Jak se starat o kudrnaté vlasy? Průvodce péče o vlnité a kudrnaté vlasy krok za krokem

Jak se starat o kudrnaté vlasy? Průvodce péče o vlnité a kudrnaté vlasy krok za krokem

Jste šťastnou majitelkou vlnitých vlasů? Pokud ano, určitě víte, jak mohou být vlny a kudrny problematické. Kudrnaté vlasy jsou krásné, ale správná péče je opravdovou výzvou. Často totiž řešíte nadměrné krepatění a lámání, suchost nebo zacuchávání vlasů. A co víc – styling kudrnatých vlasů může trvat hodiny, ale výsledný efekt ne vždy odpovídá vynaloženému úsilí.

Ale není třeba zoufat: přicházíme s pomocí. Změňte způsob vnímání svých kudrnatých vlasů, poznejte účinné strategie a přečtěte si naše rady, které vám pomůžou pochopit a zamilovat si své výjimečné vlnité vlasy. Tak co, jdeme na to? Dovolte vašim vlasům zazářit a zaujmout svou přirozenou strukturou!

Kudrnaté vlasy – charakteristika

Kudrnaté vlasy jsou záhadné, neobvykle pružné a neopakovatelné – mají však mnoho podob v závislosti na majiteli takových vlasů. Přirozeně zvlněné a plné objemu nebo se sklonem ke krepatění a nepoddajné? Poznejte tajemství vlnitých vlasů a přečtěte si, co je činí tak neobvyklými.

Proč se kudrnaté vlasy... kroutí?

Kudrnaté vlasy jsou jedinečné stejně jako otisky prstů – neexistují dva identické. Ale proč se tak vlní? Vše začíná od buněk v naší pokožce hlavy, které vytváří vlasy. Buňky produkují keratin – stavební bílkovinu našich vlasů takovým způsobem, že vytváří kudrny a vlny.

Geny, které dědíme od rodičů mají také vliv na to, jak moc budou naše vlasy zvlněné. Rozhodují o tvaru a velikosti našich vlasových folikul, které přímo ovlivňují vzhled našich vlasů. Nerozhodují však pouze geny. Na vzhled našich vlasů mají vliv také tyto faktory: zdravotní stav, počasí, klima nebo stravovací návyky.

Je také zajímavé, že v případě kudrnatých vlasů se může každý vlas kroutit jiným způsobem. Můžeme mít volné vlny, malé prstýnkové kudrny nebo něco mezi. A to všechno znamená, že úprava takových vlasů je opravdovou výzvou. Existuje mnoho metod – nezapomínejte ale, že to, co fungovalo vaší kamarádce nemusí přinést požadované výsledky vám. Přizpůsobte proto péči přesně pro potřeby vašich vlasů.

Kudrny a vlny – čím se liší? Jak rozpoznat typ kudrnatých vlasů?

Ve světě kudrnatých vlasů jsou kudrny a vlny dvě různé kategorie, i když na první pohled vypadají podobně. Jak kudrny, tak i vlny vytvářejí objem a přirozeně nás odlišují, ale jejich struktura a péče o ně je diametrálně odlišná.

Vlny jsou na škále kudrnatosti typem 2, charakterizují se jemným, volným zakroucením a připomínají tvar písmene „S“. Mají tendenci být hrubší a těžší než kudrny, což způsobuje, že vlasy rychle plihnou. V případě vln budete možná muset sáhnout po přípravcích, které dodají vlasům objem. Díky tomu si zachovají svůj tvar a nebudou klesat pod vlastní tíhou.

Kudrny neboli typ 3 jsou jasně tvarované, pružné spirály. V porovnání s vlnami jsou lehčí a jemnější, ale mají sklon k vysoušení a lámání. Péče o ně vyžaduje dostatečnou hydrataci a ochranu před poškozením.

Abyste pochopili, co přesně vaše vlasy potřebují, nejdříve určete jejich typ. Díky tomu budete moci vybrat vhodné přípravky a pečující techniky, které vám zajistí výjimečné a krásné vlasy a promění náročný styling v příjemnou a nenáročnou rutinu. Nejste si jisti typem vašich vlasů? Podívejte se na naši infografiku, kde jsme vše stručně shrnuli.

Emolienty

Suché vlasy, slabé vlny a další typické problémy kudrnatých vlasů

Péče o kudrnaté vlasy může být složitější než v případě jiných typů vlasů a to z důvodu specifických problémů, které se objevují spolu se zvlněnou strukturou vlasu. Pochopit, odkud tyto problémy pramení je klíčem k úspěšnému řešení.

Suchá pokožka hlavy a suché konečky vlasů jsou častým problémem vlnitých vlasů. Dochází k tomu z toho důvodu, že se přirozený maz vylučovaný vlasovou pokožkou obtížně dostává do konečků kudrnatých vlasů, což vede k vysoušení.

Pórovitá struktura vlasu je dalším původcem problému: vlny nejsou tak odolné vůči mechanickému poškození, což může vést k nadměrnému lámání a vzniku poškození. Z tohoto důvodu také hůře vážou vodu, což způsobuje ztrátu tvaru vln. Otevřená folikula vlasu je pak zdrojem nadměrného krepatění.

Každý z těchto problémů – suchost, lámavost, nevýrazný tvar vln nebo krepatění – má svůj původ v nedostatečné hydrataci. Nesprávně hydratované vlasy mohou problémy ještě zhoršovat a způsobovat, že namísto krásných vlnitých vlasů a ojedinělého účesu budeme mít na hlavě jen suchou slámu. :( Při výběru produktů do své pečující rutiny pamatujte na to, že správná hydratace není pouhým doplňkem, ale naprostým základem péče o kudrnaté vlasy.

Vědomá péče o kudrnaté vlasy krok za krokem

A teď to vyzkoušet v praxi! Pochopit specifika kudrnatých vlasů je důležité, ale nyní je třeba tyto znalosti převést do praxe. Pokud se tedy ptáte, jak pečovat o kudrnaté vlasy, přinášíme pár základních rad.

Jak mýt zvlněné vlasy?

Péče o vlnité a kudrnaté vlasy vždy začíná mytím, proto na důležitost tohoto kroku nezapomínejte. Přečtěte si pár základních pravidel pro mytí zvlněných vlasů:

 • Zvolte správný šampon. Kudrnaté vlasy mají hrubší strukturu, jsou přirozeně sušší a náchylné na poškození, proto je důležité používat šampony bez škodlivých látek jako jsou sulfáty (SLS, SLES), které mohou vysušovat. Nezapomeňte však vybrat šampon nejen pro váš typ vlasů, ale také pro pokožku hlavy.
 • Používejte správnou techniku mytí. Kudrnaté vlasy vyžadují jiný způsob mytí než vlasy rovné. Vyzkoušejte metodu, která důkladně odstraní nečistoty z pokožky hlavy, ale zároveň chrání vlasy a dodá jim potřebnou dávku hydratace. Můžete zkusit např. metodu kondicionér-šampon-kondicionér, kondicionér-šampon, Bowl method neboli metodu s použitím misky a nebo umýt vlasy samotným kondicionérem.
  Většina z těchto metod odstraní nečistoty z vlasů i pokožky hlavy a zároveň zvýrazní přirozený tvar vln a zabrání mechanickému poškození.
 • Nižší frekvence mytí. Časté mytí může vlasy vysušovat a oslabit tvar vln. Neznamená to však, že od teď si vlasy musíte mýt pouze jednou nebo dvakrát týdně. Pokud se vám vlasy rychle mastí, kožní maz vylučovaný pokožkou hlavy je může zatěžovat. Nevyplatí se proto čekat pár dní navíc. Frekvenci mytí proto přizpůsobte vašemu typu vlasů. Pro někoho ideální je mýt si vlasy denně, pro jiného pouze jednou týdně.
 • Přípravky oplachujte vlažnou/studenou vodou. Horká voda může pokožku hlavy a vlasy vysušovat, proto vlasy nakonec vždy opláchněte studenou (ne ledovou!) vodou. Díky tomu se kutikula vlasu uzavře, dodá vlasům lesk a podpoří se krevní oběh pokožky hlavy, což může stimulovat růst nových vlasů.

Jak hydratovat kudrnaté a vlnité vlasy?

Jak hydratovat kudrnaté a vlnité vlasy?
Hydratace zvlněných vlasů je absolutně klíčová pro zachování jejich zdravého vzhledu. Zároveň se vyhnete problémům se suchými, lámavými nebo matnými vlasy bez lesku. Přečtěte si pár rad, jak správně hydratovat vlnité a kudrnaté vlasy.

 • Používejte bezoplachové kondicionéry (leave-in). Jsou ideálním řešením pro vlnité vlasy. Můžete je používat po umytí, na mokré nebo vlhké vlasy. Jejich hlavním úkolem je udržet vlasy dostatečně hydratované během celého dne. Vybírejte z kondicionérů s obsahem přírodních olejů a humektantů, které udrží vlhkost uvnitř vlasu.
 • Vyzkoušejte vlasové olejování. Tato procedura je skvělým řešením, jak vlasy intenzivně hydratovat. Můžete používat nejrůznější oleje, např. kokosový, arganový, jojobový nebo olivový – vše závisí na typu a konkrétních potřebách vašich vlasů.
  Proces vlasového olejování je snadný: aplikujte olej na vlasy, nechte několik hodin nebo přes noc působit a následně umyjte vlasy běžným způsobem. Olejování bude přínosem zejména v případě, pokud máte poškozené kudrnaté vlasy, kterým spolu s komplexní péči, pravidelným mytím a správným stylingem pomůžete navrátit krásné a přesně tvarované vlny.
 • Pravidelně a intenzivně hydratujte. Každý týden nebo každé dva týdny aplikujte na vlasy hloubkově hydratační masku nebo kúru, abyste vlasům zajistili dostatečnou dávku hydratace. Kudrnaté vlasy často vyžadují tuky a proteiny, které pomáhají udržet vlhkost. Ideální je proto maska s obsahem těchto látek.

Jak sušit zvlněné vlasy?

Péče o vlnité vlasy je specifická – jsou totiž často náchylnější na poškození a způsob sušení je klíčový. Jak postupovat, abyste vlasům zajistili zdravý vzhled a krásné vlny? Užitečné tipy:
 • Vlasy netřete ručníkem. Po umytí jemně odstraňte z vlasů přebytečnou vodu – netřete je ručníkem ani netřepte hlavou. Mohlo by to totiž otevřít kutikulu vlasu, což by vedlo k poškození a krepatění. Místo toho vyzkoušejte tyto metody:
 • Plopping, metoda, která spočívá ve vysoušení vlasů v turbanu. Vlasy zabalte do ručníku z bavlněného materiálu nebo z mikrovlákna (nepoužívejte klasický froté ručník) a zatočte do turbanu. Nechte alespoň 30 minut (nejlépe však 2 hodiny) schnout. Poté ještě nechte volně proschnout. Tzv. plop pomáhá ve vlasech udržet vlhkost, definovat přirozený tvar vln a předcházet krepatění vlasů.
 • Používejte difuzér. Pro kudrnaté vlasy je nejlepším nástrojem difuzér, zvláště pokud nemáte čas na plopping nebo pokud vaše vlasy neschnou přirozeně do hezkých vln. Difuzér rovnoměrně rozprostírá teplo a pomáhá definovat tvar kudrnatých vlasů.
  Sušení vlasů pomocí difuzéru se vám může ze začátku zdát složité, ale nebojte, naučíte se ho rychle používat. Jak postupovat? Vlasy sušte v předklonu. Rozdělte si je na části a postupně je vkládejte do difuzéru. Následně přitiskněte difuzér k hlavě a fén nastavte na nejnižší výkon. Počkejte 20-40 sekund, vypněte a vyjměte vlasy z difuzéru. Pokračujte, dokud nebudou všechny vlasy suché.
 • Vyhýbejte se horkému prostředí. Kudrnaté vlasy nemají rády vysoké teploty – horký vzduch je může vysušit a oslabit. Vlasy fénujte na nejnižší stupeň, a pokud je potřebujete vysušit rychleji, použijte přípravek na ochranu před teplem.

Jak na vlnité vlasy a jejich styling?

Posledním, ale neméně důležitým krokem péče o zvlněné vlasy je jejich styling. Díky tomu účinně zkrotíte neposedné vlasy, dodáte jim objem a ochráníte je před vnějšími vlivy jako vlhkost nebo vítr. Představujeme několik tipů, které vám pomohou upravit kudrnaté vlasy.
 • Používejte speciální přípravky pro styling kudrnatých vlasů: krémy či gely na vlny nebo kudrny a pěny nebo séra, které definují tvar vln a zachovávají jejich pružnost.
 • Vlasy upravujte ve chvíli, kdy jsou mokré – díky tomu zafixujete přirozený tvar vln a zabráníte krepatění.
 • Vyzkoušejte scrunching, metodu promačkání vlasů směrem nahoru, která pomáhá definovat vlny a kudrny bez poškození struktury vlasu. Aplikujte stylingový přípravek na mokré vlasy, jemně promačkejte (jako kdybyste chtěli vlasy zavřít do dlaně) a opakujte, dokud nedosáhnete požadovaného tvaru vln.
 • Dalším způsobem je technika twist, která zvýrazňuje tvar vln. Rozdělte vlasy na části a každou z nich jemně namotejte kolem prstu.
 • Zkuste se vlasů příliš nedotýkat. Čím častěji si budete během vysoušení nebo v průběhu dne do vlasů sahat, tím více se budou krepatět a cuchat, což povede ke zhoršení tvaru vln.
Nezapomínejte, že každé vlasy jsou jiné a může chvíli trvat, než si najdete ten správný stylingový způsob.

Můžou se kudrnaté vlasy česat?

Ano, ale správným způsobem. Česání kudrnatých vlasů se velmi liší od česání těch rovných. Nesprávný způsob často vede k poškození a výsledkem jsou rozcuchané a krepaté vlasy. Kudrnaté vlasy se nejlépe rozčesávají mokré, kdy jsou méně náchylné k poškození.

Je to velmi snadné: na umyté vlasy naneste kondicionér (který minimalizuje tření) a jemně „rozčešte“ vlasy prsty. Nepoužívejte kartáče na vlasy. Pokud potřebujete vlasy důkladněji rozplést, zvolte hřeben s řídkými zuby nebo speciální hřebeny pro vlnité vlasy. Vlasy češte jemně – začněte u kořínků a postupně se přesouvejte směrem nahoru. Díky tomu zabráníte trhání a lámání vlasů.

Jaké produkty pro kudrnaté vlasy vybrat?

Jaké produkty pro kudrnaté vlasy vybrat?
Přípravky na kudrnaté vlasy – to jsou opravdu speciální produkty. Obsahují veškeré potřebné látky, které vlasy dostatečně hydratují a zafixují tvar vln po celý den. Proto pokud toužíte po krásném, upraveném účesu, pořiďte si takové přípravky i domů. Tyto produkty se vyplatí mít ve své kosmetické taštičce, pokud máte vlnité nebo kudrnaté vlasy:


Kondicionéry zachovávající rovnováhu PEH

PEH – to jsou proteiny, emolienty a humektanty. Rovnováha těchto složek je základ každé péče o vlasy. Ostatně i to už jste si přečetli v našem článku. :) Proteiny (např. keratin, hedvábí nebo rostlinné proteiny) posilují strukturu vlasu, emolienty (změkčující látky, např. oleje nebo másla) dodávají vlasům lesk a změkčují je a humektanty (zvlhčující látky, např. glycerin nebo aloe vera) přitahují molekuly vody z vnějšího prostředí. Pokud chcete zachovat rovnováhu těchto látek ve své péči o vlasy, doporučujeme pořídit si několik kondicionérů s různým obsahem a střídavě je aplikovat.

Bezoplachové kondicionéry

Tento přípravek můžete aplikovat do mokrých vlasů během stylingu nebo na suché vlasy a ponechat až do následného mytí vlasů. Díky bezoplachovým kondicionérům získají kudrnaté vlasy dodatečnou ochranu před ztrátou vlhkosti a vznikem mechanického poškození. Obsažené PEH složky zlepšují pružnost a elasticitu zvlněných vlasů.

Krémy pro fixaci vln a kudrn

Tento typ přípravků pomáhá „zkrotit“ přirozené zakroucení vlasů, díky čemuž lépe definuje tvar vln a zabraňuje krepatění vlasů. Tyto krémy jsou ideální zejména v případě, pokud máte zvlněné vlasy, které nedrží tvar. Krém aplikujte na mokré vlasy během stylingu, po bezoplachovém kondicionéru (pokud ho používáte) a před stylingovým gelem.

Stylingové gely pro kudrnaté a vlnité vlasy

Stylingové gely jsou nezbytné, pokud chcete zafixovat tvar vln po celý den. Aplikujte ho na mokré vlasy, promačkejte a nechte uschnout. Po tomto kroku se na vlasech často vytvoří „tvrdá krusta“ – nemusíte se ale bát. Pomáhá chránit vlasy před ztrátou vlhkosti během sušení. Jakmile budou vlasy suché, bez problému ji „rozbijete“ jemným promačkáním vlasů.

Masky na vlasy

Masky zajišťují vlasům intenzivní hydrataci a výživu. Používejte masku alespoň 1x týdně. Pokud si vlasy myjete každý den, používejte ji jednou za 2-3 umytí, abyste vlasům zajistili vše, co potřebují.

Vlasové oleje

Oleje působí jako silné emolienty, které uzavírají vlhkost ve struktuře vlasu. Můžete je přidat do krémů nebo kondicionérů, nebo je nanášet na suché vlasy – díky tomu zabráníte ztrátě vlhkosti. Oleje jsou výborné také na konečky vlasů, protože zabraňují jejich třepení.

Doufáme, že teď už víte, jak pečovat o vlnité vlasy. Jak vidíte, volba vhodných pečujících přípravků a stylingových technik je klíčová pro zachování krásných a zdravých vlasů. Díky pravidelné pečující rutině budou vaše kudrnaté vlasy zdravé, dokonale pružné a krásně lesklé!

Pokud stále potřebujete více informací, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz A v případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebooku, instagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.

Zobrazit další příspěvky z Červenec  2023
pixel