Čištění mastné pleti. Jak o ni správně pečovat?

0 0 5 min
Čištění mastné pleti. Jak o ni správně pečovat?
Péče o pleť
0 0 5 min

Obsah

  Mastná pleť se vyznačuje nadměrnou aktivitou mazových žláz. Přebytečná sekrece kožního mazu není jen kosmetickou vadou pleti – nesprávná péče může vést k ucpávání pórů, akné a dalším nedokonalostem pleti.

  Mastná pleť se vyznačuje nadměrnou aktivitou mazových žláz. Přebytečná sekrece kožního mazu není jen kosmetickou vadou pleti – nesprávná péče může vést k ucpávání pórů, akné a dalším nedokonalostem pleti.

  V péči o mastnou pleť je nejdůležitější normalizovat práci mazových žláz a předejít tak tvorbě nedokonalostí. Při nesprávné péči mohou tyto změny zajít ještě dále a mastná pleť se pak mění na aknózní: póry jsou více viditelné a objevuje se bakteriální akné.

  Zabránění produkci mazových žláz však nemůže být příliš drastické a rozhodně by nemělo být chápáno jako nadměrné vysušování pleti.

  Čištění mastné pleti je klíčovým krokem ve Vaší každodenní péči, protože pomáhá redukovat mastnotu, stahuje rozšířené póry a udržuje Vaši pleť zdravou a prozářenou.

  Jak pečovat o mastnou pleť – jaké složky jsou vhodné?

  Při nákupu kosmetiky se zaměřte na složky, které pomohou snížit sekreci kožního mazu. Jedná se zejména o tyto složky:

  Co na mastnou pleť nepoužívat?

  Fáze čištění mastné pleti

  Jak důkladně vyčistit mastnou pleť a zabránit jejímu nadměrnému maštění? Máme pro Vás několik tipů, ale ne všechny je nutné dělat každý den. Rozhodujte se podle aktuálních potřeb Vaší pleti. 🙂

  Důkladné mytí

  Mastná pleť vyžaduje čištění dvakrát denně – ráno a večer. Pokud používáte make-up nebo SPF krém (doufáme, že ano!), pleť nejdříve odličte olejem, odličovacím balzámem nebo mlékem – prostě jakýmkoli přípravkem s lehkou konzistencí.

  Pokud preferujete micelární vodu, i to bude dobrá volba pro 1. fázi čištění pleti.

  Jako 2. krok zvolte jemný čisticí gel nebo pěnu, které nevysušují a s obsahem složek vhodných pro mastnou pleť. Nepoužívejte klasická mýdla! V případě aktivního akné nedoporučujeme ani čisticí kartáčky, ostré houbičky nebo přípravky s částečkami – mohou pokožku ještě více dráždit.

  Po umytí obličej jemně osušte čistým ručníkem určeným pouze na obličej a vyhněte se tření, které zbytečně aktivuje mazové žlázy. Můžete používat také papírové utěrky.

  Tonizace pleti

  Tonikum je dalším důležitým krokem v čištění mastné pleti. Vyberte si tonikum bez alkoholu, které pomáhá uzavřít póry a odstraňuje zbytky odličovacích přípravků. Pleť přetřete několikrát, dokud tampon nebude úplně čistý. Tonikum můžete nanášet také prsty – jemně vklepejte do pokožky bez zbytečného tření. Tonizace není nutným krokem, ale pro mastnou pleť je ideální, protože reguluje přirozené pH pokožky a normalizuje práci mazových žláz.

  Exfoliace

  Pravidelné používání peelingových přípravků je nezbytným krokem při čištění mastné pleti.

  Vybírejte z peelingů, které odstraňují odumřelé kožní buňky a čistí ucpané póry, čímž pomáhají předcházet vzniku akné. Volte šetrné, chemické nebo enzymatické peelingy, které nezpůsobují podráždění. Používejte je 1x nebo 2x týdně podle doporučení výrobce.

  Také kyselinové peelingy jsou vhodnou volbou. Zvolte správnou koncentraci a pamatujte, že je lepší používat častěji ty mírnější než ty s velmi vysokou koncentrací – ty totiž stimulují mastnou pleť k ještě větší produkci mazu. Můžete je použít ve formě přípravku na čištění pleti, tonika, čisticí masky nebo séra.

  Pokud máte ve své každodenní péči zařazené retinoidy, nepoužívejte už další formy exfoliace: enzymatické peelingy nebo kyseliny. Nadměrná exfoliace zvyšuje produkci kožního mazu a místo zlepšení stavu Vaší pleti jí škodíte.

  Čisticí masky

  Masky jsou skvělým způsobem, jak hloubkově vyčistit mastnou pleť. Vybírejte produkty, které obsahují složky jako jíl, aktivní uhlí, kyselina salicylová nebo extrakt z čajovníku (tea tree). Masky mohou být plátýnkové, ve formě krému nebo jílu v kombinaci s hydrolátem, tonikem nebo vodou. Masky absorbují vrstvu mazu a odstraňují nečistoty z pórů. Vyplatí se je používat pravidelně, v souladu s doporučeními výrobce.

  Hydratace

  Jednou z největších chyb v péči o mastnou pleť je nedostatečná hydratace. Mastná pleť je paradoxně často dehydratovaná. S hydratací byste měli začít již během fáze čištění pleti. Vybírejte přípravky s obsahem složek, které chrání hydrolipidovou bariéru. Pro další krok je vhodné zvolit lehký gel nebo krém, který zajistí pleti potřebnou dávku hydratace bez zbytečného zatížení.

  Péče o mastnou pleť je proces, který vyžaduje pravidelnost a trpělivost. Naslouchejte potřebám Vaší pleti a pravidelně používejte přípravky, které zlepší její stav a z dlouhodobého hlediska přinesou viditelné výsledky a úžasné efekty. Pokud potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz. Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou!

  V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebookuinstagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.

  Líbil se vám tento článek?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments