MASKNÉ - akné z roušky

MASKNE - akné z roušky

MASKNE - akné z roušky małe

MASKNÉ - AKNÉ Z ROUŠKY

Pandemie v mnoha ohledech změnila náš život. Bohužel, povinnost zakrývat si na veřejných místech ústa a nos má také vliv na naší pleť. Nošení roušky i po několik hodin může způsobit podráždění, odřeniny a infekce, které mohou mít za následek záněty - podél linie dolní čelisti, kolem nosu a úst. Tyto problémů byly pojmenovány MASKNÉ. Název pochází z kombinace dvou anglických slov ang. mask – rouška ang. acne – akné. Tyto stavy mohou také zhoršit stávající kožní onemocnění, např. růžovka (rosacea) nebo atopická dermatitida (AD).

PROČ NOŠENÍ ROUŠKY ZPŮSOBUJE AKNÉ?


TEPLO A VLHKOST

Jedná se o ideální prostředí pro růst bakterií a kvasinek. Omezená propustnost vzduchu skrz roušku, i když je nesmírně důležitá, podporuje množení bakterií a mikroorganismů. Vydechováním teplého a vlhkého vzduchu vytváříme ideální prostředí pro rozvoj podráždění a akné.

UMĚLÉ MATERIÁLY

Syntetické materiály nejsou vhodné pro naši pokožku. Bohužel je z nich vyrobená většina roušek. Problémem mohou být také látky používané pro odbarvovaní textilu - při dlouhodobém kontaktu s pokožkou mohou přispívat ke kontaktním alergiím.

TŘENÍ

Těsně přiléhající k pokožce po dobu několika hodin roušky, mohou způsobit podráždění a odřeniny, které zvyšuji riziko infekci pokožky.


DRUHY ROUŠEK A HYGIENA


JEDNORÁZOVÉ ROUŠKY

Pokud nosíme jednorázové roušky, víme, že název „jednorázový“ nepřišel odnikud. Správně bychom měli roušku vyměnit za novou po několika hodinách nošení. Jedná se o typ roušky vyrobené ze syntetického materiálu, což může přispívat ke vzniku zánětů.


OPAKOVANĚ POUŽITELNÉ MASKY

Jedná se o typ masky, kterou je třeba po každém použití vyprat na 60 stupňů Celsia, nejlépe v jemném pracím prostředku. Stojí za to takovou masku vyžehlit - pomůže to odstranit zbytky nečistot po vypraní. Pokud nemáte čas vyprat opakovaně použitelnou masku - použijte napařovač.

HYGIENA

Podle doporučení bychom si měli před každou aplikací masky umýt ruce teplou vodou a mýdlem nebo nastříkat dezinfekčním prostředkem. Během nošení by maska ​​měla dokonale sedět, abychom ji nemuseli upravovat. Každý dotek vystavuje naši pokožku riziku poškození a nečistotám. Navíc doporučuji (při řízení automobilu nebo při jídle) nastříkat masku zevnitř dezinfekčním prostředkem a počkat, dokud nevyschne.

DŮLEŽITÉ!

Nezapomeňte si pravidelně čistit zuby! Naše ústa také obsahují mnoho bakterií. Během dne používejte ústní vodu nebo žvýkačku. :)


PÉČE O PLEŤ
JAK SE STARAT O PLEŤ POD ROUŠKOU?


ODLIČOVÁNÍ

Základ večerní péče. Bez důkladného odstranění make-upu, nečistot a přebytečného mazu nebude pokožka dobře absorbovat pečující produkty. Nedostatečné čištění může také přispívat ke vzniku černých teček a zánětů. Nejlepší je zvolit dvoufázové čištění: první fází je mytí olejem nebo micelární vodou a poté jemným mycím gelem, který odstraní zbytky čisticího oleje a nečistoty. Tímto způsobem můžeme použít jemné čisticí látky a důkladně čistit pokožku bez poškození její hydrolipidové vrstvy. Níže jsem vybrala své oblíbené produkty na odličování.

ČIŠTĚNÍ

Jeho účelem je smýti zbytků produktů péče, nečistot a kožního mazu, který v teplých a vlhkých podmínkách podporuje jeho přebytek. Výběr čisticího produktu závisí na typu pleti, měli bychom se vyhýbat silným aniontovým povrchově aktivním látkám, např. Sodium Lauryl Sulfate.

Pravděpodobně znáte nepříjemný pocit pálení a napjatosti po umytí čistícího přípravku. Jedná se o chvíli, kdy zbavíme pokožku hydrolipidové vrstvý a přirozeného hydratačního faktoru (NMF). Když pokožka vysílá takový signál každý den, znamená to, že byla narušená její přirozená ochranná bariéra. V kombinaci s nepříznivými podmínkami pod rouškou hrozí, že dojde ke zhoršení celkového stavu pleti.

TONIZACE

Obnovuje fyziologické pH pokožky. Pro tuto fázi můžete použít tonikum nebo hydrolát, které by měly mít mírně kyselé pH v rozmezí 3,5 až 5,0. Stojí za to zjistit, zda složení tonika neobsahuje alkohol - při pravidelném používání může vysušovat a způsobovat podráždění. Níže najdete pár mých návrhů.

NORMALIZAČNÍ SÉRUM

Reguluje práci mazových žláz, při pravidelném používání snižuje tvorbu kožního mazu a má protizánětlivý účinek. Doporučuji jej používat jednou denně nebo jednou za dva dny :)

HYDRATAČNÍ KRÉM

Měl by mít lehkou konzistenci, rychle se vstřebávat a zanechávat pokožku hydratovanou, bez mastného filmu. Vyhýbejte se hustým vyživujícím krémům, které můžou přispívat k nadměrné tvorbě kožního mazu. Krém aplikujte alespoň 15 minut před nasazením roušky, aby výrobek měl čas se úplně vstřebat, aniž by zanechal na pokožce film. Vhodné budou také tzv. městské krémy:
Sluneční filtry jsou důležitou součástí každodenní péče o pleť. I přes to, že nosíme roušky, jedná se stále NEZBYTNOST. Filtry chrání před ultrafialovým zářením, zabraňují zbarvení a zpomalují výskyt známek stárnutí.

EXFOLIACE

Frekvence používaní peelignů je individuální, závisí na typu produktu a stavu pokožky. V podzimním a zimním období můžete používat kyselinové peelingy, na jaře a v letě enzymatické peelingy.

MAKE-UP

Nejlépe jemný, ale víme, že ten ne vždy zakryje to, co je potřeba. Je důležité, aby se make-up nosit pouze v případě potřeby, tj. pokud večer nechodíme ven, odstraňme make-up po návratu domů. Pokud máte radí minerální make-upy, je to rozhodně výhoda pro pleť s akné. Vzhledem k tomu, že minerální make-upy obsahují přísady, které mají antibakteriální účinky, jsou lehké a neucpávají mazové žlázy (póry).

V případě pochybností kontaktujte naše kosmetoložky, pomůžou Vám s sestavením individuálního plánu péče přizpůsobeného Vaší pokožce. Kontaktujte nás na info@cosibella.cz. Můžete nám také napsat prostřednictvím facebooku nebo instagramu (cosibella_cz) :)

Dajana Kruk
Kosmetolog
Zobrazit další příspěvky z Květen  2021
pixel