Peptidy v péči o pleť. Co jsou peptidy a v jaké kosmetice je najdete?

0 0 6 min
Peptidy v péči o pleť. Co jsou peptidy a v jaké kosmetice je najdete?
Účinné látky
0 0 6 min

Obsah

  Peptidy v kosmetice – co o nich potřebujete vědět?

  V posledních letech stále častěji slýcháme o peptidech používaných v kosmetice a ty zažívají svůj skutečný „boom”. Možnosti jejich využití se zdají být téměř neomezené, přesto však skutečná účinnost tohoto řešení stále vyvolává řadu pochybností. Většina z nich také nese poněkud záhadné názvy, které toho příliš nevysvětlují a přispívají k této míře nedůvěry v peptidy. Pokud byste tedy chtěli do problematiky proniknout hlouběji a zjistit, jaké vlastnosti tyto složky skrývají, zvu vás k dalšímu čtení. Budu se snažit vám to alespoň trochu vysvětlit, i když téma je to opravdu spletité a rozsáhlé!

  Peptidy – co přesně jsou?

  Peptidy jsou z chemického hlediska sloučeniny, které jsou tvořeny aminokyselinami spojenými peptidovou vazbou. Dvě takto spojené aminokyseliny tvoří dipeptid, zatímco pokud je takto spojeno více aminokyselin, jedná se o oligopeptidy nebo polypeptidy. Při více než 100 aminokyselinách již můžeme hovořit o bílkovinách. Pro zjednodušení tedy můžeme peptidy považovat za takové „miniproteiny”.
  V závislosti na velikosti molekuly a uspořádání aminokyselin v řetězci můžeme získat peptid se specifickými vlastnostmi a funkcemi. Pro lepší ilustraci struktury peptidů se někdy přirovnávají ke korálkům na řetízku – každý korálek je jedna aminokyselina. Takových barevných korálků může být mnoho kombinací, z nichž každá má trochu jiné účinky 🙂

  Jaké jsou různé typy peptidů v kosmetice?

  Peptidy můžeme rozdělit podle mechanismu účinku na:

  Signální peptidy

  Stimulují produkci různých složek v pokožce, včetně kolagenu a elastinu, a přispívají tak ke zpevnění a redukci vrásek.

  Inhibiční neurotransmitery (neuropeptidy) nebo enzymy

  Působí například na uvolnění svalů zodpovědných za tvorbu mimických vrásek, což je mechanismus, který podrobněji vysvětlím později v tomto příspěvku.

  Transportní peptidy

  Mají schopnost vázat a transportovat prvky, jako je měď, a umožňují jejich příjem buňkami.

  Jak peptidy fungují?

  Díky velké rozmanitosti struktur peptidů je možné dosáhnout mnoha různých aktivit, a tedy i různých účinků. Správné pořadí aminokyselin v peptidech jim umožňuje věrně napodobit mechanismus působení a účinky, které mají jejich přírodní protějšky, proto se jim říká „biomimetické”. Většina z nich funguje tak, že přenáší signály do buňky prostřednictvím příslušného receptoru. To víceméně znamená, že konkrétním buňkám sdělují, co mají samy dělat.

  Zásadní vliv na dostupnost, účinek a selektivitu peptidů mají signální sekvence, díky nimž má peptid afinitu k příslušnému receptoru a zapadá do něj jako „klíč do zámku”. Existují peptidy, které snižují výskyt vrásek, působí proti stárnutí nebo zesvětlují mikropigmentové skvrny. Jiné potlačují záněty, podporují hojení, mají antibakteriální účinky a dokonce urychlují růst vlasů. Jak vidíte, škála možností je opravdu široká, ale pokusím se vysvětlit tyto nejoblíbenější mechanismy působení peptidů, které se v kosmetice používají.

  Jedním z nejoblíbenějších účinků peptidů je svalová relaxace. Fungují na podobném principu jako botulotoxin, proto se o nich mluví jako o peptidech „podobných botoxu”, i když to je samozřejmě dost přehnané :). Teoreticky mají schopnost redukovat výskyt mimických vrásek, které jsou způsobeny častým stahováním určitých obličejových svalů. Ty se stahují pod vlivem acetylcholinu, takže přerušením jeho vylučování nebo přívodu k receptorům lze tento mechanismus potlačit.

  Mezi takové peptidy patří například:

  Příkladem poněkud odlišného mechanismu může být působení peptidů mědi. Technicky vzato se jedná o peptidy-nosiče, což znamená, že mohou pomáhat transportovat různé složky, například měď, která pomáhá zlepšovat hojení drobných ran stimulací opravných mechanismů. Tyto peptidy se v těle vyskytují přirozeně a jejich množství se s věkem snižuje.

  Měďnaté peptidy také dodávají pokožce jemnost a hladkost a pomáhají minimalizovat výskyt jemných linek a vrásek. Nacházejí se také v přípravcích, které stimulují růst vlasů.

  Pod jakými názvy najdete i další peptidy?

  Ve složení najdete názvy jako:

  SIGNÁLNÍ PEPTIDY:

  NEUROPEPTIDY:

  TRANSPORTNÍ PEPTIDY:

  Vlastnosti peptidů:

  V závislosti na typu mohou mít peptidy různé účinky. Nejčastěji se však používají v kosmetice proti stárnutí.

  Mohou mít vliv na:

  Peptidy – pro koho?

  Kosmetika s peptidy je určena především pro zralou pleť s viditelnými známkami stárnutí nebo pro ty, kteří chtějí tento proces oddálit, a také pro dehydratovanou pleť. Jejich pravidelné používání zlepšuje hydrataci a pevnost pleti, což potěší i ty, kteří mají rozšířené „póry”, protože čím je pleť pevnější, tím méně jsou vidět ústí mazových žláz. Přípravky s peptidy jsou dobře snášeny i osobami s citlivou pletí.

  Kdo si tedy peptidy může obzvláště oblíbit?

  Ještě jedna malá rada pro ty, kteří chtějí zařadit peptidy do své péče o pleť – nezapomeňte, že peptidy se nesmí používat při velmi nízkém pH, protože mohou ztratit své vlastnosti. Nejlepší je tedy nekombinovat peptidy s kyselinami a vitaminem C ve formě kyseliny askorbové (pokud má přípravek nízké pH) v rámci jedné rutinní péče o pleť a neaplikovat jeden po druhém. Nevadí však používat peptidy například ráno a kyseliny večer 🙂

  Proč peptidy vyvolávají tolik otázek?

  Účinek mnoha peptidů byl prokázán, ale bohužel často pouze in vitro na buněčných kulturách. Počet studií, které lze přímo přenést na živého člověka, je stále velmi omezený a metody jejich provádění často zůstávají velmi nedostačující. Někdy jsou studie prováděny s velmi vysokými koncentracemi peptidu, které jsou výrazně vyšší než koncentrace používané v kosmetice. Kromě toho existuje řada nedorozumění ohledně mechanismů účinku peptidů a také marketingových nepřesností. Problematická je také trvanlivost peptidů a jejich propustnost.

  Přesto tyto složky získávají na popularitě a kosmetické přípravky s peptidy se neustále zdokonalují, například zapouzdřením peptidů do různých nosičů nebo připojením mastných řetězců, aby se zlepšila jejich stabilita a penetrace. Stojí za to sledovat pokroky a zprávy o těchto zajímavých složkách, protože mají velký potenciál a díky tak širokému spektru použití by mohly být odpovědí na mnoho kožních problémů.

  NEJLEPŠÍ KOSMETICKÉ PŘÍPRAVKY S PEPTIDY

  Pokud vás peptidy přitahují a chtěli byste si účinky peptidové kosmetiky vyzkoušet na vlastní kůži, připravila jsem pro vás několik zajímavých tipů. Nejběžnější kategorií kosmetiky s těmito složkami jsou séra s vodní nebo gelovou konzistencí, protože peptidy jsou rozpustné ve vodě a do takových přípravků je nejsnazší je vnést. Příležitostně se lze setkat i s emulzními produkty, které řeší potřeby pleti náchylnější k dehydrataci. Zvláštní zmínku si podle mého názoru zaslouží kosmetika s měďnatými peptidy z vizuálního hlediska – obvykle mají velmi příjemné chrpové – modré zbarvení, které aplikaci ještě zpříjemňuje. Přiznám se, že jsem byla k účinkům peptidů z výše uvedených důvodů skeptická, ale některé výrobky mě opravdu pozitivně překvapily. Dost bylo teorie, pojďme ke konkrétní kosmetice s těmito zajímavými složkami. Užijte si to!

  The Ordinary – Buffet + Copper Peptides 1%– Multi-Technology Peptide Serum

  The Ordinary – Buffet + Copper Peptides 1%– Multi-Technology Peptide Serum

  Skutečné bohatství peptidů v jedné lahvičce – měďnaté peptidy, Matrixyl 3000, Matrixyl synthe’6, peptid SYN-AKE, komplex peptidů Relistase, ARGIRELOX a probiotický komplex, doplněné o různé formy kyseliny hyaluronové pro udržení hydratace. Nezní to lákavě? Přípravek by měl dobře působit na zralou pleť a pleť se sklonem k vysoušení.

  NIOD - RE: Pigment - Sérum proti pigmentaci

  NIOD – RE: Pigment – Sérum proti pigmentaci

  Přípravek s peptidy na barevné změny, který je na trhu stále poněkud neznámý. Obsahuje nízkomolekulární a lipozomální peptidy, takže jejich průnik a stabilita je mnohem lepší. Sérum je určeno lidem s pigmentovými skvrnami, a to jak těm, kteří je chtějí zesvětlit, tak těm, kteří se s nimi již vypořádali, ale obávají se jejího opakování. Sérum je vodové a nezatěžuje pleť, ale vůně není každému po chuti (v tom je bohužel kouzlo peptidů).

  Basiclab - Esteticus - Hydratace a zpevnění - Oční sérum proti vráskám

  Basiclab – Esteticus – Hydratace a zpevnění – Oční sérum proti vráskám

  Tentokrát se seznamte s produktem na oči, který si oblíbilo mnoho zákazníků bojujících s prvními známkami stárnutí. Ty jsou bohužel nejrychleji viditelné na tenké a jemné pokožce právě pod očima. Obsahuje peptid Acetyl Hexapeptid-8 (nebo chcete-li Argirelin), což je zástupce z kategorie „botox like” přípravků. Sérum má gelovou konzistenci a jeho působení je zaměřeno především na hydrataci, vyhlazení a redukci mimických vrásek. Přídavek kofeinu zlepšuje mikrocirkulaci kolem očí, což jistě ocení ti, kteří mají sklony k otokům. Pokud vám váš oční krém nepřináší úplně „wow” efekt a rádi byste pod něj přidali bonus, toto sérum rozhodně stojí za pozornost.

  Niod - Copper Amino Isolate Serum 3 1:1 - Sérum proti vráskám s tripeptidem mědi

  Niod – Copper Amino Isolate Serum 3 1:1 – Sérum proti vráskám s tripeptidem mědi

  První je sérum NIOD s měďnatými peptidy, které na mě udělalo největší dojem z hlediska účinku. Kromě toho obsahuje další peptidy, které posilují účinek stimulace syntézy kolagenu (tripeptid-29, acetyltetrapeptid-2 a trifluoroacetyltripeptid-2), a také kyselinu hyaluronovou, která napomáhá hydrataci. Jedná se o třetí verzi tohoto séra – předchozí obsahovala 2 lahvičky, jejichž obsah se musel smíchat, aby se sérum aktivovalo. Současné sérum je o něco menší a obsahuje již aktivované měďnaté peptidy, které jsou připraveny k použití. Poměr složek je 1:1, odtud název výrobku 🙂

  Měděné peptidy se přirozeně vyskytují i v pokožce, kde podporují hojení, syntézu kolagenu a mají protizánětlivé účinky. Sérum NIOD se zaměřuje na známky stárnutí pleti, nerovnoměrný tón a strukturu pleti a viditelně rozšířené „póry”. Má intenzivní modrou barvu a typicky vodovou texturu, která osloví pleť se sklonem k mastnotě.

  Doufám, že se vám téma tajemných peptidů trochu přiblížilo a už vám není tak neznámé. Přesto si myslím, že stojí za to dát těmto složkám šanci a vyzkoušet je na vlastní kůži – třeba se z nich vyklube hit! Pokud se potýkáte s příznaky stárnutí, chtěli byste snížit výskyt „pórů” nebo je vaším problémem hyperpigmentace a z nějakého důvodu nechcete do své péče o pleť zařazovat retinoidy nebo kyseliny, pak jsou pro vás peptidy velmi zajímavou možností! A pokud potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu, napište nám na náš e-mail:: objednavky@cosibella.cz Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou!

  V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebookuinstagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments