Čištění suché pleti – jemný přístup nade vše

0 0 4 min
Čištění suché pleti – jemný přístup nade vše
Péče o pleť
0 0 4 min

Obsah

  Suchá pokožka patří v současnosti k nejběžnějším typům pleti. Obvykle se vyznačuje tím, že je drsná na dotek, našedlá a matná. Majitelé tohoto typu pleti často pociťují nepříjemné napětí, svědění a pálení; pokožka se také může olupovat, což způsobuje diskomfort a každodenní pocit nepohodlí.

  Jaké faktory ovlivňují to, že je pleť suchá nebo má tendenci se vysoušet?

  Suchá nebo vysušující se pokožka může být důsledkem nedostatku hydratace a nadměrného vystavení pokožky faktorům, které ji vysušují. K dehydrataci pokožky může přispívat nízký příjem tekutin, suchý vzduch – zejména v zimě nebo v klimatizovaných místnostech či časté mytí nebo koupání se v horké vodě.

  Sklon k suchému typu pokožky může být také dědičnou predispozicí v rodině. Mazové žlázy produkují méně kožního mazu – přirozeného „oleje“, který je zodpovědný za hydrataci a potřebné promašťování pokožky, což zejména při nesprávné péči zvenčí, vede k tomu, že pleť nemá odkud čerpat vodu, kterou potřebuje.

  Stav pokožky mohou výrazně ovlivňovat i faktory vnějšího prostředí jako nízká vlhkost vzduchu, znečištěné ovzduší, UV záření, příliš vysoké nebo velmi nízké teploty.

  Suchost pokožky ovlivňuje také přirozená buněčná ztráta vody a úroveň hydratace – s věkem má pleť tendenci ztrácet svou přirozenou vlhkost a pružnost – zralá pleť proto často znamená i suchá pleť.

  A konečně faktor, který je na nás nejvíce závislý, a kterým si nejvíce škodíme: příliš časté čištění pokožky agresivními čisticími přípravky nebo pomůckami. Nesprávné čištění odstraňuje přirozené oleje a lipidy z povrchu pokožky, což vede ke ztrátě hydratace = k suchosti. Pokud v péči o suchou pleť používáme nevhodné mycí přípravky s obsahem dráždivých složek nebo alkoholu, může to vést k tomu, že i jakýkoli jiný typ (ano, i mastná pleť!) bude suchý. Naštěstí však v případě suché pleti nebude udělat důležité, ale velmi potřebné změny v její péči, naučit se, jak ji správně čistit a zároveň ji nevysušovat, vůbec žádný problém.

  Základem čištění suché pleti je péče o její hydrolipidovou bariéru a zachování jejího přirozeného mikrobiomu – vyplatí se používat vhodné čisticí přípravky pro hloubkové čištění a ošetření pleti.

  Hydrolipidová bariéra

  Tato bariéra je ochranná vrstva pokožky, která se skládá ze směsi lipidových látek a vody, které jsou přítomny v pokožce. Hraje důležitou roli při udržování správné funkce kůže a dobrého vzhledu pokožky. Hlavními složkami hydrolipidové bariéry jsou samozřejmě lipidy jako ceramidy, cholesterol a mastné kyseliny, které tvoří přirozenou bariéru a ochranu na povrchu kůže.

  Mezi hlavní funkce hydrolipidové bariéry patří:

  Narušení hydrolipidové bariéry, například v důsledku častého mytí, používání dráždivých látek nebo během různých onemocnění, způsobuje, že pokožka je suchá, drsná, podrážděná a mnohem náchylnější k infekcím. Proto je velmi důležité vědět, jak správně čistit pleť a pečovat o její správnou funkci.

  Suchá pleť – čemu se vyhýbat?

  V důsledku nesprávné péče, kam řadíme také nevhodné čištění pleti, můžete přispět k narušení přirozeného ochranného pláště Vaší pokožky. Hydrolipidová bariéra, jak jsme již výše uvedli, hraje důležitou roli při udržování celkového zdraví a kondice pokožky: jejím úkolem je chránit před ztrátou vlhkosti a před vnějšími vlivy jako je znečištění, UV záření či různé změny teplot.

  Jak tedy efektivně čistit suchou pleť, abychom ji udrželi v dobré kondici a posílili její přirozenou hydrolipidovou bariéru?

  Při čištění a péči o suchou pleť se vyplatí vyhnout se některým faktorům a látkám, které mohou její stav zbytečně zhoršovat. Proto věnujte pozornost složkám, které mohou mít na suchou pleť negativní vliv:

  Vyhýbejte se mýdlům se silnými odmašťovacími vlastnostmi a příliš agresivním čisticím látkám, které odstraňují i prospěšné, přirozené oleje z povrchu pokožky. Patří sem sulfáty: <em>SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate)</em> – které se nejčastěji přidávají do šamponů a silných čisticích přípravků. Namísto těchto složek vyberte jemné, hydratační čisticí přípravky s neutrálním pH, které jsou k pokožce šetrné. V první fázi čištění pleti – ve fázi odličování – se do péče vyplatí zařadit oleje (jako je například arganový olej nebo jojobový olej), které se nacházejí v tekutých přípravcích pro čištění pleti nebo odličovacích balzámech či máslech. Takový přípravek bude výborně fungovat i jako účinný odličovač očí.

  Vyhněte se mytí obličeje či koupání v příliš horké vodě. Horká voda vysušuje a může z povrchu pokožky odstranit přirozené oleje, které na ní vytvářejí okluzivní vrstvu a tím urychlit odpařování vody a snížení hladiny hydratace v pokožce.

  Nedostatek lipidů způsobuje, že suchá pleť se lehce podráždí a častá exfoliace odstraňuje z jejího povrchu ochrannou vrstvu potřebnou pro „sebeobranu“ a ochranu před vnějšími vlivy. Vyhněte se proto silným exfoliačním přípravkům, které mohou být pro pleť extrémně vysušující. Nepoužívejte vysoce koncentrované kyseliny, zejména ty, které jsou určeny pro mastnou pleť, jako je kyselina glykolová nebo AHA kyseliny. Důrazně nedoporučujeme používat mechanické peelingy s obsahem abrazivních částeček, které dráždí suchou pokožku už jen jejím třením. Pokud Vaše pleť vyžaduje exfoliaci, zvolte peeling s jemnými kyselinami – mléčnou, laktobionovou, nebo enzymatické peelingy, který nevysušují problematickou a suchou pleť.

  Čištění obličeje ráno a večer úplně postačí. Nemá smysl dělat to častěji. V případě suché pleti je třeba si dávat pozor i na oblíbené pomůcky jako čisticí kartáčky či příliš drsné houbičky na mytí pleti, které způsobují, že suchá pokožka intenzivním třením ztrácí ochrannou bariéru. Rovněž nedoporučujeme ani čisticí gely s částečkami, které třením zbytečně dráždí pokožku a přispívají ke ztrátě přirozené ochranné bariéry.

  V péči o suchou pleť se vyhýbejte přípravkům obsahujícím potenciálně dráždivé látky, které ji mohou zbytečně narušovat. V přípravcích se vyhněte složkám jako alkohol, parfemace, barviva či umělé konzervační látky. Mohou pleť vysušovat a způsobovat podráždění.

  Co vybrat?

  Pojďme zjistit, co má suchá pleť ráda a s jakými čišticími složkami se Vám ji podaří udržet dlouhodobě v dobré kondici a dobře hydratovanou. Suché pokožce prospějí složky jako:

  Večerní péče: dvoufázové čištění obličeje

  Čištění je v péči o suchou pleť důležitým krokem – pomáhá odstraňovat nečistoty, přebytečný kožní maz, odumřelé buňky a připravuje pleť na další kroky péče. Nejúčinnější čisticí metodou, zejména při použití make-upu a opalovacího krému (doufáme, že bez SPF neodcházíte z domu!), je čištění ve dvou krocích. Tato metoda zajišťuje hloubkové a efektivní čištění suché pleti bez narušení její hydrolipidové bariéry.

  Tradiční způsoby čištění, tedy použití čisticího gelu nebo pěny přímo na obličej, bez prvního – odličovacího kroku, mohou v případě suché pleti přispívat k její další dehydrataci. Proto je pro tento typ pleti nejlepší právě dvoufázové čištění, které sestává z odlíčení na olejové bázi a následného čištění na vodní bázi.

  1. fáze: odlíčení přípravkem na bázi oleje

  Prvním krokem dvoufázového čištění suché pleti je odstranění nečistot, zbytků pečující či dekorativní kosmetiky olejovým odličovacím přípravkem. Čisticí olej, máslo nebo balzám jemně rozpustí nečistoty, přebytečný maz a make-up, které zůstávají na pleti po celém dni. Olej se na mastnotu a nečistoty na pokožce účinně naváže a zajistí jejich efektivní odstranění. Micelární voda není moc vhodná pro odličování suché pleti. Jak na to? Malé množství odličovacího přípravku naneste na suchou pokožku obličeje a krouživými pohyby 1-2 minuty jemně masírujte. Vyberte si olej dle Vašich preferencí. Pro suchou pokožku dobře poslouží jojobový, mandlový, arganový, kokosový olej. Výborné jsou také oleje ze semen: brutnáku, malin, jahod, dýně nebo ze švestkových jader. Můžete použít také hotovou směs olejů – ve formě tekutého přípravku nebo másla, nebo použít olej, který máte připraven na další pečující fázi v péči o pleť. Tak co, jsou už nečistoty z pleti pryč? Pokud ano, máte dvě možnosti: První: navlhčete si ruce teplou vodou a pokračujte v masírování, aby olej jemně emulgoval a vytvořil na pokožce lehkou emulzi. Nakonec pleť opláchněte vlažnou vodou. Druhá metoda bude fungovat zejména pro ty z Vás, kdo nosíte silnější make-up nebo několikrát denně aplikujete SPF: pro jemné odstranění zbytků oleje spolu s nečistotami použijte ručník nebo mušelínový hadřík namočený v teplé vodě. Na trhu jsou dostupné také příjemné oleje s emulgačními látkami, které se při kontaktu s vodou mění na jemnou, snadno omývatelnou pěnu.

  2. fáze: dočištění pleti přípravkem na bázi vody

  Poté, co jste si pleť odlíčili, resp. vyčistili ji olejem, přistoupíme ke druhé fázi, tedy ke „správnému mytí“. Tento krok je uzpůsoben tak, aby důkladně odstranil zbytky odličovacího oleje, nečistoty a odumřelé kožní buňky a aby pleť připravil na další kroky péče. Nejlepší možností, jak se zbavit všech pozůstatků po fázi odličování, bude použít jemné čisticí mléko, gel nebo krémovou pěnu, které budou vhodné také pro suchou pleť.

  Jak na to? Malé množství čisticího přípravku naneste na vlhkou pokožku obličeje a několik minut jemně masírujte. Zaměřte se na problémové partie – okolí nosu, bradu, obočí. Pamatujte na linii vlasů i na bradu a krk – vždyť i na tyto partie nanášíme pečující a odličovací kosmetiku. Při mytí se vyhněte silnému tření, aby nedošlo k podráždění pokožky. Následně pokožku opláchněte vlažnou vodou a přípravek důkladně odstraňte.

  Nejlepší produkty pro dvoufázové čištění suché pleti

  Odličovací olej nebo olejové směsi vyberte si odličovací oleje bohaté na hydratační a vyživující složky jako arganový olej, lněný olej, jojobový olej nebo avokádový olej. Pokud Vám nevyhovuje fáze smývání oleje – vyberte si ty, které emulgují – celý proces je pak snadnější.

  Odličovací balzámy nebo másla: tyto kosmetické přípravky jsou složeny z olejů, ale mají tužší konzistenci – kokosový olej při působení tepla pokožky taje. Hledejte produkty, které obsahují přírodní rostlinné oleje a humektanty.

  Čisticí gely: vyberte si jemné čisticí gely, které neobsahují silné mycí a dráždivé látky (SLS, SLES). Hledejte gely na bázi přírodních složek jako heřmánek nebo aloe vera.

  Dvoufázové čištění je pro suchý typ pleti efektivní metoda, která zajišťuje důkladné vyčištění pleti a zároveň zachovává její přirozenou úroveň hydratace. Nezapomínejte, že pravidelné čištění je klíčové, ale nepřehánějte to, abyste nenarušili přirozenou rovnováhu pokožky a nezničili její hydrolipidovou bariéru. Přizpůsobte svoji pečující rutinu individuálním potřebám Vaší pokožky a užívejte si zdravou a hydratovanou pleť po dlouhou dobu.

  Pleť je čistá… a co dál?

  Máte po očištění pleti odličovacími a čisticími přípravky pocit pnutí a trápí Vás suchost? V takovém případě je čas pokračovat dalšími pečujícími kroky, které na pleť působí blahodárně, a které přispějí k posílení její lipidové bariéry. Použijte tonikum nebo hydrolát, který obnoví správné pH pokožky. Tento přípravek zároveň zklidňuje podráždění a připravuje pokožkuna další kroky péče. Pokud Vaše pleť potřebuje právě toto – dočistěte ji vatovým tamponem namočeným ve vhodném toniku nebo hydrolátu. Lepší metodou pro jemnou pleť a pro zachování jejího přirozeného prostředí, bude použití pleťové esence nebo mlhy ve spreji – jednoduše nastříkejte přípravek na obličej, nebo trochu přípravku aplikujte do dlaně a následně jemně vklepejte do pokožky. Pokračujte dalšími kroky péče – více se dozvíte v článcích na našem blogu. Pokud máte nějaké další otázky, můžete napsat na instagram nebo se spojit se zákaznickou linkou. 🙂

  Pokud potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz. Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou! A v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebookuinstagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments