Nejlepší produkty s retinolem – TOP 10


Tento text přečtete za 8 minut.

Nejlepší produkty s retinolem – TOP 10
Nejlepší produkty s retinolem – TOP 10

Retinol – co to je?

Retinol patří do skupiny organických chemických sloučenin – řadí se mezi retinoidy. Jedná se o deriváty vitamínu A, tedy vitamínu rozpustného v tucích. Retinol je v kosmetice velmi ceněná, do té doby nejlépe prozkoumaná látka. Je oblíbený zejména pro své anti-aging účinky a navíc stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu, redukuje pigmentové skvrny, reguluje sekreci kožního mazu a zlepšuje elasticitu pleti. Díky svým multifunkčním účinkům je vhodný pro všechny typy pleti. Je ale důležité dodržovat hlavní zásady při jeho zařazení do vaší pečující rutiny. Pokud vás téma retinolu a obecně retinoidů zajímá, přečtěte si tento článek, který obsahuje veškeré cenné informace – sepsala ho pro vás naše kosmetoložka Agata.

Jaké nejlepší produkty s retinoidy najdete v tomto článku?


Retinol – jak začít?

Především od SPF krému! Nezavádějte retinol do vaší pečující rutiny, pokud nemáte v plánu přes den používat ochranný krém s vysokým stupněm SPF ochrany. Chrání pokožku před vznikem podráždění a pigmentových skvrn. Ujistěte se také, že je na retinol vhodná doba – nejlepším obdobím pro zavedení retinolu je podzim/zima, kdy sluneční paprsky nejsou tak ostré jako v létě. Vyřaďte veškerou kosmetiku s obsahem aktivních látek, tzn. niacinamid, AHA a BHA kyseliny a vitamín C. A nezapomeňte – důležitá je především regenerace!

Jak retinol používat?

Představujeme vám hlavní zásady bezpečného používání retinolu, které doporučujeme dodržovat.
  • Osušená pokožka! Po umytí obličeje se ujistěte, že pleť není vlhká. Před nanesením přípravku s obsahem retinolu počkejte alespoň 5-10 minut.
  • Retinol reaguje velmi citlivě na sluneční světlo, proto jej používejte zásadně na noc.
  • Množství naneseného retinolu v jednom kroku by nemělo být větší než zrnko hrášku. Takové množství stačí k tomu, aby retinol působil efektivně a zároveň nezpůsoboval podráždění.
  • Nízká koncentrace. Začínejte od přípravků s nižší koncentrací – 0,2 % - 0,5 %.
  • Pozorujte stav vaší pokožky! Pokud zaznamenáte jakékoli podráždění, zarudnutí nebo nadměrně se olupující suchá místa – produkt přestaňte na pár dní používat a zaměřte se na regeneraci.
  • Pokud je vaše pokožka suchá a cítíte, že potřebujete silnější dávku hydratace a výživy, po aplikaci přípravku s obsahem retinolu počkejte 30-40 minut a poté naneste hydratační nebo regenerační krém.

Retinol – v jakém věku?

Produkty s touto účinnou látkou doporučujeme začít používat ještě před vznikem prvních vrásek! Ideální věk je kolem 25-30 let. Protože má ale retinol úžasné účinky proti akné a pigmentovým skvrnám, které se objevují zejména u mladších ročníků, nemusíte se řídit věkem. Řiďte se spíše potřebami vaší pleti. Pokud máte pocit, že by vám retinol mohl pomoci, neváhejte a vyzkoušejte ho!

S čím je možné retinol kombinovat?


Retinol + SPF

To jsou nejlepší přátelé! Pamatujte, že pokud budete na noc aplikovat retinol, ráno musíte nanést SPF krém a přes den ho pak reaplikovat.

Retinol + hydratační a zklidňující složky

Retinol má bohužel dráždivý potenciál – pokožka je přecitlivělá, reaktivní a suchá. Proto do péče doporučujeme zařadit také např. kyselinu hyaluronovou, skvalan, extrakt z pupečníku asijského nebo trehalózu.

Retinol + ceramidy

Úžasná kombinace, která udrží vaši pokožku v té nejlepší kondici! Retinol urychluje obnovu kožních buněk a uvolňuje spojení mezi buňkami v rohové vrstvě pokožky, čímž způsobuje olupování. Ceramidy jsou naopak buněčným pojivem, jsou přirozenou součástí mezibuněčného prostoru, opětovně ho doplňují a chrání před nadměrným vysoušením.

Retinol + peptidy

Toto spojení intenzivně vyživí vaši pokožku! Peptidy hydratují, vyplňují jemné linky a vrásky, změkčují a napínají.

Retinol + niacinamid

Kombinace pro pokročilé. Pokud vaše pokožka toleruje retinol bez známek podráždění, do ranní pečující rutiny můžete zavést niacinamid. Tyto složky se krásně doplňují a niacinamid redukuje nežádoucí účinky používání retinolu.

S čím retinol zásadně nekombinovat?


Retinol + AHA / BHA kyseliny

Obě tyto složky mají vysoký dráždivý potenciál. Pokud je tedy budete používat současně, pro pokožku to může být příliš. Teprve až si pokožka navykne na retinol a nebude reagovat podrážděním ani vysušením, můžete pomalu zařazovat jemné kyseliny.

Retinol + benzoyl peroxid

Benzoyl peroxid se často objevuje v přípravcích proti akné. Kombinace těchto dvou složek způsobuje silné podráždění a to přece není efekt, kterého byste chtěli dosáhnout. :)

Retinol + vitamín C

Retinol neutralizuje účinky vitamínu C, proto kombinování těchto složek nemá smysl. Až si pokožka vybuduje toleranci na retinol, můžete do ranní pečující rutiny zařadit vitamín C a čerpat tak z jeho antioxidačních vlastností.


Nejlepší séra s obsahem retinolu

Pokud jsme vás o účincích retinolu přesvědčili a chcete ho do své pečující rutiny zařadit, představujeme vám TOP 10 produktů, ze kterých si určitě vyberete! Jedná se o produkty s obsahem retinolu ve skvalanu, ve formě krémů nebo pleťových emulzí. Uvedené pořadí je čistě náhodné, všechny produkty stojí za pozornost! :)

BasicLab - Esteticus - Obnova a stimulace - Sérum v emulzi s 0,3 % čistého retinolu, 3 % vitamínu C a koenzymem Q10

BasicLab - Esteticus - Obnova a stimulace - Sérum v emulzi s 0,3 % čistého retinolu, 3 % vitamínu C a koenzymem Q10

Sérum s nižší koncentrací retinolu. Obsahuje 0,3 % retinolu a díky tomu je ideálním kandidátem na začátek dobrodružství s touto účinnou látkou! Byl dále obohacen o vitamín C a E a koenzym Q10, které mají antioxidační vlastnosti a chrání před škodlivými účinky vnějších vlivů. Vitamín C je v přípravku zastoupen ve formě Ascorbyl Tetraizopalmitate – nejvíce stabilní forma vitamínu C, která dobře spolupracuje s retinolem a není jím neutralizována. Za pozornost stojí také obsažený skvalan a ceramidy, které pečují o hydrolipidovou bariéru a minimalizují riziko vzniku podráždění. Sérum je velmi lehké a rychle se vstřebává – buďte proto opatrní! Svádí to nanášet zbytečně velké množství. :)

Hlavní složky: retinol, skvalan, ceramidy
Pro koho: všechny typy pleti
Konzistence: lehká emulze

Pharmaceris - T pureRETINOL 0.3 - Krém s retinolem proti akné

Pharmaceris - T pureRETINOL 0.3 - Krém s retinolem proti akné

Pokud preferujete formu krému, máme pro vás tip! :) Produkt od značky Pharmaceris obsahuje 0,3 % retinolu, a je proto vhodný také k prvnímu seznámení s touto složkou. Retinol byl zapouzdřen v kapslích s ceramidy a díky tomu minimalizuje riziko podráždění. Důležitou složkou je také skvalan, který předchází vzniku podráždění a pečuje o ochrannou bariéru pokožky. Krém umožňuje postupně a neagresivně zařadit retinol do vaší pečující rutiny.

Hlavní složky:retinol, skvalan, ceramidy
Pro koho: všechny typy pleti
Konzistence: krémová, lehká

SVR - Ampoule A - Liftingové sérum v ampulce s retinolem

SVR - Ampoule A - Liftingové sérum v ampulce s retinolem

Sérum obsahuje 0,3 % retinolu, v tom 0,1 % čistého retinolu a 0,2 % retinolu zapouzdřeného v liposomech, který zajišťuje postupné uvolňování v hlubších vrstvách pokožky a tím minimalizuje riziko podráždění. Přípravek byl obohacen o skvalan, který posiluje hydrolipidovou bariéru a zabraňuje vysoušení a olej z hroznových jader, který vyživuje.

Hlavní složky:retinol, olej z hroznových jader, skvalan
Pro koho: všechny typy pleti, včetně citlivé
Konzistence: mléčná emulze

Bandi - Medical Expert - Anti Aging - Concentrated Anti-Wrinkle Ampoule - Koncentrované sérum proti vráskám

Bandi - Medical Expert - Anti Aging - Concentrated Anti-Wrinkle Ampoule - Koncentrované sérum proti vráskám

Jemný produkt s obsahem retinolu v koncentraci 0,4 %. Má intenzivní účinky proti stárnutí, zlepšuje elasticitu pleti a redukuje pigmentové skvrny. Byl obohacen o vitamín C ve stabilní formě Ascorbyl Tetraisopalmitate. Tato kombinace účinně bojuje proti pigmentovým skvrnám. V séru obsažený vitamín E a makadamový olej navíc hydratují, napínají a zlepšují elasticitu pleti.

Hlavní složky: retinol, vitamín C, vitamín E
Pro koho: všechny typy pleti
Konzistence: olejovitá

Liqpharm - LIQ CR Serum Night 0,3% Retinol Silk - Noční sérum s 0,3% retinolem

Liqpharm - LIQ CR Serum Night 0,3% Retinol Silk - Noční sérum s 0,3% retinolem

Retinol je v tomto produktu zastoupen v koncentraci 0,3 %. Vzhledem k nízké koncentraci je sérum vhodné pro začátečníky. Stále ale buďte opatrní! Přípravek byl obohacen o kyselinu laktobionovou, která vyhlazuje, zklidňuje zánětlivé projevy a má antioxidační účinky. Sérum je lehké, rychle se vstřebává a je ideální zejména pro mastnou, smíšenou a aknózní pleť.

Hlavní složky: retinol, kyselina laktobionová
Pro koho: všechny typy pleti
Konzistence: lehká emulze

The Ordinary - Retinol 1% in Squalane - Retinol v koncentraci 1 % ve skvalanu

The Ordinary - Retinol 1% in Squalane - Retinol v koncentraci 1 % ve skvalanu

Značku The Ordinary asi nikomu představovat nemusíme! Je dobře známo, že v nabídce má hned několik bestsellerů. Mezi nimi i tuto aktivní složku v různé koncentraci a s různou konzistencí – díky tomu máte z čeho vybírat! Tady se zaměříme na retinol v koncentraci 1 % ve skvalanu. Skvalan pečuje o hydrolipidovou bariéru a usnadňuje pronikání účinných látek do pokožky. Přípravek byl dále obohacen o extrakt z rajčete, který intenzivně zklidňuje a snižuje riziko vzniku podráždění.

Hlavní složky: retinol, skvalan
Pro koho: všechny typy pleti
Konzistence: mírně olejovitá, ale dobře se vstřebává


Cosrx - The Retinol 0.5 Oil - Olejové sérum s retinolem

Cosrx - The Retinol 0.5 Oil - Olejové sérum s retinolem

Produkt s obsahem 0,5% retinolu, který má intenzivní účinky proti stárnutí pleti, vyhlazuje a rozjasňuje. Kromě retinolu obsahuje také skvalan a sójový olej, proto má sérum mírně olejovitou konzistenci. Pokud máte suchou nebo zralou pleť, tento produkt bude pro vás ideálním řešením!

Hlavní složky: retinol, skvalan, sójový olej
Pro koho: suchá pleť, zralá pleť
Konzistence: olejovitá


Retinol a bakuchiol

Pro podpoření účinků retinolu a zároveň zmírnění dráždivého potenciálu se retinol používá společně s bakuchiolem – „rostlinným retinolem“.

Good Molecules - Gentle Retinol Cream - Zklidňující krém s retinolem pro citlivou a unavenou pleť

Good Molecules - Gentle Retinol Cream - Zklidňující krém s retinolem pro citlivou a unavenou pleť

Retinol je v tomto přípravku zastoupen v 0,1% koncentraci a bakuchiol v 0,3%. Díky tomu může retinol intenzivně působit a zároveň nezpůsobuje podráždění. Přípravek je lehký a je vhodný také pro citlivou pleť. Obsahuje rostlinné extrakty, které zklidňují. Krém si oblíbí zejména ti, kterým nejsou séra nebo olejovité konzistence příjemné.

Hlavní složky: retinol, bakuchiol
Pro koho: všechny typy pleti, včetně citlivé
Konzistence: krémová, lehká

Paula's Choice - Clinical - 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment - Krém proti vráskám s retinolem a bakuchiolem

Paula's Choice - Clinical - 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment - Krém proti vráskám s retinolem a bakuchiolem

Jemný balzám s obsahem 0,3 % retinolu a až 2 % bakuchiolu. Intenzivně působí v boji proti stárnutí, zlepšuje elasticitu pleti a redukuje pigmentové skvrny. Spojení těchto dvou složek zajišťuje, že přípravek má intenzivní účinky a zároveň nezpůsobuje podráždění jako samotný retinol. Dalším plusem jsou obsažené peptidy, které hydratují, napínají a zlepšují elasticitu pleti a ceramidy, které posilují ochrannou bariéru pokožky.

Hlavní složky: retinol, bakuchiol, peptidy, ceramidy
Pro koho: všechny typy pleti
Konzistence: krémová, lehká


Retinol, nebo jiný retinoid?

Přemýšlíte, jestli začít používat retinol, nebo snad jiný derivát vitaminu A? Dobrou složkou je také retinal – je dokonce 11x silnější než retinol! Musíte s ním opatrně, ale výsledný efekt bude stát za to! :)

SkinTra - Liquid Happiness - Sérum s 0,3% retinalem na pleť i pod oči

SkinTra - Liquid Happiness - Sérum s 0,3% retinalem na pleť i pod oči

Retinal neboli retinaldehyd je jednoznačně silnější formou vitaminu A než retinol a je třeba tuto složku zařazovat velmi opatrně. Přípravek byl obohacen o skvalan, který posiluje hydrolipidovou bariéru a olej ze semen vodního melounu, který jako lehký, nekomedogenní olej vyživuje a minimalizuje riziko vzniku podráždění. Sérum má lehkou, olejovitou konzistenci, nezanechává mastný film; vyhlazuje, změkčuje a vyživuje. Přípravek můžete používat také pod oči!


Věříme, že vás účinky retinolu zaujaly a že jej do své pečující rutiny zařadíte na stálo. Snad se vám také podařilo najít ten správný produkt pro vás! :) Pokud ne a potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz Naše kosmetoložky vám s výběrem produktu na míru pomohou!

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebooku, instagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.


Zobrazit další příspěvky z Leden  2023
pixel