Korejská péče o pleť

6 0 8 min
Korejská péče o pleť
Péče o pleť
6 0 8 min

Obsah

  Tajemství krásy zkoumaly korejské ženy už od starověku. Usilovaly o perfektní vzhled „bezchybné pleti“, která se postupem času stala prvkem filozofie a kultury. V průběhu let se v Koreji objevilo mnoho nových inovativních přípravků bohatých na exotické výtažky, které pomáhají dosáhnout krásné a zdravé pleti.

  Většina z nás se o korejské péči o pleť a kosmetice dozvěděla relativně nedávno. Jejich popularita u nás vzrostla hlavně díky Charlotte Cho, která spočítala a vyzdvihla nejdůležitější korejskou kosmetiku vytvořila schéma známé jako „10 korejských kroků ke krásné pleti“, jež popsala ve své knize „Tajemství krásy Korejek“.

  Schéma korejské péče se ale nemusí skládat pouze z korejských produktů. Proto jsme ke každému kroku připojili návrhy jak korejských, tak evropských přírodních výrobků pro ty z Vás, kteří preferují „lokální“ kosmetiku.


  Odličování se skládá ze dvou částí:

  Odličování očí
  Než začnete čistit pokožku obličeje, nejdříve si odličte oči a ústa přípravkem k tomu určeným, např. micelární vodou. Upozorňujeme, že potíráním oblasti očí můžete přijít o několik řas!

  Nejlepším způsobem je po dobu minimálně 20 sekund položit na víčka vatový tampon namočený v odličovači, který rozpustí barevnou kosmetiku, a poté jemnými pohyby odstranit zbytky make-upu.

  Odličování pokožky produktem na bázi oleje
  Výrobky na bázi oleje dokonale odstraňují make-up, nečistoty, kožní maz a voděodolné opalovací krémy. Nevyžadují použití vatových tamponů, čímž se vyhýbáme tření a tahání pokožky. Takové odličování je účinné a šetrné zároveň. Doporučujeme ho všem typům pleti, obzvlášť osobám s citlivou pokožkou. Pokud máte problematickou pleť, zvolte produkty s emulgátorem, který vám umožní přípravek z pokožky úplně odstranit.

  ❀ V tomto kroku stojí za to se na nějakou dobu zdržet a jemně masírovat pokožku po dobu až 3-4 minut.

  Balzámy:

  Oleje:


  Odličování, jak název napovídá, rozpouští a odstraňuje make-up. Poté je čas na čištění, jehož cílem je odstranit z pokožky zbytky make-upu, odličovače a ostatní nečistoty. Tyto dvě fáze zajišťují důkladné a účinné čištění.

  ❀ Mnoho asijských specialistů na péči o pleť upozorňuje na to, že nestačí 1-2krát opláchnout obličej vodou, abychom se důkladně zbavili nečistot – měli bychom to udělat aspoň několikrát.


  Exfoliační produkty odstraňují odumřelé kožní buňky, vyhlazují nerovnou pokožku, rozjasňují a stimulují ji k rychlejší obnově. Čistí mazové žlázy, díky čemuž mohou účinné látky lépe působit na pokožku. V Koreji se klade důraz na jemnou ale častou exfoliaci pokožky, proto zde dominují peelingy gommage a kyseliny se obvykle vyskytují v nízkých koncentracích.


  Tonikum umožňuje umyté pokožce rychleji obnovit správné pH, připravuje ji na lepší přijetí dalších produktů péče o pleť a může být prvním krokem k lepší hydrataci pokožky. Korejské tonikum bude v této roli fungovat skvěle, protože má obvykle hydratační a zklidňující účinky. Je však třeba vzít v úvahu, že stále více a více čisticích přípravků má neutrální nebo nižší pH, v tom případě použití tonika nebude nutné.


  Esence v kosmetické hierarchii stojí na hranici mezi intenzivním tonikem a velmi lehkým sérem. Patří také do skupiny hydratačních přípravků, má tekutou konzistenci a bohaté složení. Korejské esence nejčastěji obsahují hydratační látky (humektanty), antioxidanty a také látky, které zesvětlují pokožku a dodávají jí přirozenou záři. Korejské ženy věnují zvláštní pozornost správné hydrataci, rozsvětlení a záři pokožky, čemu se běžně říká efekt 촉촉 (chok-chok).


  Jedná se o vysoce koncentrovanou kosmetiku obsahující velké množství účinných látek přizpůsobených specifickým potřebám pokožky. Dle potřeby a preferenci si můžeme mimo jiné vybrat sérum s hydratačním, rozjasňujícím, nebo normalizujícím účinkem.

  Pokud séra obsahují emolienty/změkčovadla (například oleje), lze je použít samostatně. Pod krém nebo olej vždy aplikujeme séra, která mají gelovou nebo vodnou formu.

  Sucha pleť:

  Smíšená, problematicka pleť:


  Jaký je rozdíl mezi klasickou a platýnkovou maskou? Proč se platýnkové masky staly hitem na Východě? Korejky již dávno zjistily, že platýnková maska ​​funguje efektivněji, protože neschne a stále navlhčená pokožka absorbuje účinné látky mnohem lépe než v případě běžné masky. Maska navíc umožňuje chvíli relaxace s knížkou a hrnkem čaje… nebo právě naopak – s maskou můžete žehlit, prát, uklízet nebo skákat a zároveň pečovat o svou pokožku.

  Masku aplikujte po dobu doporučenou výrobcem, ne déle – schnoucí látka může pokožku vysušit.


  V Koreji je důležitá prevence. První vrásky se nejčastěji objevují právě v okolí očí – pokožka pod očima je totiž mnohem tenčí než u zbytku obličeje, takže obvykle stárne nejrychleji, a proto vyžaduje zvláštní péči.

  Oční krém by měl být aplikován bodově prsteníčky (které mají nejmenší tlakovou sílu), směrem z vnějšku dovnitř (pod očima) a naopak na nadočnicovém oblouku.

  Hydratační krém je „uzavřením” všech hydratačních kroků. Díky obsahů emolientů/změkčovadel, jako jsou oleje, vytváří na pokožce okluzivní vrstvu, která zadržuje vodu dodávanou pokožce v předchozích krocích a zamezuje příliš rychlému odpařování vody z pokožky.

  Krém jemně vklepejte, vyhýbejte se tření a tahání pokožky. Jemnost je jedním ze pilířů korejské péče. Pokud je krém ve sklenici s víčkem a ne v dávkovací trubce, je nejlepší jej aplikovat špachtlí, čím se sníží růst bakterií a mikrobů.

  ❀ Korea má po většinu roku vysokou vlhkost a v zimě mnoho lidí používá ve svých domovech zvlhčovače vzduchu, což má také vliv na lepší hydrataci pokožky. V České republice není tak vlhký vzduch, ale můžete takové zařízení zvážit, zejména v chladnějších obdobích.

  Smíšená a mastná pleť:

  Suchá pleť:

  Pokud by si většina Korejek a Korejců mohla vzít na pouštní ostrov jen 3 kosmetické přípravky, pravděpodobně by to byl: čisticí, hydratační a fotoprotektivní přípravek. Korejci kromě své lásky ke zdravé pokožce s rovnoměrnou barvou velmi dobře vědí, že hlavní příčinou fotostárnutí je ultrafialové záření, proto věnují zvláštní pozornost ochraně před sluncem. Na pracovištích mají na stolech krémy s UV filtrem, které jsou kdykoli připraveny k použití. Na ulicích se schovávají pod slunečníky chránící před UV zářením. Možná i proto je korejský trh plný lehkých a pohodlných produktů s UV faktorem, které dobře fungují i ​​pod make-upem.

  Opravdu je třeba dodržovat všech 10 kroků?
  Rozhodně ne. Existuje spousta korejských žen, které také používají mnohem minimalističtější péči. Ne vždy můžeme věnovat tolik času kosmetickým rituálům, a co je ještě důležitější, ne každá pokožka bude spokojena s takovém množstvím kosmetických přípravků.

  Výhodou těchto kroků je, že si každý může najít něco pro sebe. Pokud máte suchou nebo dehydratovanou pokožku, stojí za to zavést esenci a sérum. V péči o problematickou pleť může dvoustupňové čištění a pravidelná exfoliace přinést viditelné zlepšení. Stres ve škole nebo v práci? Aplikujte jednou týdně platýnkovou masku -​ pro krásnou pleť a chvilku relaxace. 🙂MASÁŽ

  Není to sice zahrnuto v 10 krocích, ale rozhodla jsem se o tom napsat, protože masáž pro mnoho korejských žen je obzvlášť důležitým a neoddělitelným prvkem jejich péče. Proč stojí za to vzít si z nich příklad? Často se díváme na svoji pokožku a všímáme si, jak ztrácí svou pevnost a na jejím povrchu se tvoří záhyby. Vrásky jsou však jen špičkou ledovce známého jako stárnutí. S věkem dochází ke změnám také v našich svalech, kostech a tkáních, takže v péči proti stárnutí je důležité působit na pokožku na mnoha úrovních. Systematická masáž, i 3–5 minut denně, může viditelně zlepšit vzhled obličeje a kvalitu jeho svalů.

  Pokud vás zajímá téma korejské péče o pleť, podívejte se na naše korejské bestsellery!

  Líbil se vám tento článek?

  6
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments