Kyseliny i v létě – poznejte nejlepší produkty s kyselinami pro celoroční použití


Tento text přečtete za 6 minut.

Kyseliny i v létě – poznejte nejlepší produkty s kyselinami pro celoroční použití

Kyseliny i v létě – poznejte nejlepší produkty s kyselinami pro celoroční použití małe

Kyseliny i v létě – poznejte nejlepší produkty s kyselinami pro celoroční použití


Konečně je tady vytoužené léto a spolu s ním i dlouho očekávané sluníčko, se kterým ale zároveň opět vyvstává kontroverzní otázka a jisté pochybnosti, zda je možné i nadále používat produkty s kyselinami. Nezapomínejte, že pravidelná exfoliace zajišťuje hezký vzhled pleti, pomáhá bojovat s akné, rozjasňuje a usnadňuje pronikání účinných látek z nanesených produktů do pokožky. Ani v létě proto nepřestávejte pleť exfoliovat!

Celoroční kosmetika s kyselinami – jaká konkrétně?

Slovo „kyselina“ v nás vyvolává mírný pocit nejistoty – je spojeno s něčím dráždivým a silným, proto se asi ptáte, jaké kyseliny lze v létě použít?

Jaké kyseliny jsou bezpečné i v létě?

 • kyselina mandlová – odstraňuje odumřelé kožní buňky, účinně zesvětluje pigmentové skvrny, které vznikly zvýšenou produkcí melaninu a jsou výsledkem kolísavé či zvýšené hladiny hormonů (nejčastěji estrogenů) nebo UV záření; čistí ucpané póry, čímž zabraňuje vzniku pupínků a nedokonalostí a pomáhá redukovat již vzniklé pupínky; a má silné antibakteriální účinky, čímž redukuje akné
 • kyselina azelaová – má keratolytické a silné antibakteriální účinky, je vhodná zejména pro aknózní pleť nebo pokožku s rosaceou; reguluje sekreci kožního mazu, sjednocuje tón pleti, redukuje zarudnutí a zesvětluje pigmentové skvrny
 • kyselina askorbová – neboli vitamín C; má antioxidační účinky, zesvětluje pigmentové skvrny, rozjasňuje a předchází vzniku pupínků a nedokonalostí
 • kyselina šikimová – alfa hydroxykyselina, která má protizánětlivé, antibakteriální a sebo-regulační účinky, působí proti akné a je tak jemná, že v nízkých koncentracích ji můžete používat také v ranní pečující rutině
 • kyselina salicylová – díky tomu, že má lipofilní vlastnosti (je rozpustná v tucích), je ideální zejména pro mastnou a aknózní pleť; sjednocuje tón pleti, zesvětluje pigmentové skvrny, má antibakteriální účinky a podle nejnovějších výzkumů zabraňuje také spálení způsobenému UVB zářením!
  Nezapomeňte, že ne každá kyselina má exfoliační účinky! Některé kyseliny mají hydratační nebo antioxidační účinky. Jsou to například:
 • kyselina tranexamová – inhibuje tyrozinázu (zabraňuje vzniku pigmentových skvrn), má antioxidační účinky, pomáhá redukovat pupínky a neutralizuje volné radikály, které urychlují proces stárnutí pleti
 • kyselina kojová – inhibuje tyrozinázu (zabraňuje vzniku pigmentových skvrn), reguluje práci mazových žláz a má antibakteriální účinky
 • kyselina ferulová – má silné antioxidační účinky, působí synergicky s kyselinou askorbovou a stabilizuje ji; sjednocuje tón pleti a rozjasňuje

Jak je možné, že kyseliny mohu používat i v létě?

Abychom tuto problematiku zvládli dobře vysvětlit, nejdříve Vám musíme představit dva pojmy: fototoxicita a fotoalergie (fotosenzibilizace), které jsou často mylně považovány za synonyma. Jediné, co je ale spojuje je UV záření, zjednodušeně slunce.

Fototoxicita

Fototoxicita je znakem některých chemických látek, které se používají jak v kosmetice, tak v lécích. Tyto sloučeniny zvyšují citlivost kožních buněk (vlivem uvolnění volných radikálů) na UV záření. Fototoxická reakce vyvolává příznaky podobné spálení sluncem jakými jsou zarudnutí (erytém), puchýře, přecitlivělost pokožky a někdy také bolest, což může vést ke vzniku trvalých pigmentových skvrn!

Fotosenzibilizace / fotoalergie

Fotosenzibilizace / fotoalergie se může zdát jako něco podobného, ​​ale fotoalergickou reakci rozvíjí alergenní látka a UV záření. Tato kombinace vyvolává v těle alergickou reakci. Z tohoto důvodu nelze vytvořit seznam složek způsobujících fotoalergii, protože se jedná o velmi individuální záležitost.

Nevíte, jak rozlišit příznaky alergie a podráždění? Přečtěte si náš článek s testem na kožní snášenlivost.

Cytryny

Znamená to, že při používání celoročních kyselin nemusím používat SPF krém?

Musíte! Používáním bezpečným kyselin v letním období nechráníte pokožku před slunečním zářením, které i nadále způsobuje vznik vrásek a pigmentových skvrn. Každý den tak chraňte svou pleť před UV zářením.

Zásady používání kyselin během letního období:

 • nezapomínejte na krém s vysokým stupněm SPF ochrany – i přesto, že používáte velmi jemné kyseliny. Každodenním používáním SPF krému chráníte svou pleť před fotostárnutím, spálením a vznikem pigmentových skvrn.
 • nepřehánějte to! Pokožka to v létě nemá lehké. Slunce, slaná voda… a do toho silné aktivní složky (v tom kyseliny) mohou způsobit vysušení a narušení hydrolipidové bariéry pokožky. Proto ve své každodenní rutině nezapomínejte na zklidňující a hydratační složky: ceramidy, mastné kyseliny, panthenol, aloe vera nebo pupečník asijský.
 • kyseliny nenanášejte na podrážděnou nebo opálenou pleť – pokožka je po opalování velmi citlivá, červená a pálí, proto dodatečná exfoliace není v tuto chvíli dobrá volba. Vsaďte na hydrataci a regeneraci a při používání kyselin se nadměrnému slunění raději vyhněte. :)
 • nepoužívejte další peelingové přípravky – během kyselinové kúry pokožka nepotřebuje další způsob exfoliace; naopak to způsobuje její přecitlivělost a paradoxně také zvýšenou tvorbu kožního mazu! Proto se během používání kyselin vyhněte sonickým kartáčkům nebo enzymatickým peelingům.

kwasy

NEJLEPŠÍ KYSELINOVÉ PRODUKTY NA LÉTO

Naše kosmetoložka Izabela je velkou fanynkou kyselin a o peelingu nebo kyselinových sérech by mohla vyprávět hodiny. Níže Vám představí její oblíbené produkty s kyselinami, které jsou vhodné také na léto.

Kyselinový peeling na léto


SkinTra - Destructor - Kyselinový peeling 24 % pro celoroční použití

SkinTra - Destructor - Kyselinový peeling 24 % pro celoroční použití

Za poslední dobu jsem si tento produkt velmi oblíbila a je to rozhodně nejlepší peeling, jaký jsem kdy používala. Má vodnato-gelovou konzistenci, takže není příliš tekutý. Obsahuje 20 % kyseliny mandlové, která je jedním ze spojenců mastné a smíšené pleti. Musím přiznat, že moje pleť nikdy nebyla tak hladká!

Koncentrace kyselin: kyselina mandlová 20 %, kyselina kojová 1 %, kyselina tranexamová 2 % a azeloglycin 2 %.
Výsledný efekt: viditelně vyhlazená, rozjasněná pleť. Může způsobit viditelné olupování pokožky.
Vhodný pro: aknózní, mastnou a smíšenou pleť a pleť s pigmentovými skvrnami.


Celoroční kyselinové tonikum


SkinTra - Brightoner - Kyselinové tonikum 9 % pro celoroční použití

SkinTra - Brightoner - Kyselinové tonikum 9 % pro celoroční použití

Jemnější forma Destructora, ale neznamená to, že je méně účinný! Zesvětluje pigmentové skvrny, zklidňuje zánětlivé projevy a vyhlazuje. Ideální pro ty, kdo své dobrodružství s kyselinami teprve začínají a chtějí se vyhnout viditelnému efektu olupování pokožky. Velkým plusem je balení s pipetou, které usnadňuje dávkování produktu.

Koncentrace kyselin: kyselina mandlová 5 %, kyselina kojová 1 %, kyselina tranexamová 2 %, arginin, azeloglycin 1 % a kyselina 3-O-ethyl-L-askorbová 2 %.
Výsledný efekt: zesvětlené pigmentové skvrny, vyhlazená a rozjasněná pleť.
Vhodný pro: mastnou a smíšenou pleť, pleť se sklonem ke vzniku nedokonalostí a pigmentových skvrn a pro osoby, kteří kyseliny do své pečující rutiny teprve zavádějí.


Aktivní korekční sérum


Natural Secrets - Glow Serum - Aktivní korekční sérum

Natural Secrets - Glow Serum - Aktivní korekční sérum

Skvělá volba pro problematickou pleť. Sérum je bohaté na aktivní složky, např. niacinamid a azeloglycin (kombinace kyseliny azelaové a glycinu), které regulují práci mazových žláz. Bylo dále obohaceno o sorbitol a kyselinu hyaluronovou, které zajišťují dostatečnou úroveň hydratace. Prim však hraje kyselina šikimová, která vyhlazuje a zklidňuje zánětlivé projevy. Produkt má lehkou, vodnato-gelovou konzistenci a rychle se vstřebává.

Výsledný efekt: má jemné exfoliační a protizánětlivé účinky a vyhlazuje.
Vhodný pro: mastnou, smíšenou a aknózní pleť se sklonem ke vzniku pupínků a s rozšířenými póry.


Exfoliační roztok


Paula's Choice - Skin Perfecting - 2% BHA Liquid Exfoliant - Exfoliační roztok s kyselinou salicylovou 2 %

Paula's Choice - Skin Perfecting - 2% BHA Liquid Exfoliant - Exfoliační roztok s kyselinou salicylovou 2 %

Tento bestseller určitě znáte. Má lehkou konzistenci a na pleti může zanechávat mastný pocit, který ale za chvíli zmizí. Přípravek má antibakteriální účinky a bojuje proti akné. Díky obsahu extraktu ze zeleného čaje má antioxidační účinky a reguluje práci mazových žláz. Produkt je bez parfemace a má lehkou vodnatou konzistenci.

Koncentrace kyselin: 2% kyselina salicylová.
Výsledný efekt: vyhlazuje a redukuje pupínky.
Vhodný pro: mastnou, smíšenou a aknózní pleť se sklonem ke vzniku pupínků


Kyselinový peeling


BasicLab - Acidumis - Redukující a stahující - Kyselinový peeling redukující nedokonalosti pleti

BasicLab - Acidumis - Redukující a stahující - Kyselinový peeling redukující nedokonalosti pleti

Vyhlazující peeling pro problematickou pleť. Obsahuje kyselinu šikimovou a mandlovou a jejich účinky ocení zejména problematická pleť, protože má antibakteriální vlastnosti a reguluje sekreci kožního mazu. Peeling jemně exfoliuje a intenzivně vyhlazuje a pravidelným používáním zesvětluje pigmentové skvrny a redukuje nedokonalosti. V poslední době jsem se do něj úplně zamilovala!

Koncentrace kyselin: kyselina šikimová 6 %, kyselina mandlová 5 %, kyselina laktobionová 3 %.
Výsledný efekt: jemně exfoliuje, vyhlazuje a má protizánětlivé účinky.
Vhodný pro: mastnou, smíšenou a aknózní pleť se sklonem ke vzniku pupínků a s rozšířenými póry.


Gelové tonikum s kyselinami


Lynia - Gelové tonikum s 5% kyselinou mandlovou a 4% glukonolaktonem

Lynia - Gelové tonikum s 5% kyselinou mandlovou a 4% glukonolaktonem

Kyselinové tonikum od jedné z mých oblíbených polských značek. Oceňuji zejména konzistenci – lehká, vodnato-gelová, takže tonikum není příliš tekuté a umožňuje precizní aplikaci. Používám ho na obličej i vybraná místa pokožky těla (např. na záda). Zanechává lehce lepivou vrstvu, která ale za chvíli zmizí. Doporučuji ho zejména osobám, které kyseliny do své pečující rutiny teprve zařazují; nebo pro suchou, smíšenou a našedlou pleť bez lesku.

Koncentrace kyselin: kyselina mandlová 5 %, glukonolakton 4 %.
Výsledný efekt: hydratuje, jemně exfoliuje a vyhlazuje.
Vhodný pro: suchou, smíšenou, mastnou, zralou a našedlou pleť bez lesku.


Věříme, že tento článek rozvířil Vaše pochybnosti spojené s používáním kyselin během léta. Pokud potřebujete pomoc při výběru kosmetiky nebo vytvoření Vaší pečující rutiny, obraťte se na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz Naše kosmetoložky Vám vyberou produkty na míru!

A v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem instagramu, facebooku nebo telefonním čísle +420 597 010 522.Zobrazit další příspěvky z Květen  2022
pixel