohoto typu zapadají do předchozího bodu. Nicméně si myslíme, že tuto oblast je potřeba upřesnit. Štítná žláza je velmi častou příčinou vypadávání vlasů (obvykle když je nadměrně aktivní). Zde, stejně jak v předchozím bodě, je klíčem regulace hormonů a správná péče,
  • vypadávání vlasů - zanesená pokožka hlavy a přebytečný kožní maz oslabují vlasové folikuly, a to může přispět ke zvýšené ztrátě vlasů. Proto je tak důležité používat správný šampon a „nepromašťovat“ své špinavé vlasy několik dní - níže si vysvětlíme, proč tato metoda nefunguje, a dokonce Vám může i uškodit.

Jak bojovat proti mastným vlasům?

Prvním krokem je identifikovat příčinu. Pokud je mastná pokožka výsledkem hormonů, je jejich regulace zásadní. Pokud jsou problémem chyby v péči popsané výše - odstraňte je! Začněte pravidelně exfoliovat pokožku hlavy, používejte správný šampon a myjte pokožku dvatkát.

Je možné zpomalit proces maštění? Mohu to nějak zastavit?

Pokud si myslíte, že dlouhodobým udržováním mastných vlasů se budou méně mastit, pak se velmi mýlíte. Nemluvě o tom, jak bohatou hostinu tam pořádáte pro nezvané hosty, tedy jakékoli mikroby, kteří jen čekají, až budou mít něco k jídlu. Lůj, mrtvá kůže a prach jsou pro ně dokonalými živinami. Tím, že udržujete špínu na pokožce, si hodně ubližujete. Situace může vést dokonce k různým kožním onemocněním.

Mytí pokožky hlavy jednou týdně, i když vidíte, že to potřebuje častěji, může narušit mikroflóru pokožky hlavy. V takových případech často nestačí jeden peeling kůže a je hotovo. Někdy bude nutné navštívit trichologa.

Mastné vlasy a lupy - větší problém, než si myslíte...

Oba tyto problémy mají více společného, ​​než byste si mohli myslet. Mastnota není hlavní příčinou lupů, ale může ji zhoršit a zvýšit riziko jejího vzniku, wzejména přechod z neošetřených suchých na mastné lupy. Důvodem je, že přebytečný kožní maz podporuje rozmnožování houby Malassezia zodpovědné za lupy.

Pokud bojujete s lupy nebo jste k nim náchylní, ujistěte se, že si pravidelně čistíte pokožku hlavy. Odstranění zbytkového kožního mazu je stejně důležité jako antifungální a keratolytická aktivita.

Mastné vlasy pouze u kořínků nebo na jednom místě?

Mastné vlasy mohou pro každého vypadat trochu jinak. Nejčastějším problémem jsou vlasy u kořene, protože jsou nejblíže pokožce. Pokud Vaše vlasy vypadají v jedné oblasti mastné, je to pravděpodobně proto, že se jich dotýkáte příliš často. Nejrychleji se proto mastí ofina a vlasy kolem tváře, protože je často upravujete. Důvodem zde není pouze pokožka hlavy, ale špína a pot z rukou.

Zajímavé je, že pórovitost vlasů zde také hraje roli. Nevíte, jakou máte pórovitost? Podívejte se na náš příspěvek a budete vědět! Pokud mají Vaše vlasy vysokou pórovitost, je pravděpodobné, že jsou kořeny mastné, a níže normální a konečky jsou dokonce náchylné k vysušení. Na druhou stranu střední a nízko pórovité vlasy jsou obvykle mastné po celé délce, protože takové vlasy jsou hladké a jejich šupinky jsou k sobě pevně přilnuté, což usnadňuje přemístění kožního mazu.

Dalším faktorem je také kudrnatost vlasů: při česání rovných vlasů, pohybujeme kožním mazem po vlasech. Vlnité a kudrnaté vlasy se obvykle tak často nečešou, takže nemusí být nutně mastné po celé délce.


Jsou domácí způsoby jak zamezit maštění?

Ačkoli může být mnoho domácích nápadů na prodloužení svěžesti Vašich vlasů, nedoporučujeme Vám tento způsob myšlení. Za prvé, tyto metody Vám nenahradí dobrý peeling pokožky hlavy a správný šampon. Oblíbený sodový peeling podráždí Vaši pokožku hlavy rychleji, než odstraní krystalizační vrstvu. Pokud však pod pojmem „domácí způsoby“ myslíte hliněnou masku na pokožku hlavy nebo používání hydrolátů - můžete tyto způsoby používat,ale nezapomínejte na důkladné mytí a peeling.

Problém mastných vlasů u dětí a mladistvých

Mastné vlasy jsou problémem, který se týká nejen dospělých, ale také dětí a mladistvých. Nejčastější příčinou je puberta, která může začít kolem 10–12 let věku, a s tím spojená zvýšená aktivita mazových žláz. Co dělat pro mastné vlasy u dítěte? Ano, ve skutečnosti u starších dětí lze již použít většinu metod doporučených pro dospělé. V první řadě je nejdůležitější vybrat správný šampon a mýt si vlasy tak často, jak potřebujete. Nápomocné mohou být i kaučuky a bylinky, zde ale pozor, protože dětská pokožka je jemnější, proto dbejte na to, aby výrobce umožnil používání takovýchto přípravků i mladším lidem.

Doufáme, že najdete příčinu nadměrných mastných vlasů, nebo spíše pokožky hlavy. Pokud ne tak se nestyďte nás kontaktovat a my Vám rádi poradíme a vybereme správnou kosmetiku.

Zobrazit další příspěvky z Srpen  2021
pixel