Čištění mastné pleti. Jak o ni správně pečovat?


Tento text přečtete za 5 minut.

Čistenie mastnej pleti

Čistenie mastnej pleti małe

Mastná pleť se vyznačuje nadměrnou aktivitou mazových žláz. Přebytečná sekrece kožního mazu není jen kosmetickou vadou pleti – nesprávná péče může vést k ucpávání pórů, akné a dalším nedokonalostem pleti.

Mastná pleť se vyznačuje nadměrnou aktivitou mazových žláz. Přebytečná sekrece kožního mazu není jen kosmetickou vadou pleti – nesprávná péče může vést k ucpávání pórů, akné a dalším nedokonalostem pleti.

V péči o mastnou pleť je nejdůležitější normalizovat práci mazových žláz a předejít tak tvorbě nedokonalostí. Při nesprávné péči mohou tyto změny zajít ještě dále a mastná pleť se pak mění na aknózní: póry jsou více viditelné a objevuje se bakteriální akné.

Zabránění produkci mazových žláz však nemůže být příliš drastické a rozhodně by nemělo být chápáno jako nadměrné vysušování pleti.

Čištění mastné pleti je klíčovým krokem ve Vaší každodenní péči, protože pomáhá redukovat mastnotu, stahuje rozšířené póry a udržuje Vaši pleť zdravou a prozářenou.

Jak pečovat o mastnou pleť – jaké složky jsou vhodné?

Při nákupu kosmetiky se zaměřte na složky, které pomohou snížit sekreci kožního mazu. Jedná se zejména o tyto složky:
 • niacinamid (vitamín B3): reguluje sekreci kožního mazu, snižuje viditelnost pórů, zklidňuje zánětlivé projevy, vyhlazuje a sjednocuje tón pleti. Niaciamid je oblíbený v korejské kosmetice.
 • pupečník asijský (Centella asiatica): má silné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, a je proto ideální složkou pro smíšenou, mastnou a problematickou pleť. Účinně bojuje proti akné a pomáhá regenerovat a hydratovat pleť po kosmetických ošetřeních.
 • retinol/retinal: nejúčinnější a nejlépe prozkoumaná omlazující látka. Účinně vyhlazuje vrásky, zpevňuje a zesvětluje pigmentové skvrny. Pomáhá také redukovat tvorbu mazu a projevy akné.
 • jíly (zelený, bílý, červený, růžový): mají čisticí a matující vlastnosti. Absorbují přebytečný kožní maz, a proto jsou často přidávány do složení masek a čisticích přípravků na obličej.
 • AHA kyseliny: např. kyselina mandlová, kyselina mléčná, kyselina šikimová, kyselina glykolová a kyselina vinná. Pravidelná exfoliace je v péči o mastnou pleť nezbytným krokem. Kromě peelingových vlastností navíc působí proti vráskám, mají antibakteriální účinky a rozjasňují.
 • kyselina salicylová:má silné protizánětlivé, antibakteriální a keratolytické vlastnosti, díky kterým čistí ucpané póry, odstraňuje odumřelé kožní buňky a redukuje akné. Kyselina salicylová je častou složkou v přípravcích pro mastnou pleť.
 • tea tree olej:přírodní antibakteriální složka s protizánětlivými vlastnostmi, která pomáhá udržovat rovnováhu kožní mikroflóry. Používá se jako součást kosmetických přípravků, ale samotný olej lze aplikovat i lokálně.
 • zinek: snižuje tvorbu kožního mazu, urychluje hojení zánětů. Přípravky s obsahem zinku mají antibakteriální vlastnosti, zabraňují vzniku pupínků a nedokonalostí a i urychlují proces hojení.
 • vitamín C: silný antioxidant, který zesvětluje pigmentové skvrny, stimuluje tvorbu kolagenu a zlepšuje celkový vzhled pleti. Je ideální také pro mastnou pleť, protože reguluje sekreci kožního mazu.

Co na mastnou pleť nepoužívat?

 • produkty s obsahem alkoholu: konkrétně Alcohol denat (pozor! existují i ​​žádoucí alkoholy, např. mastné alkoholy, které mají hydratační účinky). Tento druh alkoholu vysušuje – mastná pleť má poté potřebu se bránit a zvyšuje produkci mazových žláz.
 • mýdla se silným vysušujícím účinkem: jejich používání může vést k vysušení pokožky a v důsledku toho k nadměrné tvorbě kožního mazu. Lepší variantou jsou jemné mycí gely nebo pěny speciálně pro mastnou pleť.
 • mechanické peelingy: příliš silná exfoliace zejména během čištění může vést k podráždění a zvýšené produkci kožního mazu (přirozená obrana pokožky). Používání mechanických peelingů může také zanést bakterie na povrch kůže a tím zvyšovat výskyt zánětlivých projevů.
 • některé druhy olejů: např. kokosový olej, olej z pšeničných klíčků, z meruňkových jader a palmový olej. Každá pleť je jiná a mohou ji zanášet různé druhy složek. Tyto oleje však mají největší komedogenní účinky – a s mastnou pletí se nemají rády.
 • nadměrné čištění: pravidelné čištění je pro mastnou pleť klíčové, ale příliš časté mytí obličeje, zejména přípravky se silnými čisticími vlastnostmi, vede ke zbytečné stimulaci mazových žláz. Obličej čistěte 2x denně: ráno a večer.
 • dotýkání se tváře během dne: je lepší se tohoto zlozvyku zbavit, protože přispívá k přenosu nečistot a bakterií na pokožce, což může vést k ucpávání pórů a vzniku akné. Obličeje se dotýkejte pouze čistýma rukama nebo ubrousky či vatovými tampony. Nadměrný lesk lze minimalizovat pomocí matujících papírků.

Fáze čištění mastné pleti

Jak důkladně vyčistit mastnou pleť a zabránit jejímu nadměrnému maštění? Máme pro Vás několik tipů, ale ne všechny je nutné dělat každý den. Rozhodujte se podle aktuálních potřeb Vaší pleti. :)

Důkladné mytí

Mastná pleť vyžaduje čištění dvakrát denně – ráno a večer. Pokud používáte make-up nebo SPF krém (doufáme, že ano!), pleť nejdříve odličte olejem, odličovacím balzámem nebo mlékem – prostě jakýmkoli přípravkem s lehkou konzistencí.

Pokud preferujete micelární vodu, i to bude dobrá volba pro 1. fázi čištění pleti.

Jako 2. krok zvolte jemný čisticí gel nebo pěnu, které nevysušují a s obsahem složek vhodných pro mastnou pleť. Nepoužívejte klasická mýdla! V případě aktivního akné nedoporučujeme ani čisticí kartáčky, ostré houbičky nebo přípravky s částečkami – mohou pokožku ještě více dráždit.

Po umytí obličej jemně osušte čistým ručníkem určeným pouze na obličej a vyhněte se tření, které zbytečně aktivuje mazové žlázy. Můžete používat také papírové utěrky.

Tonizace pleti

Tonikum je dalším důležitým krokem v čištění mastné pleti. Vyberte si tonikum bez alkoholu, které pomáhá uzavřít póry a odstraňuje zbytky odličovacích přípravků. Pleť přetřete několikrát, dokud tampon nebude úplně čistý. Tonikum můžete nanášet také prsty – jemně vklepejte do pokožky bez zbytečného tření. Tonizace není nutným krokem, ale pro mastnou pleť je ideální, protože reguluje přirozené pH pokožky a normalizuje práci mazových žláz.

Exfoliace

Pravidelné používání peelingových přípravků je nezbytným krokem při čištění mastné pleti.

Vybírejte z peelingů, které odstraňují odumřelé kožní buňky a čistí ucpané póry, čímž pomáhají předcházet vzniku akné. Volte šetrné, chemické nebo enzymatické peelingy, které nezpůsobují podráždění. Používejte je 1x nebo 2x týdně podle doporučení výrobce.

Také kyselinové peelingy jsou vhodnou volbou. Zvolte správnou koncentraci a pamatujte, že je lepší používat častěji ty mírnější než ty s velmi vysokou koncentrací – ty totiž stimulují mastnou pleť k ještě větší produkci mazu. Můžete je použít ve formě přípravku na čištění pleti, tonika, čisticí masky nebo séra.

Pokud máte ve své každodenní péči zařazené retinoidy, nepoužívejte už další formy exfoliace: enzymatické peelingy nebo kyseliny. Nadměrná exfoliace zvyšuje produkci kožního mazu a místo zlepšení stavu Vaší pleti jí škodíte.

Čisticí masky

Masky jsou skvělým způsobem, jak hloubkově vyčistit mastnou pleť. Vybírejte produkty, které obsahují složky jako jíl, aktivní uhlí, kyselina salicylová nebo extrakt z čajovníku (tea tree). Masky mohou být plátýnkové, ve formě krému nebo jílu v kombinaci s hydrolátem, tonikem nebo vodou. Masky absorbují vrstvu mazu a odstraňují nečistoty z pórů. Vyplatí se je používat pravidelně, v souladu s doporučeními výrobce.

Hydratace

Jednou z největších chyb v péči o mastnou pleť je nedostatečná hydratace. Mastná pleť je paradoxně často dehydratovaná. S hydratací byste měli začít již během fáze čištění pleti. Vybírejte přípravky s obsahem složek, které chrání hydrolipidovou bariéru. Pro další krok je vhodné zvolit lehký gel nebo krém, který zajistí pleti potřebnou dávku hydratace bez zbytečného zatížení.
Péče o mastnou pleť je proces, který vyžaduje pravidelnost a trpělivost. Naslouchejte potřebám Vaší pleti a pravidelně používejte přípravky, které zlepší její stav a z dlouhodobého hlediska přinesou viditelné výsledky a úžasné efekty. Pokud potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz. Naše kosmetoložky Vám s výběrem produktu na míru pomohou!

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebooku, instagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.
Zobrazit další příspěvky z Srpen  2023
pixel