Rovnováha PEH v kostce

Rovnováha PEH v kostce

Rovnováha PEH v kostce małe

CO JE PEH?

Zkratka PEH pochází z prvních písmen tří skupin účinných látek. První z nich jsou bílkoviny (proteiny), což jsou složky, které vyplňují prázdná místa ve vlasu. Druhým jsou změkčovadla (emolienty), tj. všechny mastné látky, které vytvářejí okluzi na povrchu vlasů, a třetí jsou zvlhčovače (humektanty), hydratační přísady. Jedná se o 3 pilíře péče o vlasy, kterými byste se měli řídit, pokud chcete zlepšit jejich stav a dosáhnout nejlepších výsledků.

ROVNOVÁHA PEH

Co je PEH v péči o vlasy? Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o stejný poměr tří druhů přísad v péči. Nicméně tomu tak není. Rovnováha každého člověka se může lišit a závisí na mnoha faktorech, včetně pórovitosti vlasů, aktuálních potřeb a tom, co mají rády. Stejné jako u pokožky těla, tak i každý vlas je jiný a pouze testování Vám pomůže určit Vaší rovnováhu PEH.

KDY SE KOSMETICKÝ PRODUKT STÁVÁ P/E/H

Vše závisí na složkách obsažených v produktech. Stává se také, že například daný kondicionér může mít stejné množství proteinů jako změkčovadel – v tomto případě se označuje jako kondicionér PE. Existuje mnoho kombinací a je možné, že najdete také produkt PEH, tj. kosmetiku, která spojuje všechny tří skupiny. Připravili jsme pro Vás tabulku s INCI přísadami a jejich rozdělením na bílkoviny, změkčovadla a zvlhčovadla, což (doufáme) usnadní hledání jednotlivých skupin přísad v produktech.


tabla


CO SE STANE, KDYŽ BUDE NARUŠENÁ ROVNOVÁHA PEH?

Vše záleží na tom, která složka dominuje. Vlasy s narušenou rovnováhou PEH se nejčastěji krepatí a lámou, jsou matné, suché, statické nebo naopak - zatížené, mastné a budí dojem, že jsou neumyté. Níže jsme připravili rozpis složek a popsali typické problémy, které mohou naznačovat přebytek nebo nedostatečné množství dané složky.


bÍlkoviny


Bílkoviny jsou přirozenými stavebními kameny vlasů. Ty, které poskytuje kosmetika, vyplňují jejich nedostatek a poškození. Jak si asik domyslíte, bílkoviny potřebují zejména poškozené, odbarvené vlasy, ale také vlasy s vysokou pórovitostí, jako jsou kudrnaté vlasy. Díky bílkovinám mohou vlasy s nízkou pórovitostí získat větší objem.

Nedostatek bílkovin: vlasy elektrizují, jsou matné, bez objemu, omezené vlnění kudrnatých vlasů

Přebytek bílkovin: neohebné vlasy bez lesku

Příklady: keratin, elastin, aminokyseliny, hydrolyzované proteiny

Anwen - Hroznové víno a keratin - Maska na vlasy se střední pórovitostí

Anwen - Proteinová orchidej - Kondicionér na vlasy s vysokou pórovitostí


zmĚkČovadla


Změkčovadla jsou látky, které vytvářejí ochranný film na povrchu vlasů a zabraňují nadměrné ztrátě vlhkosti, takže zajišťují, aby hydratace dodávaná do vlasů příliš rychle neunikla. Změkčovadla jsou řešením problému krepatění a elektrizujících účinků ve vlasech, proto jsou u nich obzvláště oblíbené vlasy s vysokou a střední pórovitostí. Vlasy s nízkou pórovitostí si musí dávat pozor, protože změkčovadla je mohou snadno zatížit.

Nedostatek změkčovadel: velektrizující, kudrnaté vlasy bez lesku

Přebytek změkčovadel: mastné, těžké, bez objemu

Příklady: oleje, máslo, mastné alkoholy, silikony, vosky, parafín

Herbs&Hydro - Hemp&Mango Conditioner - Tuhý kondicionér - konopí a mango


zvlhČovadla


Zvlhčovadla jsou skupinou látek s hydratačními vlastnostmi. Všechny typy vlasů potřebují hydrataci, ale jejich míra se velmi liší v závislosti na pórovitosti a počasí. Nejčastěji je mohou používat lidé s vlasy s nízkou pórovitostí a všichni s vyšší pórovitostí by si měli dát pozor. Pokud je venku vlhko, měly by se vlasy se sklonem ke krepatění zvlhčovadlům vyhýbat.

Nedostatek zvlhčovadel: suché vlasy

Přebytečné zvlhčovače: kudrnaté, suché, bez lesku

Příklady: glycerin, med, propolis, aloe, kyselina hyaluronová, močovina

Vianek - Hydratační kondicionér na vlasy (HE)

Mawawo - Maska na vlasy s nízkou pórovitostí (HE)

Anwen - Hydratační šeřík - Kondicionér na vlasy s různou pórovitostí


JAK DOSÁHNOUT ROVNOVÁHY PEH?

Prvním krokem, a vlastně polovinou úspěchu, je znát pórovitost vlasů. Pokud to ještě nevíte, pomůže Vám náš předchozí příspěvek o pórovitosti vlasů. Stanovení pórovitosti je někdy obtížné a vyžaduje dlouhou dobu, ale pouhé vědomí, že vlasy jsou více nebo méně pórovité Vám pomůže při výběru správné péče.

Druhým důležitým bodem je výběr složek z daných skupin PEH. Pokud již víte, že Vaše vlasy potřebují změkčovadla, obvykle nestačí použít první lepší, zejména v případě olejů - ne každý olej bude fungovat pro všechny typy vlasů. Podobně jako u proteinů mají vlasy s nízkou a střední pórovitostí rády aminokyseliny, keratin a hydrolyzované proteiny, zatímco vlasy s vysokou pórovitostí mají rádi kolagen, elastin a nehydrolyzované proteiny.

Jakmile budete mít tyto znalosti, je na řadě testování, zkoušení a pozorování. To je jediný způsob, jak poznat a dosáhnout své vlastní rovnováhy PEH, protože se u každého mírně liší.

Zobrazit další příspěvky z Červenec  2021
pixel