Jak by měla vypadat pečující rutina na podzim? Zavedení retinolu a kyselin


Tento text přečtete za 8 minut.

JJak by měla vypadat pečující rutina na podzim?
Zavedení retinolu a kyselin

Jak by měla vypadat pečující rutina na podzim?
Zavedení retinolu a kyselin

Venku už je čím dál chladněji a sluneční paprsky nejsou tak ostré jako v letních měsících. Měli bychom se proto zamyslet nad současnou pečující rutinou. Pozorujete na své pleti nějaké změny? Máte pocit, že pokožka potřebuje „dát do pořádku“ po horkém létě nebo jí prostě chcete dopřát dávku osvěžení?

Máme pro Vás několik návrhů. :) Podzim je ideální doba na zavedení RETINOLU! Ukážeme Vám, jak to udělat správně. Jestliže jste se rozhodli pro jinou účinnou složku, například AHA či BHA kyseliny, i pro Vás bude tento článek.

Účinné látky, které začínáme používat na podzim, jsou citlivé na UV záření. Kromě zavedení nových produktů do podzimní pečující rutiny, nezapomínejte na používání SPF krému po celý rok!

Retinol, co to vlastně je?

Retinol je chemická sloučenina, derivát vitamínu A, stejně jako jiné retinoidy. Jedná se o lipofilní sloučeniny, což znamená, že jsou dobře rozpustné v tucích, a proto snadno pronikají do zrohovatělé vrstvy pokožky. Následně „cestují“ mezibuněčným cementem a mají také schopnost procházet vlasovými folikulami. Většina retinoidů proniká pokožkou, ale některé z nich se dostávají i do hlubších vrstev kůže: do škáry a dokonce i do podkoží! Cílem retinoidů je „živá“ vrstva pokožky, tedy taková, ve které dochází k přeměně kožních buněk. Nechceme Vás ale nudit, proto charakteristiku retinolu a retinoidů na tomto zakončíme. O rozdílech mezi retinolem a retinalem se dozvíte za chvíli, čtěte proto dále!

Retinol anebo retinal – co si vybrat?⁠

Retinol se stejně jako retinal či jiné retinoidy musí přeměnit na kyselinu retinovou, aby byl účinný. V praxi to vypadá tak, že retinol (retinoid) proniká kožní bariérou, naváže na sebe bílkovinu a tento komplex se poté přemění na kyselinu retinovou. Teprve po této přeměně má schopnost zafungovat! V případě retinolu to vypadá takto:

RETINOL -> RETINAL -> KYSELINA RETINOVÁ.

Nelze však jednoznačně odpovědět na otázku, která z těchto složek je lepší. Více na toto téma si můžete přečíst v našem starším článku! !

SkinTra - Liquid Happiness - Sérum s 0,3% retinalem na pleť i pod oči

SkinTra - Liquid Happiness - Sérum s 0,3% retinalem na pleť i pod oči

Tento přípravek obsahuje retinal v koncentraci 0,3 % a má olejovou konzistenci. Jedná se o silný produkt, který se nedoporučuje začátečníkům. Přesto jsme se ale rozhodli Vám ho ukázat, protože jsou mezi námi i pokročilí, kteří by zde rádi našli i něco pro sebe. :)
Kromě retinalu najdeme ve složení přípravku také skvalan a olej ze semen vodního melounu, které usnadňují vstřebávání přípravku a nezanechávají mastný film.
Sérum vyrovnává povrch pokožky, vyhlazuje vrásky, zlepšuje elasticitu a pružnost pleti, redukuje viditelné pigmentové skvrny a urychluje přirozený proces olupování pokožky. Je vhodné zejména pro zralou pleť, ale díky jeho multifunkčním účinkům si ho oblíbí každý typ pleti!


Jaká pozitiva přináší retinol a jaké jsou zásady jeho používání?


Výhody používání retinolu:

 • podporuje buněčné dělení v bazální vrstvě pokožky
 • stimuluje fibroblasty k produkci kolagenu a elastinu, čímž snižuje aktivitu enzymů, které ničí kolagen a elastin
 • reguluje proces exfoliace
 • reguluje práci mazových žláz
 • při pravidelném používání působí proti stárnutí, redukuje vrásky a tmavé skvrny po akné a vyhlazuje strukturu pleti
 • pomáhá bojovat proti akné
 • zpevňuje

Zásady používání retinolu:

 • NEPŘEHÁNĚJTE TO! Retinol zavádějte do Vaší pečující rutiny pomalu a opatrně. Nejdůležitější je PROCES RETINIZACE, tedy zvykání pleti na používání retinoidů a postupné budování tolerance. Většinou to trvá 6-12 týdnů. Na začátku můžete retinol používat 2x týdně na suchou pleť, cca půl hodiny po umytí obličeje. Nanášejte malé množství přípravku, ze začátku ve velikosti zrnka hrášku. Jakmile po 2 týdenním používání nezaznamenáte podráždění pleti, začněte přípravek používat 3x týdně.
 • V případě citlivé pleti vyzkoušejte jiné metody nanášení –⁠ 1. způsob: přípravek s retinoidy můžete kombinovat s jiným produktem (nejlépe takovým, na který jste zvyklí, např. klasický hydratační krém). 2. způsob: nejdříve aplikujte jiný produkt, např. hydratační / vyživující krém a teprve poté přípravek s retinolem. Případně můžete vyzkoušet metodu rychlého kontaktu – přípravek nechte 20 minut působit, opláchněte a aplikujte regenerační produkt.
 • Nezapomínejte na REGENERACI POKOŽKY! Podle našeho názoru by v sadě s retinolem měly být automaticky přípravky s regeneračním / vyživujícím účinkem nebo přípravky s obsahem CICA. Je to must have při ošetření některou ze složek ze skupiny retinoidů! Ve dnech, kdy tuto aktivní složku nepoužíváte, pečujte o svou kožní bariéru a aplikujte regenerační složky jako: ceramidy, mastné kyseliny a skvalan anebo hydratační složky jako trehalózu.
 • VŽDYCKY používejte ochranné produkty s vysokým stupněm UV ochrany! Retinol zvyšuje citlivost Vaší pokožky na UVA a UVB záření. Jestliže chcete bojovat proti pigmentovým skvrnám či podráždění, je třeba zavést SPF krém do Vaší pečující rutiny.
 • Během používání retinolu se vyhýbejte chemickým a mechanickým peelingům. Pleť je jemná a nepotřebuje další formu exfoliace. Naopak potřebuje čas na regeneraci.


Liqpharm - LIQ CR Serum Night 0,3% Retinol Silk - Noční sérum s 0,3% retinolem

Liqpharm - LIQ CR Serum Night 0,3% Retinol Silk - Noční sérum s 0,3% retinolem

Toto sérum obsahuje 0,3 % retinolu a je ideální pro začátečníky. Má konzistenci lehké emulze (není to typický olej). V případě, že nemáte rádi přípravky na bázi skvalanu, případně máte problematickou pleť, bude Vám vyhovovat. Kromě hlavní hvězdy, kterou je retinol, najdeme ve složení také hyaluronát sodný a vitamín E, které minimalizují dráždivé účinky hlavní složky.


Jakou koncentraci retinolu si vybrat?

 • Začínejte od nízkých koncentrací. Neznamená to, že nejsou dostatečně účinné, právě naopak! Díky tomu poznáte všechny pozitivní vlastnosti retinolu bez nepříjemného podráždění.
 • V případě, že jste retinol nikdy nepoužívali anebo máte velmi citlivou pleť, začněte od koncentrace 0,1 %. Máte-li s retinolem zkušenosti anebo máte odolnou pleť, můžete vybírat z retinolu v koncentraci od 0,25 % do 0,3 %.
 • Něco jiného je retinal. Na začátku zvolte nejnižší koncentraci a po vytvoření tolerance postupně přecházejte na vyšší. Procento retinolu se nerovná procentu retinalu! Jedná se o jiné chemické sloučeniny a i přesto, že je Vaše pokožka zvyklá na retinol ve vyšší koncentraci, pokud začínáte s retinalem, vybírejte z nejnižších koncentrací.

Čím odstranit odumřelé kožní buňky?

Kromě retinolu jsou v kosmetice dostupné složky, které exfoliují odumřelé kožní buňky, zesvětlují pigmentové skvrny, vyhlazují a sjednocují tón pleti. Jsou to AHA a BHA kyseliny! Mohou být ve formě chemického peelingu, séra či krému. Jestliže retinol není z jakýchkoliv důvodů pro Vás to pravé ořechové, vyzkoušejte kyseliny!

Používání kyselin:

 • zesvětluje vzniklé pigmentové skvrny a sjednocuje tón pleti
 • pomáhá v boji proti akné, nedokonalostem a černým tečkám
 • podporuje produkci kolagenu, kyseliny hyaluronové, elastinu a zlepšuje celkový stav pleti
 • jemně exfoliuje, díky čemuž čistí; připravuje pleť na pronikání účinných látek z později nanesených produktů
 • pomáhá vyhlazovat drobné vrásky a zlepšuje elasticitu pleti

Jaké kyseliny si vybrat?

Záleží to na tom, čeho chcete dosáhnout. Jsou Vaším největším problémem pupínky, nedokonalosti, akné a černé tečky? Vyberte si BHA kyselinu (kyselina salicylová). Pokud Vás trápí na dotek drsná, zanesená pleť, chcete se zbavit drobných nedokonalostí, vrásek nebo pigmentových skvrn, zvolte AHA kyseliny. V případě, že máte citlivou pleť, bojíte se vysušené pleti na podzim a zároveň byste rádi pleť vyživili a zlepšili její elasticitu, používejte PHA kyseliny jako např. glukonolakton nebo kyselinu laktobionovou. Takové produkty budou pečovat o hydrolipidový plášť Vaší pokožky a zároveň zajistí účinnost aktivních látek.

The Ordinary - Salicylic Acid 2% Solution - Sérum s kyselinou salicylovou

The Ordinary - Salicylic Acid 2% Solution - Sérum s kyselinou salicylovou

Máte pupínky, černé tečky a zanícené akné a máte pocit, že je Vaše pokožka zatížená používáním řadou produktů? Vyzkoušejte sérum s kyselinou salicylovou! Je to jediná kyselina, která je schopna pronikat hluboko do ucpaných pórů, čistit je a regulovat sekreci kožního mazu.
Navíc má lehkou gelovou konzistenci, nezanechává nepříjemný pocit stažené pleti a nezpůsobuje podráždění.Jak používat kyseliny?

 • Jestliže do pečující rutiny zavádíte jakoukoliv aktivní složku, dělejte to postupně. Nezavádějte najednou kyseliny, retinol a vitamín C, protože jediné, čeho dosáhnete, bude vysušená a podrážděná pleť. Vždycky začínejte s jedním produktem.
 • Používejte jak vyživující, tak hydratační složky, např. bambucké máslo, které vytváří okluzivní vrstvu, kyselinu hyaluronovou, která váže vodu v pokožce nebo ceramidy, které obnovují. Posilujte svou hydrolipidovou bariéru a zjemněte účinky kyselin.
 • Nezapomínejte na SPF krém! Aktivní složky ve Vaší pečující rutině mohou být citlivé na UV záření, a proto musíte používat SPF ochranu celoročně. Díky tomu zabráníte vzniku pigmentových skvrn.
 • Přípravky s kyselinami nanášejte večer
 • Vždy se řiďte doporučeným způsobem aplikace a dodržujte výrobcem stanovenou četnost používání. Pokud nevíte, kde tyto informace hledat, mohou Vám pomoci naše produktové popisky!


Bielenda Professional - Supremelab - Microbiome Pro Care - S.O.S Moisturizing & Soothing Face Mask - Záchranná zklidňující a hydratační maska

Bielenda Professional - Supremelab - Microbiome Pro Care - S.O.S Moisturizing & Soothing Face Mask - Záchranná zklidňující a hydratační maska

během ošetření kyselinami nebo retinolem! Krémová maska, která úžasně zklidňuje, hydratuje a změkčuje. Používejte ji 1x-2x týdně na noc místo nočního krému zejména v období, kdy je Vaše pokožka dehydratovaná. V případě, že je Vaše pokožka zatížená aktivními složkami, masku používejte podle potřeby.Pokud stále potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu s retinolem nebo kyselinami, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou!

A v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem Facebooku i Instagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.Zobrazit další příspěvky z Říjen  2022
pixel